Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Designér žalující Škodu kvůli SUV Kodiaq a Karoq nakonec neuspěl

Ondřej Mára Ondřej Mára 8. 6. 2020 • 22:17
36
3
Zobrazit náhledy (36)
Škoda Kodiaq Škoda Kodiaq Škoda Kodiaq Škoda Kodiaq Škoda Kodiaq Škoda Kodiaq Škoda Kodiaq Škoda Kodiaq Škoda Kodiaq Škoda Kodiaq Škoda Kodiaq Škoda Kodiaq Škoda Kodiaq Škoda Kodiaq Škoda Kodiaq Škoda Karoq 1.5 TSI Škoda Karoq 1.5 TSI Škoda Karoq 1.5 TSI Škoda Karoq 1.5 TSI Škoda Karoq 1.5 TSI Škoda Karoq 1.5 TSI Škoda Karoq 1.5 TSI Škoda Karoq 1.5 TSI Škoda Karoq 1.5 TSI Škoda Karoq 1.5 TSI Škoda Karoq 1.5 TSI Škoda Karoq 1.5 TSI Škoda Karoq 1.5 TSI Škoda Karoq 1.5 TSI Škoda Karoq 1.5 TSI Škoda Karoq 1.5 TSI

Designér a malíř Vlado Vovkanič vede již od listopadu 2017 spor s automobilkou Škoda Auto, která podle jeho názoru vycházela u modelů Kodiaq a Karoq z jeho autorského díla.

Případ, který v Česku zřejmě nemá obdoby, se měl začít psát již na přelomu let 2009 a 2010, kdy měl Vovkanič prezentovat designérům ze Škodovky své návrhy modelů typu SUV.

Kresby se u designérů měly shledat s nadšením a Vovkanič očekával, že by mohl být zapojen do příprav nového SUV, uvedla ČTK. To se ovšem nestalo a v roce 2016 představila automobilka model Kodiaq, ve kterém Vovkanič spatřoval prvky svých designových návrhů.

Koncem roku 2018 tak Vovkanič automobilku zažaloval a koncem roku 2019 dokonce požadoval stažení SUV modelů Kodiaq a Karoq z trhu. Kromě dvojice SUV měla navíc automobilka z trhu stáhnout i kola Vega a Triglav, která prý rovněž vychází z jeho návrhů.

Automobilka se ovšem celou dobu nařčením brání a podobu svých SUV modelů i jejich kol přisuzuje pouze svému designérskému týmu. Názor automobilky pak koncem minulého měsíce podpořil i soudní znalec.

Ten sice připustil, že v některých prvcích může být podobnost, ale neshodují se. Mezi návrhy a vyráběnými auty pak znalec našel značné rozdíly. Názor znalce tak zřejmě výrazně přispěl k výroku, který dnes vynesla soudkyně Pavla Peltrámová.

Ta v rozsudku uvedla: "Soud dospěl k názoru, že výtvory nejsou předmětem autorského práva," cituje soudkyni ČTK. Verdikt ovšem není pravomocný a Vovkanič, který po skončení jednání neskrýval zklamání, se proti němu odvolá.

Podle jeho názoru se totiž znalec zabýval návrhy pouze z technologického hlediska, nikoliv jako uměleckým počinem a možností jeho inspirace pro automobilku. Soud prý navíc neuznal jeho žádost o revizní posudek a soudkyně prý nevyslechla celý příběh.

Tomáš Dobřichovský, právní zástupce automobilky, rozsudek komentoval slovy: "Dnešní rozhodnutí se zcela shoduje s realitou věci." Podle jeho názoru nepřinesly nákresy žádná novátorská řešení a údajně ani nelze zjistit, zda je opravdu vytvořil Vovkanič. Chybí na nich totiž podpisy i datace.

Související články

Témata
9. 6. 2020 06:19
Re: Superb
Chcelo by to trochu nadhladu ;-)
8. 6. 2020 23:30
Re: Superb
pěknej paskvil si navrhnul,to je fakt na žalobu..
8. 6. 2020 17:03
Superb
Tak aj ja teda zazalujem Skodu, ze podla mojho photoshopu faceliftovala S2 :-O
https://www.autoforum.cz/…e_CJOctavian.jpg

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud