Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Euro NCAP 2016: Fiat Tipo – Tři, nebo čtyři hvězdy?

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 26. 10. 2016 • 18:42
8
46
Zobrazit náhledy (8)
Fiat Tipo Fiat Tipo Fiat Tipo
Organizace Euro NCAP pro Fiat Tipo zveřejnila dvě různá hodnocení, které se od sebe liší pouze výsledky na základech vybavenosti systémy AEB.

Fiat Tipo nabízí systém automatického brzdění jen za příplatek. Proto si podle nových pravidel Euro NCAP zaslouží dvě hodnocení.

Euro NCAP od letošního roku nově zveřejňuje dvoje hvězdičkové hodnocení podle výbavy vozu, přičemž Fiat Tipo je jedním z vozidel, kterého se tohoto dvojí bodování týká. Se standardní výbavou má tento model jen tři hvězdičky, zatímco při doplnění automatického systému brzdění (AEB) poměrně slušné čtyři hvězdy.

Organizace provádějící nárazové zkoušky chce dvojím hvězdičkovým hodnocením názorněji ukázat výhody bezpečnostních asistentů. Jedno hodnocení je tak výsledek auta bez sledovaných pomocníků a druhé při jejich zahrnutí.

Předmětem testu byl Fiat Tipo 1.6 MultiJet, s karosérií pětidvéřový hatchback a pohotovostní hmotností 1350 kg.

Bezpečnostní výbava testovaného exempláře obsahovala tříbodové bezpečnostní pásy s předepínačem na předních a omezovačem síly na všech sedadlech, čelní, boční a hlavové airbagy, připomínání nezapnutého bezpečnostního pásu pro všechna sedadla. Volitelnou výbavou vozu jsou pak systémy AEB a omezovač rychlosti, ta byla součástí druhého testovaného vozu.

Pro testy ochrany dětí byla pro 6 leté dítě instalována autosedačka TAKATA MAXI plus a pro desetileté dítě podsedák z téže sedačky.

crashtest fiat euroncap novemodely video nizsistredni crashtest fiat euroncap novemodely video nizsistredni

Ochrana dospělých

Prostor pro cestující zůstal během čelního nárazu stabilní. Údaje z figurín indikují dobrou ochranu kolenou i stehen řidiče i spolujezdce. Fiat prokázal, že při tomto typu nárazu poskytuje stejnou ochranu cestujícím různých výšek a sedících v různých pozicích.

Při testu nárazu celou šíří vozu ukázaly údaje z figurín mezní ochranu hrudníku a hlavy řidiče i spolujezdce. V testech obou typů bočního nárazu získal Fiat Tipo maximální počet bodů.

Sedadlo a hlavová opěrka poskytují dobrou ochranu krční páteře při nárazu zezadu (Whiplash) na předních sedadlech, geometrie zadních sedadel ukazuje na mezní ochranu krční páteře.

Funkce systému autonomního brždění, který zabraňuje nehodám v nízkých rychlostech, při kterých často dochází k poranění krční páteře, a který je součástí příplatkového balíčku, byla vyhodnocena jako mezní. Selhala při rychlostech nižších než 20 km/h.

Euro NCAP 2016: Kategorie 1 - Ochrana dospělých
Test Čelní - deformace Čelní - celá šíře Boční Whiplash AEB city Celkem
Jednotky body body body body body body %
Ochrana dospělých 7 3,1 16 2,2 0 31,3 82%

Ochrana dětí

Při čelním nárazu byla ochrana krku figuríny 10letého dítěte špatná. Údaje z figuríny 6letého dítěte ukázaly slabou ochranu hrudníku. V testu bočního nárazu byla ochrana všech částí těla vyhodnocena jako dobrá, ale zádová část sedačky pro 6leté dítě se oddělila od základny a vozu byly strženy body.

Airbag předního spolujezdce lze vypnout, ale způsob informování řidiče o jeho stavu nesplňuje požadavky Euro NCAP.

Všechny běžné typy dětských autosedaček lze na zadní sedadla správně umístit s výjimkou zadního prostředního místa, které se jeví nevhodné pro jakoukoli dětskou autosedačku.

Euro NCAP 2016: Kategorie 2 - Ochrana dětí
Test Čelní náraz Boční náraz Bezpečnostní výbava Upevnění Celkem
Jednotky body body body body body %
Ochrana dětí 10,5 4 4 11,3 29,8 60%

Ochrana chodců

Povrch kapoty poskytuje v různých částech různou úroveň ochrany.

Nárazník poskytuje dobrou ochranu nohám chodců ve všech svých oblastech. Ochrana pánve je převážně dobrá.

Euro NCAP 2016: Kategorie 3 - Ochrana chodců
Test Hlava Pánev Nohy AEB Celkem
Jednotky body body body body body %
Ochrana chodců 14,8 5,4 6 0 26,2 62%

Asistenční systémy

Standardní výbavou je připomínání zapnutí bezpečnostních pásů na předních i zadních sedadlech.

Omezovač rychlosti a systém upozorňování na opuštění jízdního pruhu jsou za příplatek.

Systém autonomního brždění ve vysokých rychlostech si v testech Euro NCAP vedl dobře.

Euro NCAP 2016: Kategorie 4 - Asistenční systémy
- Omezovač rychl. Připomínač pásů Jízdní pruhy AEB Interurban Celkem
- body body body body body %
Asistenční systémy 0/1,5 3 0 0/2,4 3/6,9 25/57%

Celkový výsledek: Tři a čtyři hvězdy

Fiat Tipo byl testována ve standardním provedení i s volitelnou výbavu v podobě AEB. Díky tomu je pro něj uváděno dvojí hodnocení.

V případě nárazových testů si novinka italské značky vedla dobře v ochranně dospělých cestujících, ale o cenné body přišla díky nedostatkům v ochranně dětských cestujících. Nejhůř si Tipo nevedlo ani v ochraně chodců.

V případě asistenčních systémů pak prvky dodávané za příplatek stojí za ziskem slušných čtyř hvězd pro vozy, které jsou jím vybaveny.

Euro NCAP 2016 - Rekapitulace výsledků
Kategorie 1 2 3 4 Celkem
Název Ochrana dospělých Ochrana dětí Ochrana chodců Asist. syst. Vážený průměr
Jednotky body % body % body % body % %
Výsledky 31 82% 29,8 60% 26 62% 3/6,9 25/57% 68/71%
Počet hvězd ***/****

Jak se hodnotí v roce 2016?

Euro NCAP se v letošním roce rozhodlo ještě více zaměřit na bezpečnostní pomocníky. Hodnocení bezpečnostních systémů se tak na celkovém výsledku nově podílí z 20 %, zatímco dosud to bylo jen 10 %. Naopak tradiční hodnocení nárazové zkoušky se na hvězdičkovém výsledku podílí už jen z 40 % (u starší metodiky 50 %). Ochrana dětí a ochrana chodců do výsledku nadále mluví po 20 %.

Navíc do celkového výsledku je nově zahrnut systém automatického brzdění, který dokáže rozeznat chodce. Automatické brzdění bylo součástí testů už nyní, avšak pouze jako systém rozeznávající okolní vozidla. Euro NCAP věří, že zahrnutí tohoto asistenta do hodnocení pomůže jeho dalšímu rozšíření v nových automobilech. Naopak zahrnutí stabilizačního systému do výbavy se už nepočítá, protože je povinným prvkem nových aut.

Novinkou je také možnost dvojího celkového hodnocení. První vyplyne z bezpečnostní výbavy daného vozu, která je jeho standardem napříč státy Evropské unie. Druhé má pak odrážet schopnosti daného auta s bezpečnostní výbavou, která je dostupná za příplatek. Dvojí hvězdičkové hodnocení podle Euro NCAP lidem názorněji ukáže, nakolik příplatkové systémy ovlivní bezpečnost vozidla.

Procenta maximálních bodových hodnocení potřebná pro zisk hvězd (2016)
2016 Ochrana dospělých Ochrana dětí Ochrana chodců Asistenční systémy
Pro ***** 80% 75% 60% 50%
Pro **** 70% 60% 50% 40%
Pro *** 60% 30% 40% 25%
Pro ** 50% 25% 30% 15%
Pro * 40% 15% 20% 10%

Související články

Témata
14. 11. 2016 00:11
Re: Překvapení
Ty si nejaky divny, musis mat nohy ako topmodelka.
Predvcerom som sedel v Tipo HB a ked nastavim sedacku na seba (185cm), tak vzadu pred kolenami mam ca 5cm.
Ak sedis so sedackou uplne dole, mas problem v takmer kazdom aute formatu HB.

No a sirka " jen pro dva dospělé." je cisty nonsens; je to auto sirsie, nez okta3, v podstate ma skoro sirku aut strednej triedy.
1. 11. 2016 17:40
Re: Překvapení
Divně ?! Jak se dá "divně" nastavit sedačka řidiče na svoji postavu ?
Jediná divná věc je, že je pod tou sedačkou málo místa, pokud je v nejnižší poloze. Když to upřesním, tak v Linei je vzadu víc prostoru než v Tipu (HB). Bohužel.
Nemůžu říct, že bych se do Tipa vzadu nevešel, ale na delší cestu to bude nepohodlné.
Tady to je pěkně vidět: https://youtu.be/NwEpaE_DDeM?t=2m27s

A přiznávám, že jsem toho moc "nenasedal". Zhruba padesát vozů, co jsem sám řídil plus pár dalších desítek, co jsem vyzkoušel staticky....
31. 10. 2016 15:01
Re: Překvapení
Máte o nárazech zkreslené představy.
31. 10. 2016 14:53
Re: Překvapení
Tak to teda nevím. To si to zkoušíš nějak divně a zřejmě si toho moc jiného nenasedal.
Avatar - Plautus
28. 10. 2016 13:46
Re: Divná stratégia
Netvrdím, že 120 koní nie je dostatočných. Na nižšiu strednú triedu to postačuje, ale je to motorizácia pre uspokojenie, nie pre nadšenie :-) Hlavne to bolo myslené tak, že vzhľadom na nastavené ceny je tých 120 koní "málo". To, že je ten motor technologicky "starší" môže niekto považovať za výhodu, ale Multiair je na trhu už tiež pár rokov a čo sa týka spoľahlivosti, tak za T-Jet-om zatiaľ nijak nekríva.
Obávam sa, že Tipo pri daných cenách a tom, čo ponúka, nedá mnohým kupujúcim zmysel. A potom je tu práve 500X, ktorá pri porovnateľnej cene dokáže dnes ponúknuť lepšiu motorizáciu, lepšiu zadnú nápravu, "lepší image", ...
Preto si myslím, že si spravil dobre a k správnej voľbe Ti možno len pogratulovať ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud