Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Elektrobusům se zatím u nás moc nedaří. Problémem je cena

ČTK ČTK 25. 3. 2019 • 10:46
12
10
Zobrazit náhledy (12)
Škoda Perun Škoda Perun Škoda Perun Škoda Perun Škoda Perun Škoda Perun Škoda Perun

Elektrobusy u nás zatím využívají hlavně dopravci ve městech, kde funguje tramvajová a trolejbusová doprava.

Tuzemské městské dopravní podniky začaly pozvolna investovat do elektrobusů, zatím jich ale v českých městech mnoho nejezdí. Dopravci v rámci Svazu dopravních podniků ČR, který sdružuje 19 největších podniků, jich provozují zatím 45, což je zhruba 1,5 procenta z celkového počtu provozovaných autobusů. Další desítky vozů mají další dopravci. ČTK to řekl výkonný ředitel svazu Antonín Macháček. Podle něj jsou elektrobusy pro dopravce ekonomicky zatím nevýhodné, technologický rozvoj by to však mohl brzy změnit.

 

"Dopravci se orientují především na průběžně dobíjená vozidla, tedy dobíjená v průběhu denního výkonu při kratších přestávkách na konečných zastávkách. Tím se zvyšuje denní proběh a vyrovnává se tím hlavní handicap proti autobusu a snižuje se potřeba objemu a váhy baterií," uvedl Macháček. Tento systém však vyžaduje dobíjecí infrastrukturu mimo depa, která zatím příliš rozšířená není.

Elektrobusy tak využívají dopravci ve městech, kde funguje tramvajová a trolejbusová doprava. Podniky totiž mohou využívat napájecí infrastrukturu například z tramvajové sítě.

Zatím poměrně nízký počet elektrobusů v tuzemské MHD je způsoben i cenou těchto vozidel. Ta se pohybuje na úrovni trolejbusů a je dvojnásobná proti ceně klasických autobusů. Pro dopravní podniky jsou tak klíčové peníze, které získávají z evropských dotací. Provozní náklady na elektrobusy jsou sice nižší, podle Macháčka však nelze předpokládat za dobu životnosti vozidla návratnost rozdílu v nákupní ceně. Zároveň ovšem upozornil, že ekonomické nevýhody elektrobusů se v poslední době rychle snižují, do budoucna by jich tak mohlo přibývat.

Vedle klasických elektrobusů dopravci začali pořizovat tzv. parciální trolejbusy, které jsou vybavené baterií a mohou tak část jízdy absolvovat mimo trolejovou síť. Těch je ve vozovém parku tuzemských dopravních podnikův současnosti 60 z celkového počtu 700 provozovaných trolejbusů v Česku.

Dopravci s nimi zejména nahrazují autobusové linky, provozované z části pod trolejemi do městských částí za trolejbusovými konečnými zastávkami, kam by se již ekonomicky nevyplatilo budovat napájecí síť. "Zde je jejich provozní i ekonomická výhodnost nesporná," dodal Macháček.

Pro města jsou elektrobusy atraktivní především kvůli jejich tichému a ekologickému provozu. Jako první v Česku je na podzim roku 2017 nasadil dopravní podnik v Hranicích na Přerovsku, kde však loni jeden vůz shořel, škoda byla přes deset milionů korun. Postupně začaly elektrobusy postupně pořizovat i další města. V příštích letech jejich nasazení připravuje i Praha.

Související články

Témata
Avatar - Barrichello
26. 3. 2019 09:32
Re: u nás máme jen elektrobusy
v Praze těch CNG busů několik jezdí a pohoda
Avatar - Barrichello
26. 3. 2019 09:31
Re: u nás máme jen elektrobusy
Ony se časy od dýchavičných Ikarusů a 25 let starých Karos dost změnili víme, ono už i moderní bus nevydává takový hluk, kouř atd.
Avatar - twistedTSD
26. 3. 2019 01:13
Re: u nás máme jen elektrobusy
Co je špatného na CNG busech?
Avatar - eLzyx
26. 3. 2019 00:20
Re: u nás máme jen elektrobusy
nejsou tak bezpečné, jak se zdají.
Avatar - eLzyx
26. 3. 2019 00:20
Re: u nás máme jen elektrobusy
BUSem nejezdím, ale i tak budu rád, když zůstaneme u elektrobusů. Proč? Protože to má velice pozitivní vliv na hlučnost ulic. Dřív jsem doma mohl podle MHD odhadovat kolik je hodin. Vždycky když projel kolem, tak ten nafťák duněl, supěl a ještě do toho obvykle řadil. Dnes vůbec netuším jestli vůbec nějaký BUS jede ... leda když se kouknu ve správný okamžik z okna.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku