Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Dieselgate á la Renault. Akcie firmy prudce klesají po spekulacích o vyšetřování emisí.

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 14. 1. 2016 • 07:47
119
Akcie francouzské automobilky Renault prudce klesají, kolem poledne ztrácely až pětinu své hodnoty.

Důvodem je prohlášení zástupce odborového svazu, že minulý týden prohledávali kanceláře firmy vyšetřovatelé, zřejmě v souvislosti s emisními testy, uvedla agentura Reuters.

"Několik kanceláří Renaultu bylo prohledáváno vyšetřovateli, kteří se zaměřují na podvody," řekl agentuře Reuters představitel odborů Florent Grimaldi. Podle agentury Bloomberg vyšetřovatelé zabavili ve firmě počítače. "Vedení nepotvrdilo, že je to kvůli emisím NOx, ale vzhledem k úsekům, ve kterých byla inspekce, si myslíme, že to může být spojené." Vyšetřovatelé se podle něj zaměřili právě na ty části ve firmě, které mají co dělat se zkušebními normami a certifikacemi motorů. Podle toho je možné se domnívat, že se šetření vztahuje k emisním standardům v souvislosti se skandálem Volkswagenu.

Renault a francouzské ministerstvo financí se ke zprávě odmítly vyjádřit. Na ministerstvu hospodářství nebyl nikdo, kdo by se ke zprávě vyjádřil.

Akcie firmy podle agentury Reuters dnes vykazují nejhorší výkon od 17. listopadu 1994. Tržní kapitalizace firmy se již snížila o pět miliard eur (113,1 miliardy Kč).

Pozornost vyšetřovatelů se na výrobce automobilů zaměřila po oznámení amerických regulátorů loni v září, že německý Volkswagen podváděl při testování emisí u svých vozů s naftovými motory. Francouzské úřady poté oznámily, že začnou vyšetřovat, zda Volkswagen kvůli emisím nepodváděl majitele naftových vozů a slíbily, že rozšíří vyšetřování na všechny automobilky, včetně Renaultu a PSA Peugeot Citroën. Úřad pro životní prostředí pak samostatně začal náhodně testovat vozidla, aby zjistil rozdíly údajů o emisích při laboratorním testování a reálnými čísly.

Problémy mají dnes i akcie italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) na milánské burze. Obchodování s akciemi bylo dnes pozastaveno poté, co se jejich cena propadla o osm procent v reakci na zprávu serveru Automotive News, podle které firma čelí žalobě kvůli nadhodnocování údajů o prodeji ve Spojených státech.

Související články

Témata
18. 1. 2016 08:58
Re: Prošetřování ještě neznamená vinen,
Píšeš začít měřit na silnici, ale jak by si to chtěl v reálu dělat? Dejme tomu, že by si řekl, že budeš auto testovat v reálným provozu s určitým podílem město, mimo město a dálnice. Jenže takový úsek jde taky projet různými způsoby (klidná jízda vs ostřejší jízda) a výsledkem budou rozdílný emise jak NOx tak CO2. Takže to zase budeš muset udělat tak, aby si ty čísla co máš definovaný na papíře potřebný pro homologaci nějak splnil.
15. 1. 2016 16:57
Re: muze nekdo vysvetlit
To byla jen narážka na to, že hoření není synonymum pro oxidaci.
15. 1. 2016 16:55
Re: Prošetřování ještě neznamená vinen,
V USA to celé, pokud vím, stojí na jedné podmínce, která je celkem vágně formulovaná (je spíš filosofického charakteru než technického) a po pravdě mi není jasné, jak ji dokáže splnit jakýkoli motor využívající tzv. "open loop" režimu (palivo se vstřikuje natvrdo podle mapy a nebere se ohled na sondy a tedy emise).

Tohle je prostě problém technických norem. Těžko se tu pracuje s duchem normy, všechno musí být kvantifikované. Jednou z cest je měření přiblížit realitě. Teď nemluvím o cyklu, čistě o metodice. Znemožnit rozeznání měření ve zkušebně a na silnici (věci jako GPS signál, netočící se nepoháněná kola atp.; oklamat například akcelerometry by ale snadné nebylo). Nebo začít měřit na silnici. Což je to, co se plánuje. Pak je jim "detekce zkušebny" málo platná, protože se budou moci rozcházet jen do určité míry.
15. 1. 2016 16:05
Re: muze nekdo vysvetlit
Ano. NOx vznikají oxidací ze vzdušného dusíku. Za vysokých teplot to tak opravdu je.
15. 1. 2016 15:20
Re: Strůjci smradu
Nektere, dokonce mozna vetsina motorek smrdi jako stara 120citka nebo nebo neco z 1900-1980, ale jak pises asi hodne lidi odstranuje katy, hlavne u sportovnich motorek nebo skutru s pubescentama.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud