Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jak vznikala Škoda Yeti? První škodovácké SUV nebylo původně v plánu

Jan Zajíc Jan Zajíc 31. 8. 2019 • 00:09
27
8
Zobrazit náhledy (27)
Škoda Yeti Concept Škoda Yeti Concept Škoda Yeti Concept Škoda Yeti Concept Škoda Yeti Concept Škoda Yeti Concept Škoda Yeti Concept Škoda Yeti Concept Škoda Yeti Concept Škoda Yeti Concept Škoda Yeti Concept Škoda Yeti Concept Škoda Yeti Concept Škoda Yeti Concept Škoda Yeti Concept Škoda Yeti Concept Škoda Yeti Concept Škoda Yeti Concept Škoda Yeti Concept Škoda Yeti Concept Škoda Yeti Concept Škoda Yeti Concept

Před deseti lety se začala vyrábět Škoda Yeti, první moderní SUV české automobilky. Připomeňte si, jak tento důležitý model vznikal.

Na začátku byla stejnojmenná studie, kterou Škoda představila v roce 2005 na ženevském autosalonu. Jak automobilka vzpomíná, tehdejší šéfdesignér Thomas Ingenlath začal svou prezentaci vozu v těžkých horolezeckých botách, které by se hodily pro expedici za sněžným mužem v Himálajích, pro běžné nošení jsou ale poněkud nepraktické. Hned na začátku se proto přezul do lehkých pohorek. Udělal to přímo v kufru designového konceptu, respektive na výklopné části zadních pátých dveří.

„Když nejedete do Himálaje, není třeba s sebou táhnout všechnu tuhle tíhu,“ prohlásil tehdy, aby ukázal, co vlastně chce Škoda touto studií říci. Místo obleku prováděl prezentaci v plátěných kalhotách a bílém tričku.

Podle automobilky tak podtrhoval myšlenku, že Yeti má být studie auta pro všechny aktivně žijící lidi, které se neztratí ve městě, ale také autem do nepohody, avšak bez agresivního image velkých terénních aut.

Čtyřmetrový koncept navázal na dříve představenou studii Roomster. Čelní sklo a okna bočních dveří tvořila díky černě lakovanému A sloupku opticky provázaný pás. Přední okno bylo na tehdejší dobu relativně málo skloněné, zadní partie byla ostře „useknutá“. Takové řešení mělo mít i praktické důvody – interiér by se díky tomu ve slunečných dnech méně ohříval a vysoká střecha dávala nadprůměrně místa pro cestující.

Automibilka v připomínce zmiňuje také několik zajímavých technických řešení. Především na čelním skle byl pouze jeden stěrač, v klidovém režimu ukrytý v pravém předním sloupku. Do středu střechy bylo integrováno podlouhlé čelní sklo. Zadní dveře byly vymyšleny jako dvoudílné – jedna část se otevírala nahoru, druhá dolů. Největší zvláštnost v sobě ukrýval právě tento spodní výklopný díl, který byl řešen jako dvojité víko. Když se sklopil vnější díl, zůstal interiér díky vnitřní části víka stále uzavřený. Na vyklopenou část se dalo posadit, nebo na ni umístit nosič na dvě jízdní kola či speciálně konstruovaný hliníkový box.

Interiér byl zařízen hodně „outdoorově“. Například ovládání různých funkcí bylo řešeno přes výrazné tlačítkové spínače či páčky, aby se vše dalo ovládat i v rukavicích. Ve středové konzole byla umístěna chlazená nádržka na vodu se dvěma vyjímatelnými hadičkami na pití, podobně jako systém, kterým pijí za jízdy cyklisté. Navigační systém ve středové konzole byl vyjímatelný, aby se dal použít jako přenosná GPS navigace.

Také jako pick-up

Ještě v témže roce pak koncept Yeti na autosalonu ve Frankfurtu odhodil střechu a představil se jako netradiční pick-up. Také změnil barvu – původní ledově modrou nahradila zářivá oranžová.

Kombinace pevného odnímatelného dílu střechy nad předními sedadly plátěné stahovací střechy nad zadními sedadly umožnila různé varianty „otevřené jízdy“. Manipulovat se totiž dalo s každým dílem zvlášť, takže si třeba jen řidič a spolujezdec mohli dopřát nebe nad hlavou, nebo naopak zůstat ve stínu a udělat z auta vzadu otevřený pick-up. K tomu přispívala i možnost sklopit obě zadní sedadla a vytvořit tak rovnou plochu podobnou té v klasických pick-upech.

 

Takzvaný hardtop nad předními sedadly tvořil bíle lakovaný díl, ukotvený v horním rámu předního okna a v ochranném oblouku B sloupků. Po uvolnění se daly vnější konce složit na střední díl a celý střešní systém šlo snadno schovat do speciální přihrádky na dně zavazadlového prostoru. Plátěný díl střechy šlo svinout dozadu nebo také kompletně sundat. Na vývoji tohoto systému se podílela známá německá firma Karmann.

Zadní víko se sklápělo dolů a přes mezeru, která by normálně vznikla, se automaticky vysunul další díl podlahy. Vznikla tak zcela rovná plocha dlouhá dva metry. Ovládací spínač zadní stěny byl skryt v písmenu „O“ v nápisu Škoda, který studie na zádi nesla.

Pomohla chvála

Ohlasy na Yetiho byly podle automobilky obrovské. „Naše redakce míní: Spusťte to!“, psal třeba německý časopis Auto Strassenverkehr. Pozitivní ohlas vzbudila dvojice konceptů nejen u novinářů, ale i u zákazníků.

„Původně se s výrobou takového SUV vůbec nepočítalo, v té době nebyla ještě tato kategorie vozů tak populární jako dnes,“ říká exteriérový designér Škoda Auto Jiří Hadaščok, který tehdy pracoval na hliněných modelech obou konceptů.

„Až po mimořádném ohlasu se začalo pracovat na převedení vozu do sériové výroby, která začala v Kvasinách v roce 2009.

Před týmem vývojářů však stálo ještě mnoho úkolů. Studie Yeti například byla postavena na podvozku Fabie, který neumožňoval zástavbu pohonu 4×4.

Naopak řada designových prvků zůstala nejen na sériovém voze (zejména typické kulaté mlhovky vnořené do předních světel), ale objevují se i na dnešních škodovkách. „Například hranaté podběhy kol jsou stále typickým znakem všech vozů SUV značky Škoda,“ doplňuje Jiří Hadaščok.

„Druhá studie Yeti měla také na zadních dveřích nápis Škoda, který u dnešních nejnovějších modelů nahradil tradiční logo. Nápis byl ale vyražený do karoserie, což v tehdejší době nebylo v sériové podobě technicky nijak snadno realizovatelné,“ vysvětluje Jiří Hadaščok.

Obě studie, které byly u začátku příběhu o škodováckých SUV, jsou dnes vystaveny v depozitáři Škoda Muzea v Mladé Boleslavi, kde si je mohou návštěvníci prohlédnout.

Související články

Témata
Avatar - 3_diamanty
1. 9. 2019 10:55
Re: zlata yetina
uz prvy klinec do jej rakvy bol jej facelift.... ;-\
Avatar - 3_diamanty
1. 9. 2019 10:44
zlata yetina
ach boze ako mi len chyba... dodnes snad na pohlad najzaujimavejsia a najkrajsia skodovka za poslednych 25 rokov ... jej dizajnu nechybala odvaha napaditost.. ale popri tom vsetkom majstrovska racionalita a funkncnost... takto ma vyzerat mensie sikovne SUV.. teda aj kusok dobrodruzne a outdoorovo a nie prazdna skatula --- a ked clovek dnes vidi stavnatu yetinu a vedla nej sterilny karok z ktoreho uz vyzaruje leda velke ho.no musi plakat z takeho nastupcu
31. 8. 2019 22:45
No.1
Interiér sériovky nie je žiadne terno a tomuto autíčku aj v ďalších ohľadoch vytýkali všeličo. Ale z pohľadu vonkajšieho dizajnu to bola najnápaditejšia a najsympatickejšia Škoda v novodobej histórii značky (od prebratia Volkswagenom). :yes:
31. 8. 2019 20:32
Re: Ty v0le Láďo, kde sou ty skinh(l)ídi, ty v0le Karle,
Že jsi nebyl v plánu bylo v pořádku . To , že se plán nepodařilo naplnit už v pořádku není.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud