Děla pro armádu zmodernizuje Tatra. Za 1,27 miliardy!
ČTK to sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Zakázkou se v blízké době bude zabývat vláda. Smlouvu by ministerstvo chtělo podepsat v září.
V minulosti ministerstvo obrany zvažovalo nákup nových děl či modernizaci 50 zastaralých houfnic. Kvůli souběhu více projektů, například nákupu víceúčelových vrtulníků, bylo nakonec rozhodnuto, že bude opraveno 33 děl. Podle médií zároveň úřad počítá s nákupem několika nových moderních zbraní.
"Modernizace zajistí armádě kvalitní dělostřeleckou techniku odpovídající standardům NATO, navíc s několikanásobně nižšími náklady oproti pořízení nových systémů. Současně touto zakázkou podpoříme český obranný průmysl," sdělil ČTK k zakázce ministr obrany Martin Stropnický (ANO).
Podle Pejška první zmodernizovanou houfnici vzor 77 Dana armáda dostane příští rok. Stroje by měly být zásadně upraveny, budou například dovybaveny navigačním systémem, dostanou nový motor, poloautomatizovaný systém řazení nebo novou kabinu s balistickou ochranou. Získají také radiostanice Harris, nový navigační systém nebo granátomet kouřových granátů. Modernizace by měla trvat do roku 2020.
Společnost Tatra Trucks patří českým podnikatelům Jaroslavu Strnadovi a Renému Materovi. Automobilka vyrábí standardizované modelové nákladní vozy i speciální nákladní vozidla na míru. Celkem 80 procent produkce automobilky jde na export. Firma loni vyrobila 1326 vozidel, meziročně tak zvýšila produkci o 56 procent a poprvé od roku 2008 překročila tisícovku vyrobených aut za rok. Všechny vyrobené vozy automobilka i prodala. Letos má v plánu vyrobit a prodat 1700 automobilů.
Letos v březnu server Euro.cz informoval, že Tatra bude dodávat podvozky k samohybným houfnicím typu Caesar, které francouzská společnost Nexter Systems vyrobí pro dánskou armádu. Společnost Tatra Defence Vehicle má také pro Českou republiku exkluzivní licenci od výrobce obrněných transportérů Pandur. Koncem dubna proto ministerstvo obrany s firmou podepsalo tříletou rámcovou smlouvu na opravy pandurů za 1,1 miliardy korun.
O nutnosti přezbrojit dělostřelectvo armáda hovoří několik let. Počítá s tím i koncepce výstavby armády do roku 2025. Dělostřelci jsou v současné době vybaveni technikou, která technologicky spadá ještě do období studené války. Je to i případ samohybné kanonové houfnice 152 mm ShKH vz. 77 Dana, která byla vyvinuta v 70. letech. Podle odborníků má na dnešní dobu krátký dostřel, zastaralý řídicí systém palby a její ráže není kompatibilní s municí NATO. Alianční dělostřelecké systémy používají ráži 155 milimetrů, Dana má ráži 152 milimetrů. Nemůže tak používat vyspělou západní munici. Pro modernizaci těchto houfnic hovořil mimo jiné fakt, že má armáda ve skladech nevystřílenou munici za několik miliard korun.