Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Dacia Jogger dorazí v roce 2023 jako hybrid. Použije zcela novou techniku?

David Bureš
Diskuze (13)

Skupina Renault pracuje na nové generaci svého hybridního pohonného ústrojí. Mezi prvními by se jí měla dočkat i Dacia Jogger.

Dacia při letošní premiéře modelu Jogger dopředu avizovala, že tento rodinný vůz se v roce 2023 dočká také hybridní varianty. Přitom tvrdila, že bude postavena na bázi techniky Renaultu se zážehovou šestnáctistovkou, dvěma elektromotory a speciální multimódou převodovkou. Nyní se ale zdá, že tomu bude jinak.

Skupina Renault totiž pracuje na nové generaci hybridního ústrojí, které současné řešení nazývané u mateřské značky E-Tech nahradí. Hlavní změnou bude nahrazení dnešního atmosférického zážehového čtyřválce 1.6 SCe nově vyvinutou osmnáctistovkou. A právě v Joggeru by se tento nový hybridní systém měl už objevit.

Francouzskému serveru L'argus to potvrdil Gilles le Borgne, viceprezident Renaultu pro techniku. Vedle Dacie Jogger se s novým hybridem s jedna osmičkou počítá také třeba pro modely Clio a Captur, které se jej dočkají v rámci připravovaných faceliftů. Do budoucna by jej měla dostat také příští generace Dacie Duster.

Nová technika má stavět na zkušenostech získaných u současného hybridu. V jeho případě atmosférická šestnáctistovka originálně pochází od Nissanu, aliančního partnera Renaultu, francouzští konstruktéři ji však v mnoha ohledech přepracovali.

Video se připravuje ...

Motor s větším objemem má zajistit více točivého momentu při nižší spotřebě. Pracuje se i na další optimalizaci unikátní multimódové bezspojkové převodovky, s elektrickou synchronizací místo mechanické.

Pohonné ústrojí s novou atmosférickou osmnáctistovkou však není jediný hybrid, na kterém skupina Renault aktuálně pracuje. Pro větší modely se totiž počítá s jiným systémem, tentokrát s přeplňovaným motorem 1.2 TCe. Půjde o zcela novou konstrukci, na rozdíl od dobře známého čtyřválce s tímto obchodním označením tentokrát půjde o tříválec. Toto řešení se má mimo jiné objevit v nástupci Kadjaru.

David Bureš
Diskuze (13)

Doporučujeme

Avatar - lamal
9. 11. 2021 11:20
3 vál 1.2
bude tiez od Nissanu, 1.2 Dig-T :-)
Avatar - Emel
8. 11. 2021 22:30
Re: Hybridy nebrat!
Asi jak pro koho. Jakmile Toyota nabídla techniku Priusu v jakž takž normálním autě (Auris), přestal Prius většině dávat smysl. A když to Toyota zabalila do normálního designu, tak je tu rázem silný hráč i v evropské kompaktní třídě.
Avatar - petr petrumr
8. 11. 2021 21:24
Re: Hybridy nebrat!
ale tuším může být jen on vybaven solárním panelem na střeše.
8. 11. 2021 18:55
Re: Hybridy nebrat!
V každém případě je Corolla Touring Sports 2.0 asi nejlepší hybrid na trhu, poměr výkon/cena ;-) Prius je a vždy byl divný, i když průkopník.
8. 11. 2021 18:48
Re: Hybridy nebrat!
Priusu nikdo neupře veledůležitou roli průkopníka, ale ve srovnání s jinými současnými hybridnimi Toyotami je jeho současným význam v prodejích Toyoty téměř zanedbatelný... Toyota se postarala i jeho šíleným designem, aby tomu tak bylo. :-)