Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Crash-test Audi Q7 proti Fiatu 500: Souboj Davida a Goliáše má jasného vítěze (VIDEO)

28. 7. 2008 • 18:25
4
416
Obvykle se provádí nárazové testy automobilů do bariér. Jak ale dopadne srážka velkého SUV Audi Q7 s malým městským vozidlem Fiat 500? Tuto situaci simuloval německý autoklub ADAC.

Proti sobě se ocitla velmi rozdílná auta. 2370 kg těžké Audi Q7 patří k největším a nejtěžším automobilům na trhu, Fiat 500 sice není s 940 kg nejlehčím osobním vozem současnosti, ale patří k populárním moderním miniautům. Obě vozidla se proti sobě rozjela rychlostí 56 km/h. Nasměrována byla tak, že Audi zasáhlo levou polovinu přídě Fiatu.

Pětihvězdičkové skóre Fiatu 500 v testech Euro NCAP znamená, že je jedním z nejbezpečnějších malých aut. Při střetu s velkým SUV ale výsledek není tak dobrý. Hlavním důvodem je 2,5násobná hmotnost a vysoká stavba karoserie Audi Q7, která dostatečně nezohledňuje možnost střetu s menším autem.

Podle zjištění ADAC zůstala konstrukce prostoru pro cestující ve Fiatu při nárazu stabilní, posádka ale trpí nadměrným zatížením. Okenní airbagy a kolenní airbag řidiče byly při nárazu přetíženy. Airbag řidiče nezabránil kontaktu hlavy řidiče s A-sloupkem a hrudníku s volantem. Navíc poté, co splnil svůj hlavní úkol, prasknul. Naměřené zatížení na krční páteři řidiče je velmi vysoké a v praxi může znamenat smrtelné zranění. K závažným poraněním by také došlo v důsledku tlaku v oblasti nohou a pánve.

Konstrukce Audi Q7 se negativně projevila tím, že auto prakticky najelo do kabiny Fiatu. Také kvůli tomu by náraz nepřežily obě děti v dětských sedačkách na zadních sedadlech pětistovky. V kontrastu s tím je minimální riziko pro posádku Audi.

ADAC doporučuje úpravy konstrukce Audi Q7. Dvojice podélných nosníků totiž způsobila, že se přední část téměř nedeformovala. Většinu energie nárazu proto musela pohltit krátká příď Fiatu 500. Problém nedostatečné kompatibility se ale netýká pouze Audi, ale vlastně většiny SUV na trhu.

Související články

Témata
29. 7. 2008 19:53
Re: A TAK ADAC
GTI je to jiz par roku co mne na D1 ve 130 predjel vysokou rychlosti E-ckovej mercedes. Za 10 kilometru jsme osadku vytahovali z auta ponevadz ridic nedobrzdil a narval to do kamionu. Akorat spolujezdec nemel kus hlavy a ridic jednu nohu. Dulezite ze mercedes nebyl ani moc zdeformovanej na tu slupku. Ale mel otevreny zadni vyko aby osadka mohla eventuelne z auta vylezt! >:D Jinak k smichu to rozhodne nebylo clovek kterej nam pomahal asi zvraci dodnes.
29. 7. 2008 19:47
Re: Ještě jednou prosím
Vecne zde znama dvojka GTI a jeho nohsled 507 zasadne neodpovidaji, to driv vyhrajes melcka ve sportce! ;-)
Avatar - T613
29. 7. 2008 17:25
Re: DAJ SI PAUZU GTI
pravdu má vždy ten, kdo napíše poslední přehrnovačku! >:-[]
Avatar - T613
29. 7. 2008 17:23
Re: tupeček
neznám a ani se za to nestydím. Auto časáky nekupuju pěkně dlouho. A když tak kvůli nějakému autu, ale ne rozhovoru.
Avatar - T613
29. 7. 2008 17:12
Re: A TAK ADAC
no myslím, že ADAC udělal vizualizaci toho na co nám všem stačí selský rozum. Zdá se, že jediný koho to překvapilo si ty >:D

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku