Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Crash test Fordu B-Max: Důkaz místo slibů

Jiří Baborský Jiří Baborský 1. 5. 2012 • 22:51
23
9
Zobrazit náhledy (23)
Ford B-Max Ford B-Max Ford B-Max Ford B-Max Ford B-Max Ford B-Max Ford B-Max Ford B-Max Ford B-Max Ford B-Max Ford B-Max Ford B-Max Ford B-Max Ford B-Max Ford B-Max Ford B-Max Ford B-Max Ford B-Max
Karoserie bez středového sloupku dělá z Fordu B-Max unikát. Bude dost bezpečný? Po zhlédnutí nárazového testu víme, že ano.

Připadáme si jak na veřejné popravě. Dlouhý temný tunel nás přivádí do velké chladné haly. Na zemi beton, holé stěny, kamery a v rozích dvě malé tribuny pro lačné publikum. Uprostřed se ve zdrcujícím vedru silných reflektorů peče ten, který bude za pár minut nekompromisně střelen do boku.

Čím se provinil? Chtěl být jiný než ostatní. A tak se teď musí před porotou novinářů zodpovídat.

Pronikavý hlas sirény umlčí štěbetající dav. Z dálky se blíží bzučení elektromotoru, ženoucího vozík padesátikilometrovou rychlostí k nám. Prásk! Rána jak z děla. Ford B-Max to schytal přesně na levé dveře a odletěl stranou o délku celého vozu. V praxi by to mohlo být ukázkové nedání přednosti v jízdě.

Technici okamžitě přibíhají k autu. A jako by se nic nestalo, zlehka otevírají oboje dveře na nenabourané straně. Kdyby uvnitř místo trojice figurín seděla skutečná rodina, neměl by záchranný tým problém se k ní dostat. A vlastně by neměl ani žádnou práci.

Samozřejmě se okamžitě hrneme na důkladnou prohlídku místa činu, skandální odhalení nás však nečeká. Dveře se vzhledem k silnému nárazu deformovaly jen mírně a parta sedmi airbagů, které budou tvořit standardní výbavu B-Maxu, zafungovala na výbornou. Táta „dummy“ sedí spořádaně za volantem a také obě dětské figuríny usazené v sedačkách vzadu jsou připoutané na svých místech. Nikdo z nich nejeví žádné známky poškození. Být tohle reálná situace, byla by rodinka asi slušně otřesená, ale v plném zdraví by o svém zážitku vyprávěla mamince u večeře.

Proč celé tohle představení? Ford se rozhodl dát novému malému MPV do vínku unikátní řešení karoserie bez klasických sloupků B. Po otevření

předních dveří a odsunutí zadních šoupaček vznikne ohromný, 150 cm široký vstupní otvor. Díky němu se do interiéru skvěle nastupuje, a to nejen ve stísněných prostorách. Běžná auta nabízejí sotva poloviční vstupní rozměry. Kromě toho se usnadňuje třeba usazování dětí do sedaček nebo nakládání větších předmětů.

Související články

Každá paráda ale něco stojí. Ford se musel poprat s tuhostí karoserie, a proto navrhl revoluční řešení středových sloupků. Na první pohled chybějí,

ve skutečnosti jsou ale integrované do rámu dveří. Po jejich zavření tedy vzniká stejně bezpečný celek jako u tradiční koncepce. A aby nám to automobilka dokázala, pozvala nás do svého vývojového centra v Kolíně nad Rýnem, kde pro nás jedno auto obětovala.

Zeptali jsme se Christiana Morgensterna, člena vývojového týmu Fordu B-Max

Proč jsou některé části bouraného vozu barevné a k čemu slouží černožluté kulaté značky?

Díky kontrastním barvám můžeme na videu pozorovat i malé posuny jednotlivých dílů a jejich deformace. Značky máme předem přesně zaměřené, změna polohy vlivem nárazu představuje jeden z mnoha sledovaných parametrů.

Klasické dveře je často možné po nárazu silou otevřít, zatímco mechanismus posuvných je zcela zničený. Nemůže to ovlivnit vyprošťování posádky?

Podle požadavků organizace Euro NCAP a předpisů platných v Evropské Unii i jinde na světě je nutné, aby bylo možné po bočním nárazu otevřít dveře na protější straně. Jak jste sami viděli, u B-Maxu to šlo snadno. S otevíráním dveří na nabourané straně se nepočítá.

Byla dána koncepce dveří B-Maxu od začátku vývoje?

Ano. Naše týmy navrhly a propočítaly několik řešení, zelenou nakonec dostala varianta s klasickým předním párem a dvojicí posuvných dveří vzadu.

Pro malé auto určené do města je to podle nás optimální řešení.

Témata
2. 5. 2012 21:22
Re: Otazníky zůstávají
:-) No jo. Marketing je mocná věda.
Avatar - Stejsn
2. 5. 2012 15:14
Re: Otazníky zůstávají
Vnímám to podobně. Auta bez středových sloupků už tu byla, dokonce i mpv (třeba Nissan Prairie měl úplně stejný systém v roce 1987). Také v tom nic praktického nevidím, jen módní věc. Dveře už se otvíraly v historii do všech možných stran - dopředu, dozadu, nahoru, šikmo, spouštěly se do prahů, snad jen se ještě nevyklápěly dolů jako u letadel. I když možná i to už tu někdy bylo. Prostě módní výstřelky, praxe za ty desítky let jasně ukázala, co je nejpraktičtější.
2. 5. 2012 14:49
Otazníky zůstávají
Pominu to, že středový sloupek jako překážka pro nastupování byl objeven spíše v marketingovém oddělení Fordu, něz že by opravdu trápil uživatele. ( Podobně jako byly protisměrně otevírané dveře objeveny u nové Merivy, a dnes spíše její prodeje brzdí). Stejně je za sloupkem opěrka předního sedadla a mnohdy naopak sloupek slouží méně pohyblivým osobám jako madlo. A dlouhé předměty se jednoduše vkládají zezadu. Takže Ford 3 roky pracoval a utratili těžké peníze za vývoj a testy, aby přišel s něčím, co si sice můžou napsat do prospektu, ale jinak nepřináší prakticky nic. Snad jen že budoucí majitelé budou moci sousedům ukázat velkou díru do auta a vychutnávat opojný pocit, že já to mám a oni nééé.

Jasné ale bylo, že když už s tím přijdou, bydou to mít udělané tak, aby standardní testy proběhly za velkého halasu a samozřejmě bez ztráty kytičky. Co se ale stane v případě nestandardního nárazu, nebo třeba při otočení na střechu, ví bůch. Žádné údaje k tomu nejsou a teprve zákazníci to otestují na sobě - jak říká reklamní slogan - testováno na lidech.
1. 5. 2012 20:34
Re: Bezstředový sloupek - unikát
"Bezstředový sloupek"? To ako myslis ze sa odpili stredna tretina stlpika a zostanu trcat len dva pahyle, zospodu a zhora? Tak to hej, to by bol skutocne unikat! :-)

Lenze tu hovorime o karoserii "bez středového sloupku". Nie je to sice unikat (v historii automobiloveho priemyslu tu toto uz bolo), ale aut ktore by sa dnes vyrabali v takejto konfiguracii vela nie je. V tom zmysle je to teda tiez unikat...
Avatar - Hadraplan
1. 5. 2012 14:16
Bezstředový sloupek - unikát
To někdo zase objevil ameriku. Prý unikát >:D

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku