Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Dodge Viper SRT10: Výroba v režii Chrysleru bude pokračovat dál

Dodge Viper
Dodge Viper
Dodge Viper
Dodge Viper
40 Fotogalerie
Diskuze (25)
Chrysler původně plánoval ukončit výrobu Dodge Viper SRT10 na konci letošního roku. „Halo car“ amerického koncernu se tak měl odebrat do důchodu, tento záměr se ale nakonec neuskuteční. Dodge vzal původní rozhodnutí zpět a bude Viper vyrábět dál.

Dodge Viper (v Evropě po určitou dobu prodávaný jako Chrysler Viper) se vyrábí od roku 1992. Na počátku se stal díky výkonnému osmilitrovému desetiválci (298 kW / 400 k) jedním z nejsilnějších a nejbrutálnějších aut na trhu a toto postavení si přes postupné modernizace drží dodnes.

V roce 2008 se představila aktuální, v pořadí čtvrtá generace. Ta je výkonově mnohem dál než původní model, desetiválcový motor má objem 8,4 litru. Je osazen variabilním časováním ventilů a na jeho vývoji se podílel McLaren Automotive a Ricardo Consulting Engineers. Nejvyšší výkon je 450 kW (600 koní) při 6000 min-1, na zadní kola je přenášen přes novou šestistupňovou manuální převodovku Tremec TR6060. Akcelerace z 0 na 96 km/h trvá 3,5 sekundy, maximální rychlost je 325 km/h, sprint na 400 metrů zvládne Viper za 10,92 s. Náročnou disciplínu 0-160-0 km/h zvládne pod 12 sekund, je tak v tomto ohledu nejlepším americkým sportovním autem.

Původní záměr udělat z Viperu oběť ekonomické krize se nevyplní. Mnoho automobilových fandů si tak může s úlevou vydechnout, legenda výkonných a drsných sportovních aut nekončí. Chrysler také upustil od záměru nabídnout aktiva spojená s Viperem zájemci, který by chtěl v jeho výrobě pokračovat bez znaku Dodge.

Více jsme o Viperu psali v testu Dodge Viper SRT-10 - vyslanec pekla (01/2006).

Vstoupit do diskuze (25)