Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Dacia Sandero 1,6 MPI Bioethanol: Levný hatchback na líh zatím jen ve Francii

19. 3. 2010 • 20:50
9
Dacia rozšířila nabídku modelu Sandero na francouzském trhu o variantu 1,6 MPI Bioethanol. Jak napovídá název, motor je upraven pro spalování E85. U hatchbacku od Dacie je proto na výběr hned mezi čtyřmi druhy spalovaného paliva.

Dacia Sandero se vyrábí se třemi spalovacími motory: 1,2 16V (55 kW, u nás není v prodeji), 1,4 MPI (55 kW) a 1,6 MPI (64 kW), kterým sekunduje turbodiesel 1,5 dCi ve výkonových variantách 50 a 63 kW. Zážehové motory jsou ale v nabídce i ve verzích spalujících alternativní paliva. Loni Dacia představila 1,4 MPI v úpravě na LPG, nyní se (zatím jen ve Francii) začíná prodávat 1,6 MPI ve verzi schopné jízdy na bioetanol.

Důvod tohoto rozšíření portfolia je zřejmý: pomoci francouzským zákazníkům v nástrahách ekologických bonusů a příplatků a tím snížit náklady spojené s vlastnictvím auta. Přihlášení takového auta je v mnoha francouzských departmentech bezplatné, ve zbytku je za poloviční poplatek než u benzinového motoru.

Výhodou jsou také nižší emise CO2 108 g/km (konvenční verze stejného motoru má 170 g/km) a s tím spojené poplatky. Hodnota je stanovena administrativně a zohledňuje, že bioetanol vzniká z obnovitelných surovin. Zákazníci v neposlední řadě ušetří i díky nižší ceně paliva E85, zhruba o třetinu menší než u benzinu.

Při úpravách motoru Renault využil zkušeností své brazilské dceřiné společnosti, která auta spalující etanol vyrábí od roku 2004. Motor je schopen bezproblémové jízdy na Natural 95, Natural 98 i E85 nebo libovolnou směs těchto paliv.

Související články

Témata
20. 3. 2010 23:48
Re: etanol
A ouplně nejlepší sou ty z Koreje, co? >:-[]
Avatar - chetoos
20. 3. 2010 14:51
etanol
no je to určitě okologické ale já to říkám furt benzínové motory jsou nejlepší
Re: Bioethanol jako darek pro nove majitele
Možná je furt lepší jezdit v tomhle snad i autě, než pálit obrovskou nadvýrobu. Nebo né?
A rozdat to bohužel nejde. Halt vyšší zájmy!!!
19. 3. 2010 17:18
Re: Bioethanol jako darek pro nove majitele
VW nejezdim, tak se me to predpokladam netyka..filtry mam vsechny dostupne, tedy alespon predpokladam, ze je BMW montuje jako standard, vic udelat nemuzu, sorry, az Tesla prijde s tim rodinym kouskem, tak o nem popremyslim, slibuji.
Re: Bioethanol jako darek pro nove majitele
A já bych vám zase přidělil každému 1x výrobek VW s povinou výbavou TDI před dům, s hadicí napojenou od výfuku do pokoje.
Pak bych porovnal úmrtnost proti vašim předpokladům.
PS: To je divný, že takovej zaostalej nekvalitní šmejd Rendl má dávno FAP filtry. Kolik lidí by neumřelo proti TDI že.
Články odjinud