Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Daimler Trucks učí nákladní vozidla jak samostatně platit

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 19. 8. 2019 • 15:51
50
1
Zobrazit náhledy (50)
Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros Mercedes-Benz New Actros

Daimler Trucks dává v rámci pilotního projektu těžkým nákladním vozidlům jejich vlastní digitální identitu s právními schopnostmi.

 

Daimler Trucks pokračuje v digitalizaci svých nákladních vozidel. Řidiči mají být i díky tomu při své práci zbaveni stresu a pracovní procesy budou stále efektivnější a bezpečnější. Jednou z oblastí vývoje v této souvislosti je schopnost vozidel autonomně komunikovat s jinými stroji a provádět právně závazné transakce, jako jsou například platby.

V rámci pilotního projektu vytvořili odborníci Daimler Trucks pro autonomní komunikaci a zmíněné transakce odpovídající předpoklady s nově vytvořeným digitálním Truck-ID a virtuální peněženkou Truck Wallet.

Nákladní vozidla se mohou pomocí svého Truck-ID identifikovat jiným strojům, jako by měly vlastní integrovanou identifikační kartu, a mohou tak disponovat jedinečným podpisem pro specifické procesy. Virtuální peněženka Truck Wallet pak funguje jako platforma a centrální uživatelský program pro všechny aplikace s přístupem k Truck-ID.  

Daimler Trucks uvádí, že Truck-ID i Truck Wallet jsou v současné době ve fázi prototypů a jsou uloženy jako šifrované programy v kryptografickém procesoru. Ten je součástí centrální telematické řídící jednotky Truck Data Center v nejnovějším provedení těžkého nákladního vozidla Mercedes-Benz Actros.

Truck Wallet dokáže stejně jako skutečná peněženka disponovat hotovostí za platby a další karty, jako jsou palivové a věrnostní karty, i když se vše odehrává v digitální podobě. Elektronické informace jsou uloženy přímo v této virtuální peněžence a mohou být prostřednictvím Wi-Fi přeneseny i do jiných strojů.

Pro zajištění bezpečnosti podepisuje Truck-ID digitálně všechny procesy spojené s Truck Wallet a slouží jako potvrzení, že transakce byly skutečně provedeny s odpovídajícím vozidlem. Ve spojení se specifickými a ukládanými telematickými údaji, jako je například poloha vozidla, tento systém nabízí dopravcům a jejich obchodním partnerům vysokou úroveň ochrany před možnými podvody.

Daimler Trucks uvádí, že generování individuálního Truck-ID probíhá za pomoci osvědčeného asymetrického kryptografického postupu. Tajná součást Truck-ID je díky tomu neznámá pro Daimler Trucks, dodavatel procesoru, Truck Data Center i samotného provozovatele vozu.

První plně automatizovaný proces platby za využití Truck-ID a Truck Wallet provedl Daimler Trucks ve spolupráci s Commerzbank. Ta je v současnosti jedinou bankou v Německu, disponující pro tyto účely vyvinutým systémem elektronických plateb a založeným na platformě Corda.

V rámci provedených testů byly skutečné finanční prostředky v zašifrované digitální podobě přesunuty do Truck Wallet v podobě e-eur. Po provedení platby byly tyto finance identifikovatelné díky Truck-ID a převedeny na příjemce. Transakce je ověřována a ukládana na platformu Corda. Provozovatel vozidla může díky tomu zkontrolovat, jestli byla platba skutečně provedena.

Tento proces je již dnes zcela legální, protože systém splňuje všechny požadavky Německého federálního úřadu pro finanční dohled (BaFin). V rámci toho je elektronická hotovost kryta prostřednictvím fakturačního účtu u Commerzbank a jakékoli podezřelé transakce mohou být detekovány a v případě pochybností hlášeny BaFin.

Daimler Trucks v současnosti pokračuje ve vývoji Truck-ID a Truck Wallet společně se svými partnery a plánuje další testování této technologie. V budoucnosti mohou sloužit mimo jiné při placení mýtného bez zásahu řidiče nebo se podílet na fakturaci za dopravu nákladu.

Zdroj: Daimler AG

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud