Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

EcoBoost 1,0 l od Fordu je motorem roku 2012

Aleš Jungmann Aleš Jungmann 13. 6. 2012 • 11:40
14
66
Zobrazit náhledy (14)
Ford Ford Ford Ford Ford Ford Ford Ford Ford
Nový tříválcový motor EcoBoost 1,0 l zvítězil v mezinárodní anketě International Engine of the Year (mezinárodní motor roku).

Motor získal, kromě absolutního vítězství, rovněž ceny v kategoriích „nejlepší nový motor“ a „nejlepší motor do 1,0 l“. Ceny předává odborný magazín Engine Technology International na základě výsledků hlasování 76 novinářů z pětatřiceti zemí celého světa.

Ve třináctileté historii ankety Engine of the Year je to poprvé, kdy v ní zvítězil Ford. Čekání stálo za to – EcoBoost 1,0 l totiž nasbíral od porotců vůbec nejvyšší skóre za celou dobu existence ankety. „Když jsme se pustili do konstrukce tohoto motoru, nastavili jsme si laťku neuvěřitelně vysoko,“ řekl Joe Bakaj, viceprezident Fordu odpovědný za globální vývoj pohonných jednotek. „Chtěli jsme dosáhnout nevídaně nízké spotřeby, překvapující dynamiky a kultivovanosti – to vše ve velmi malém tříválcovém motoru.“

Agregát tak malý, že by se půdorysně vešel na list papíru A4, byl zkonstruován v technických střediscích společnosti Ford v britském Duntonu a německém Merkenichu. Vyrábí se v rumunské Craiově a německém Kolíně nad Rýnem. Prvním modelem, do kterého se EcoBoost 1,0 l montuje, je nový Focus; během letošního roku přijdou na řadu také Ford C-MAX a B-MAX. Od příštího roku bude EcoBoost 1,0 l k dispozici i ve Spojených státech, později bude nabízen také v Asii a Africe.

Nový Focus s motorem EcoBoost 1,0 l v provedení 74 kW má nejnižší spotřebu paliva ve své třídě, 4,8 l/100 km, při emisích CO2 109 g/km. Kombinovaná spotřeba varianty 92 kW činí 5,0 l/100 km, což odpovídá emisím CO2 na úrovni 114 g/km.

EcoBoost 1,0 l je osazen turbodmychadlem s nízkou setrvačností, které zajišťuje rychlou odezvu na sešlápnutí plynu již od nízkých pístových rychlostí motoru a dokáže se roztočit až na 248 000 ot./min. Sběrné potrubí je odlité přímo do hlavy válců, což snižuje teplotu výfukových plynů a umožňuje dosáhnout optimální směsi paliva a vzduchu v širším rozsahu otáček.

Litinový blok se zahřeje rychleji než obvykle používaný hliníkový, k zahřátí na provozní teplotu spotřebuje asi o 50 procent méně energie. Oba hlavní řemeny jsou ponořeny v olejové lázni, což má zajistit tišší a účinnější chod motoru. Namísto obvyklých vyvažovacích hřídelí, které spotřebovávají část výkonu motoru, jsou zde vibrace vznikající v důsledku tříválcové konfigurace potlačovány záměrně „nevyváženým“ setrvačníkem: jeho kmity působí proti kmitům klikové hřídele.

Ford of Europe plánuje zvýšit roční objem výroby automobilů poháněných úspornými zážehovými motory EcoBoost ze 141 000 v roce 2011 na 480 000 v roce 2015. Společnost předpokládá, že z toho více než 300 000 vozů bude mít pod kapotou právě EcoBoost 1,0 l.

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor

Avatar - Ham.
Doba benzínová.
| 15. 6. 2012
Celosvětově ano, v Evropě to ale v poslední době bylo už padesát na padesát. EOTY je jenom anketa novinářů poplatných přísloví koho chleba jíš toho píseň zpívej.
Doba benzínová.
| 15. 6. 2012
Doba naftová v osobní dopravě nikdy nebyla. Osobáků se vždy více prodalo s benzínovým motorem.

PS: Spíš bych to dal Mazdě, ale tahle anketa už stejně nemá váhu.
To jsou kecy zase s tou spotzřebou!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
| 15. 6. 2012
ty "bludy" jsou podlozene 25 lety praxe kolem spalovacich motoru.
Papírový motor roku ...
| 15. 6. 2012
Ecoboost 1.0 snad ani nikoho opravovat nenapadne. Vzdyt u takoveho motoru neudelate ani vybrus a pokud to ma spocitanou zivotnost 150tkm jakoze asi ma, tak kde je smysl opravy? Je to vymyslene v duchu levne vyrobit, chvilku pojezdit a zahodit. Kdyby to dali do Smarta, tak dobry, tam by se mi ten motor libil. Ale do Focuse ? 8-s
Doba benzínová.
| 15. 6. 2012
Nastava klasicka doba upadku, jako ve starem Rime. Barbarske kmeny (dosad si Cina, Korea atd..) valcuji stare shnile a zkorumpovane civilizace (Evropa).
A jeji obyvatelstvo se chova jakoby nic a do posledni chvile bude resit uplatky za lepsi verejne zakazky, vyhlasovat auta a motory roku pochybnych kvalit a prit se o skodlivosti vyfukovych plynu benzin x nafta. Hannibal ante portas.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku