Dezinfekce na ruce může poškodit kožené čalounění, upozorňuje odborník
V dnešní době „koronavirové“ není umývání rukou nikdy dost. Přípravky na dezinfikování rukou by se ale rozhodně neměly dostat na kožený volant, ani jiné části koženého čalounění.
V posledních týdnech je dezinfekce na ruce prakticky na každém rohu. Řada z nás ji navíc neustále nosí po kapsách, abychom si mohli ruce vyčistit po každém návratu z „cizího“ prostředí zpět do toho „domácího“. Jenže v případě usednutí za volant to má svá úskalí.
Naprostá většina dezinfekcí na ruce je totiž založena na bázi alkoholu, který koženému čalounění v autech škodí. A to celkem výrazně. Tomu se ostatně před časem věnovali již kolegové, kteří se ptali, jak bezpečně a citlivě ošetřovat kožený interiér automobilů.
Společnost Craft Customs, která se specializuje na zakázkové kožené čalounění volantů a interiérů, ovšem ve svém videu již před lety ukázala, co dokáže alkohol ukrytý v dezinfekci na ruce s koženým čalouněním provést.
Kůže používaná v automobilovém průmyslu je totiž chráněna speciální ochrannou vrstvou, která by měla zajistit její komfortnost a dlouhověkost i v extrémních podmínkách. Kožené čalounění totiž musí odolávat extrémním teplotám, agresivnímu potu, nečistotám, atd.
Alkohol a ropné produkty však tuto vrstvu spolehlivě naruší, k čemuž jim stačí jen malá chvíle. Samotná kůže pak bez této ochrany nedokáže dlouhodobě vzdorovat mechanickému poškození a čalounění se rychle ničí.
Skvělý příklad je ostatně patrný i na videu, kde je kus kůže určený pro čalounění vozu polit dezinfekcí na ruce, alkoholem určeným k úklidu a běžným benzínem, který si mohou motoristé pošpinit ruce během tankování.
Jak je přitom z pokusu patrné, samotný alkohol způsobil po chvíli největší poškození. Kůže totiž výrazně změkla, začala být lepkavá a již po několika přejetí nehtem se začala odlupovat. Dezinfekce na ruce sice způsobuje pomalejší poškození, přesto průvodce videem mluví o výrazném změknutí kůže a její lepkavosti.
Pokud tedy usedáte za volant a dezinfikujete si ruce, pravděpodobně bude nejlepší chvíli počkat, než na volant sáhnete. Samotné čištění volantu dezinfekcí na ruce s obsahem alkoholu (kterých je většina) pak povede k jeho rychlému poničení.
A jak se tedy správně starat o kožené čalounění? Tomuto tématu se kolegové věnovali v článku, na který odkazujeme výše. Se samotnou ochranou interiéru před koronavirem ale může pomoci dokonce jen obyčejné parkování na slunci, jak naznačuje nedávný výzkum amerických vědců.