Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Euro NCAP 2019: Citroën C5 Aircross – Čtyři nebo pět hvězd v závislosti na výbavě

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 10. 4. 2019 • 23:36
9
2
Zobrazit náhledy (9)
Citroën C5 Aircross Citroën C5 Aircross Citroën C5 Aircross Citroën C5 Aircross

Citroën C5 Aircross je jedním z automobilů, jimž organizace Euro NCAP v souvislosti s výbavou uděluje dvě různá hodnocení.

Euro NCAP od roku 2016 u vybraných modelů zveřejňuje dvoje hvězdičkové hodnocení podle výbavy vozu, přičemž Citroën C5 Aircross je jedním z nich. Euro NCAP chce dvojím hvězdičkovým hodnocením názorněji ukázat výhody bezpečnostních asistentů. Jedno hodnocení je tak výsledek auta bez sledovaných pomocníků a druhé při jejich zahrnutí.

Předmětem testu byl Citroën C5 Aircross 1.5 BlueHDi s pětidveřovou karoserií a pohotovostní hmotností 1495 kg.

Bezpečnostní výbava testovaného exempláře obsahovala tříbodové bezpečnostní pásy s předepínačem a omezovačem síly na všech sedadlech, čelní, boční a hlavové airbagy, připomínání nezapnutého bezpečnostního pásu pro všechna sedadla, systém automatického nouzového brzdění, omezovač rychlosti a systém sledování jízdních pruhů.

Volitelnou výbavou, stojící za ziskem pěti hvězd, byl systém automatického nouzového brzdění s detekcí cyklistů.

 

Ochrana dospělých

Prostor pro cestující zůstal během čelního nárazu 40 procenty přídě stabilní. Ochrana řidiče i spolujezdce na předním sedadle byla dobrá a dostačující. Výjimkou byla pravá holeň figuríny řidiče, u níž byla ochrana hodnocena jako slabá.

Při čelním nárazu celou přídí byla ochrana řidiče i spolujezdce na zadním sedadle dobrá a dostačující s výjimkou hlavy spolujezdce, u nějž byla ochrana vyhodnocena jako mezní.

Citroën C5 Aircross Citroën C5 Aircross

Při bočním nárazu ochrana všech části těla i hlavy řidiče dobrá a Citroën C5 Aircross získal maximální počet bodů. V případě nárazu bokem na sloup byla ochrana hrudníku řidiče hodnocena jako mezní.

Euro NCAP 2019: Kategorie 1 - Ochrana dospělých 
Test Čelní - deformace Čelní - celá šíře Boční Whiplash AEB city Celkem
Jednotky body body body body body body %
Ochrana dospělých 6,3 7 15 1,7 3,3/4 33,4/34,1 87/89

Ochrana dětí

Při čelním nárazu 40 procenty přídě byla ochrana figuríny desetiletého i šestiletého dítěte dobrá s výjimkou krku figuríny desetiletého dítěte, kde byla vyhodnocena jako dostačující. Při bočním nárazovém testu byla ochrana obou figurín dětských cestujících dobrá.

Euro NCAP 2019: Kategorie 2 - Ochrana dětí 
Test Čelní náraz Boční náraz Bezpečnostní výbava Upevnění Celkem
Jednotky body body body body body %
Ochrana dětí 15,6 8 7 12 42,6 86%

Ochrana chodců

Kapota motoru poskytuje v případě srážky s chodcem převážně dobrou ochranu a kolem krajů pak dostačující až slabou. Tradiční problematickou oblastí se špatnou ochranou představuje okolí A sloupků.

Ochrana pánve je dobrá v celé šířce přídě vozu. Nohy chodců jsou v celé šířce nárazníku chráněny dobře.

 

Euro NCAP 2019: Kategorie 3 - Ochrana chodců 
Test Hlava Pánev Nohy AEB Celkem
Jednotky body body body body body %
Ochrana chodců 13,7 6 6 2,2/6,9 27,9/32,6  58/67

Asistenční systémy

Citroën C5 Aircross měl při testech organizace Euro NCAP ve výbavě systém automatického nouzového brzdění, jehož fungování v rychlostech typických pro dálniční provoz bylo hodnoceno jako mezní. V nízkých rychlostech dokáže zabránit kolizi nebo výrazně zmírnit její následky. Toto provedení stojí za celkovým hodnocením čtyřmi hvězdami.

video

Pět hvězd je výsledek, jímž se podle Euro NCAP mohou pochlubit vozy, které jsou vybaveny systémem automatického nouzového brzdění dodávaným pro nejvyšší stupeň nebo za příplatek. Ten již disponuje i rozpoznáváním cyklistů.   

Euro NCAP 2019: Kategorie 4 - Asistenční systémy   
  Omezovač rychl. Připomínač pásů Jízdní pruhy AEB Interurban Celkem
  body body body body body %
Asistenční systémy 2,5 2,5 3,5 1,3/2,3 9,8/10,8 75%/82%

 

Celkový výsledek: Čtyři nebo pět hvězd

Citroën C5 Aircross vychází z testů Euro NCAP jako bezpečný automobil. Dobrých výsledků dosáhl tento model v ochraně dětských cestujících a špatně si nevedl ani v oblasti ochrany dospělých cestujících. Prostor pro zlepšení má podle organizace Euro NCAP především v ochraně chodců. Asistenční systémy se pak právě díky automatickému nouzovému brzdění promítají i do výsledků ochrany dospělých a chodců.

Euro NCAP 2019 - Rekapitulace výsledků      
Kategorie 1 2 3 4 Celkem
Název Ochrana dospělých Ochrana dětí Ochrana chodců Asist. syst. Vážený průměr
Jednotky body % body % body % body % %
Výsledky 33,4/34,1 87/89 42,6 86% 27,9/32,6  58/67 9,8/10,8  75/82 79/70
Počet hvězd ****/*****

 

 

 

 

Zdroj: Euro NCAP

Související články

Témata
Avatar - xxc
10. 4. 2019 15:46
Re: C5 aircross
Práve naopak, dizajn už trošku prepískli na rozdiel od menších modelov. A skúste si sadnúť dozadu, alebo aj dopredu, či to bude také dokonalé.
Avatar - 3_diamanty
10. 4. 2019 15:14
C5 aircross
pred par dnami som mal moznost prvykrat vidiet docela detailne aircrossa zblizka a musim priznat ze paci sa mi aj v reale nielen na fotkach ako som to spominal ....a tu mi na rozdiel od C3 ci cactusu ten celkovy dizajn moc pasuje k zameraniu auta .... taka ta akasi svalnata macata zaoblenost v kontraste so zaujimavymi stylistickymi lajnami na kasni ladi v praxi velmi pekne a auto je fakt masivne a napadne a proste take ake ma SUV byt... dlhy masivny predok.. dokonaly bocny profil..... asi najkrajsie je za mna v cervenej doslova az sexi aj ked zatial som ho videl len v doch farbach ( cervenej a bielej ) .... interier je tiez vyborne ponaty co do zasadenia displeja aj celkovej archtektury a prehladnosti ( za mna najlkrajsia citroenovska palubka aka dodnes vznikla ) ... rovnako benzinove 4 valcove thp tiez nemam vyhrady... autu staci a zaroven nezerie nad ramec uchopitelnosti benzinu ako takeho.... len jedna vec ma tu fakt mrzi a som z toho smutny ... a to je nemoznost zakupenia 4kolky lenbo inak by to bolo dokonale dielo.... ale chapem ok ;-\ .. rovnako cenovka mi pride zatial hodne odvazna ale je mozne ze ta sa casom "utrasie" ... pekne auto... drzim mu palce... velkostne vlastne tiez dokonale posadene... uplna topka :yes:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud