Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Český designér navrhl úžasný sporťák inspirovaný muscle cars, japonskými vozy a kyberpunkem

Jan Zajíc Jan Zajíc 2. 12. 2022 • 03:14
23
3
Zobrazit náhledy (23)
Kobra XT Kobra XT Kobra XT Kobra XT Meduza Meduza Meduza Meduza Meduza Meduza Meduza Meduza Meduza Meduza Meduza Meduza Meduza Meduza

Designéři při navrhování automobilů hledají inspiraci různě. Třeba i ve světě kyberpunku.

Kyberpunk (anglicky cyberpunk) je považován za subžánr science fiction, který se aktuálně těší poměrně velké oblibě. V poslední době mu popularitu zvedla například hra Cyberpunk 2077, zapůsobil také úspěšný anime seriál Edgerunners, který se objevil v září na Netflixu. Ten dokonce se zmíněnou hrou sdílí prostředí fiktivního města Night City.

Video se připravuje ...

Podle české wikipedie se kyberpunk zrodil ze sci-fi hnutí Nová vlna šedesátých a sedmdesátých let dvacátého století. Zasazen je do futuristického prostředí a je pro něj charakteristická „kombinace společenské spodiny a pokročilé technologie“.

Téma kyberpunku oslovuje také mladého českého designéra Radka Štěpána, kterého můžete znát jako tvůrce konceptu moderní Tatry 77. Radek zkusil některé motivy kyberpunku spojit s návrhem sportovního vozu. Výsledkem je projekt KobraXT.

„Kobra vznikla jako návrh do mého projektu krátkých automobilových videí, který slouží jako platforma pro studium a zlepšení schopností na poli animace, nasvícení scén a celkově dosažení vyloženě filmového looku. Je to vlastně už druhý počin do projektu, prvním byl návrh limuzíny Meduza. Ta však byla inspirována jinými postupy. Kobra spojuje moje oblíbené téma kyberpunku a navrhování aut,“ prozrazuje Radek Štěpán.

A vyzdvihuje jeden konkrétní detail, inspirovaný oceňovaným anime seriálem Ghost in the Shell (Kōkaku kidōtai; existuje také stejnojmenný hraný film, u nás známý jako Duch ve stroji). „V seriálu se několikrát objevilo vozidlo, které mělo jako signaturu zadních světel v podstatě jen velký červený obdélník. Je to prvek velice jednoduchý, ale současně vizuálně ohromně silný. Proto jsem ho chtěl zakomponovat i do svého návrhu,“ říká Radek.

Kyberpunk však nepředstavuje jedinou zásadní inspiraci. „Velký vliv na konečný design měly také americké sportovní vozy, tedy muscle cars, a japonské automobily 70. a 80. let. Poslední dobou mám pro ‚vintage‘ slabost a chtěl jsem navrhnout auto, z něhož bude cítit nostalgie,“ dodává.

Výsledek si můžete prohlédnout - společně se zmíněným sedanem Meduza - v galerii. Jak se vám vozy líbí?

Doporučujeme

Témata
2. 12. 2022 21:44
Co je...
...na tom úžasné?
Avatar - Stejsn
2. 12. 2022 20:24
Ale jo,
je to pěkný. Je z toho trochu taky cítit DeTomaso Pantera.
Avatar - Roland Von Wagen
2. 12. 2022 20:13
Pěkná práce.
I to video :yes: