Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Cesta pro spalovací motory i po 2035? Prý alternativní palivo. Státy EU schválily emisní reformu

ČTK ČTK 29. 6. 2022 • 20:37
13
76
Zobrazit náhledy (13)
Volkswagen Polo Volkswagen Polo Renault Clio Renault Zoe Toyota C-HR Toyota C-HR Opel Zafira Life Peugeot 208

Státy Evropské unie se shodly na sadě klíčových návrhů, které mají přispět ke splnění klimatických cílů evropského bloku pro rok 2030.

Ministři životního prostředí po více než patnáctihodinovém jednání podpořili reformu trhu s emisními povolenkami či normu, která prakticky znemožňuje prodej nových aut se spalovacími motory od roku 2035. Shodli se také na vzniku fondu kompenzujícího lidem zpoplatnění emisí z vytápění budov či dopravy, v němž má být 59 miliard eur (1,45 bilionu korun) na období let 2027 až 2032.

Konečnou podobu všech norem budou členské státy dojednávat s Evropským parlamentem během půlročního českého předsednictví EU, které začíná v pátek.

Ministři po dlouhém celodenním vyjednávání schválili pět návrhů z balíku, který před rokem předložila Evropská komise ve snaze dovést EU ke splnění nového klimatického závazku. Unie by podle něho měla do roku 2030 snížit své celkové emise skleníkových plynů nejméně o 55 procent proti hodnotám z roku 1990.

"Přechod k ekologičtějšímu hospodářství s čistými energiemi bude vyžadovat přispění všech sektorů a členských států," komentovala výsledek jednání francouzská ministryně ministryně ekologické tranzice Agnès Pannierová-Runacherová, jejíž země předsedala poslednímu ministerskému zasedání, na němž předala na půl roku vedení Česku.

Členské země našly společný přístup k reformě trhu s emisními povolenkami, k vytvoření sociálně klimatického fondu, závazným každoročním omezením emisí pro jednotlivé země, omezování emisí při využívání půdy a lesů a ke zpoplatnění emisí z nových aut se spalovacími motory. Ministři se přes snahu několika států včetně Itálie či Slovenska o odklad termínu shodli na výrazném zpoplatnění jakýchkoli emisí skleníkových plynů z nově prodávaných aut od roku 2035, které je vnímáno prakticky jako jejich zákaz.

"V roce 2035 nekončí prodej aut se spalovacími motory, auta dál, pokud budou mít čisté alternativní palivo, mohou být prodávána,“ popsala po jednání kompromis dohodnutý na základě německého návrhu česká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. Termín roku 2035 navíc nemusí být definitivní, neboť unijní státy se shodly, že Evropská komise v roce 2026 zhodnotí, zda je v silách EU tohoto cíle opravdu dosáhnout či zda jej například odložit.

Státy se shodly také na tom, že do roku 2030 by měla EU snížit produkci skleníkových plynů ze sektorů pokrytých emisními povolenkami o 61 procent. V rámci očekávaného růstu cen kvůli zpoplatnění emisí z vytápění budov a ze silniční dopravy schválili ministři vznik sociálně klimatického fondu, jehož objem patřil k hlavním sporným bodům jednání. Konečný kompromis přinese podle Hubáčkové českým domácnostem ohroženým energetickou chudobou celkem 35 miliard korun.

Doporučujeme

Témata
Avatar - Barrichello
1. 7. 2022 14:47
Re: (ne)efektivita
smutný je, že američani, britové a němci Stalinovi ty technologie ochotně prodávali, posílali tam své lidi jako Ford, Caterpillar atd co tam stavěli továrny (GAZ AA = Ford vid) atd atd

Oni peníze a zlato nesmrdí, vid :-)

V Číně ocohotně stavěli celé továrny a využívali levnou pracovní sílu a čínské zdroje

Nu a čínan si to vše okopčil a dělá si to ted sám, blbý co :-)
1. 7. 2022 11:49
Re: (ne)efektivita
bez emericky technologie a pomoci by chinani doted zrali z dreveny misky rejzi a rusaci by byli nekde za uralem, kam by je nahnal stalinuv kamos hitler
Avatar - Barrichello
1. 7. 2022 10:56
Re: (ne)efektivita
Jak psal pan Tykač, tak jedno tohle zařízení stojí dnes jako 3 klasické bloky JE 3+ generace nebo asi jako 8 moderních uhelných elektráren nebo za tu cenu jde pořídit 5-11 odsolovacích zařízení na mořsskou vodu (dle velikosti)

to se fakt vyplatí.


Ono teoreticky se dá udělat všechno, ale za jakou cenu a jaké následky, vid Lysenkistický utopisto.

Zdá se, že v EU sovětský pavědecký utopismus vítězí na celé čáře, což je hodně, ale hodně smutné, ba co říkám, dolova TRAGICKE.

Já Vám to přeju, postavte si to a kupujte zelený proud jen z těchto moderních zařízení. Ale bez dotací, kupujte si ho zas vé, tj za ceny 45-110 kč kilowatka a stavební prouzd za 85-190 Kč.
Doporučuju si nastavit roční zálohy v rozmezí 250-600 000 Kč
A jednorázová jízdenka na eko-bateriový busík v pražské MHD by pro vás zelené borce mohla stát mezi 120-700 kč a třeba víkndová za 3800 a roční za dejme tomu 75 000 Kč?

A okamžitě přestante kupovat vše z komunistické číny, odporní pokrytci a kupujte si výrobky nezaložené na ruských, afrických a jihoamerických surovinách.

hezky juchejte pro itlaské třičko za 1200-7000 kč a itlaské botičky za 9-60 000 kč :-)
Avatar - Barrichello
1. 7. 2022 10:49
Re: Dobrých zpráv není nikdy dost!
Jsi nahlášen, Lysenkisto :-)
Avatar - Barrichello
1. 7. 2022 10:46
Re: Dobrých zpráv není nikdy dost!
To mu tady lidi radí už 5 let, pořád si to nevzal k srdci :-)