Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Cestování za jídlem: Do Pardubic nejen za perníkem!

Svět motorů Svět motorů 25. 6. 2022 • 07:42
44
1
Zobrazit náhledy (44)
Nanukárna Mistr cukrář Pavel Jánoš dokáže z perníku takřka cokoliv Pardubický perník Pardubický perník Pardubický perník Pardubický perník Areál Apolenka Areál Apolenka bistro Chlívek Nemošická hospoda Když pro oběd zvolíte Nemošickou hospodu, nespletete se Nemošická hospoda Nemošická hospoda Nemošická hospoda Kabelky i trička Hanako Kabelky i trička Hanako Kabelky i trička Hanako Kabelky i trička Hanako Rodinná pekárnička paní Čempelové Rodinná pekárnička paní Čempelové Rodinná pekárnička paní Čempelové Bylinný statek Junek Bylinný statek Junek Knedlíky Kadavý Švestky z venkovského statku v Podůlšanech paní Kučerové Švestky z venkovského statku v Podůlšanech paní Kučerové Švestky z venkovského statku v Podůlšanech paní Kučerové Švestky z venkovského statku v Podůlšanech paní Kučerové Pernštejnský kapr Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů na Kunětiické hoře Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů na Kunětiické hoře Muzea loutkařských kultur Muzea loutkařských kultur Lázně Bohdaneč Lázně Bohdaneč Zámek Pardubice Zámek Pardubice Zámek Pardubice Logo Kraje Pernštejnů

Když Pardubice, tak perník, ale při našem letošním zejména gastronomickém putování regiony nás na Pardubicku a v regionu zvaném Kraj Pernštejnů zaujala nejen kvůli aktuální teplotě jiná sladkost: nanuky. Na perník jsme ovšem nezapomněli.

Paní Monika Pavlisová, zakladatelka známé Kunětické zmrzliny, se dostala na křižovatku v osobním i pracovním životě. Po návratu do rodného města začala znovu, výsledkem není jen Nanukárna s desítkami „cuců“ na špejli. (Ochutnali jsme hruškový, a pokud jsou i ty ostatní tak dobré, není třeba řešit ani poněkud vyšší cenu.) V Nanukárně si koupíte i originální dárek, například krabičku nanuků nebo zmrzlinový dort. Dostanete tu i kávu, čaj, čokolády, punč, svařák, gin tonic, „beton“. A také v kelímku zmrzku Belleza, jejíž pojmenování má odrážet italskou školu její tvůrkyně. Zmrzlinu koupíte na různých místech ve městě i jeho okolí z nepřehlédnutelných tříkolek „Mňam káry“.

Když pardubický perník, tak především Pavel Jánoš. V prodejně ve čtvrti Studánka, ulici V. Junkové, poznáte značnou část jeho nadstandardní produkce. Samozřejmě perníkové chaloupky, erb Pardubic, ale i auta, motocykly, traktory, míče, půllitry, ryby, zvířátka, pochopitelně i srdce. „V e-shopu máme mnoho variant, perníkové dezerty, dárková balení, speciální, zdobený a tematický perník,“ říká cukrářský mistr Pavel Janoš s tím, že na objednávku dokážou vytvořit prakticky cokoliv. Jen se na to bude čekat déle.

Motor reportážní Škody Octavia se ani nestačil zahřát a za pět minut jsme od perníkářského ráje dorazili do areálu Apolenka, těsně za okrajem města. Z parkoviště před krytou jezdeckou halou lze vyjít na procházku mezi pastviny s výběhy pro hospodářská zvířata, případně zvolit naučnou stezku „pohybu na farmě“ s deseti zastaveními. Nechybí dětské hřiště, Relax park s herními prvky ani parkur, kde se pořádají jezdecké závody. Najdete tu samozřejmě i stánek s občerstvením, prodejnu s mléčnými produkty z jejich vlastního chovu krav a koz či jedinečné bistro Chlívek, vzniklé z bývalého vepřína. Největší zájem tu bývá o špachtlovou zmrzlinu, z jídel o hranolky, párek v rohlíku a kuřecí stripsy. Mezi výhody areálu Apolenka náleží jak dostupnost městskou hromadnou dopravou, tak i bezplatný a neomezovaný vstup do areálu.

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Auto.cz

Odemknout článek

Už mám předplatné -

Doporučujeme

Témata
Avatar - petr petrumr
26. 6. 2022 07:10
bude třeboň?
jedu na třebonsko, tak jak bude napíši, nejhorší je na tom, že ty města objíždíte autem nevhodným pro městský provoz a ještě nejméně oblíbeným výrobcem v čr, co neumí vyrobit hybrid a co se vzdaluje modelem k modelu normálním lidem. To nemůžete z prahy dojet vlakem?