Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Euro NCAP vyzkoušelo minivozy typu Renault Twizy, propadly (+video)

David Bureš David Bureš 5. 6. 2014 • 23:20
21
15
Zobrazit náhledy (21)
Club Car Villager Ligier IXO JS Line Ligier IXO JS Line Ligier IXO JS Line Ligier IXO JS Line Ligier IXO JS Line Renault Twizy Renault Twizy Renault Twizy Renault Twizy Tazzari Zero Tazzari Zero Tazzari Zero Tazzari Zero Tazzari Zero Tazzari Zero
Na miniaturní vozy typu Renaultu Twizy se vztahují mírnější bezpečnostní normy než na běžná osobní auta. Odborníci volají po změně.

Odpovědí na přeplněné ulice velkoměst mohou být miniaturní čtyřkolová vozidla (anglicky quadricycle). Euro NCAP se rozhodlo vyzkoušet jejich bezpečnost. Miniaturní vozy úspěch nezaznamenaly.

Nárazových zkoušek se zúčastnila čtyři taková vozidla – Ligier IXO JS Line, golfový vozík Club Car Villager, Tazzari Zero a vcelku známý Renault Twizy. Zatímco daný Ligier je poháněn zážehovým motorem, ostatní vozy jsou elektromobily.

Všechna čtyři vozidla právně patři do kategorie „těžkých“ čtyřkolek, jejich maximální rychlost tak na rozdíl od „lehkých“ čtyřkolek není limitována na 45 km/h. Třeba Zero zvládne i rychlost 100 km/h.

Každý z vozů prošel dvěma nárazovými testy. Ty simulovaly čelní a boční náraz v rychlosti 50 km/h, tedy srážky, které mohou tyto vozy na silnici potkat. Testy s ohledem na jinou metodiku nelze srovnávat s běžnými nárazovými zkouškami Euro NCAP pro osobní auta.

Výsledky testů ukázaly, že celá čtveřice vozidel má problémy se svojí bezpečností. Třeba IXO JS Line dostalo z čelního nárazu pouhé dva body z 16 možných, stejně jako křehký golfový vozík Villager, jehož maximální rychlost je omezena na 35 km/h. Výsledek modelu IXO ovlivnil fakt, že podobně jako Zero a Villager nedisponuje airbagy.

Nejlépe skončilo Twizy, které za čelní náraz získalo šest bodů, Zero mělo o dva body méně. I tato auta podle Euro NCAP chrání naprostou většinu částí těla posádky špatně.

V bočních nárazech se vozidlům dařilo lépe, Villager a Zero dokonce vybrané části těl posádky chrání dobře. Nejlépe v tomto případě dopadl golfový vozík Villager s devíti body z možných 16.

Euro NCAP: Výsledky nárazových zkoušek čtyřkolek
ModelČelní náraz [body]Boční náraz [body]
Renault Twizy6/167/16
Tazzari Zero4/168/16
Club Car Villager2/169/16
Ligier IXO JS2/167,9/16

Euro NCAP zdůrazňuje, že i přes slabé výsledky v nárazových zkouškách testované automobily splňují platné bezpečnostní normy. Jelikož ale podle zákonů patří mezi čtyřkolky, vztahují se na ně mírnější předpisy než na běžná osobní auta. Přitom jen o málo větší Smart ForTwo už musí splnit přísnější normy pro osobní vozy.

Zákazníci by tak podle Euro NCAP měli brát na vědomí, že tyto miniaturní vozy nabízejí podstatně nižší úroveň bezpečnosti než větší automobily. Antonio Avenoso, výkonný ředitel Evropské rady pro bezpečnost dopravy tak tvrdí, že by EU měla zpřísnit bezpečnostní normy pro tyto čtyřkolky. Jen přísnější předpisy podle Avenosa zajistí větší bezpečí pro posádky čtyřkolek.

Související články

Témata
6. 6. 2014 01:58
Já navrhuju,
aby udělali ještě crash test klasických čtyřkolek - myslím těch, kde se sedí jako na motorce. A následně jejich prodej v EU zcela zakázali - přece na něčem tak strašně nebezpečném se nedá jezdit! Potom by mohli udělat i crash test klasických motorek a kol. Výslekem bude zjištění, že jakýkoliv náraz je pro posádku smrtící. Opět - okamžitě zpřísnit normy a když se do nich motorka a kolo nevejde, zakázat. Potom by se mohli zaměřit na dětské kočárky - třeba na přechodu se s autem klidně můžou střetnout a mají 4 kola, tak co? Buď budou mít kočárky airbagy a pásy, nebo se prostě nebudou prodávat!
Fakt nechápu, čemu se diví - když něco váží pár kilo, už z principu to nemůže být tak bezpečné, jako 2 tunový ingot. S nižší bezpečností majitelé počítají. Pokud se normy zpřísní, bude to znamenat likvidaci tohoto typu aut.
5. 6. 2014 19:39
Re: jestli to tak pujde dal
>:D >:D >:D
Avatar - Czerwik
5. 6. 2014 16:27
Re: Gé jako Golf
míček ma rozsekal >:D >:D >:D
Avatar - šmoula nešika
5. 6. 2014 16:19
Re: jestli to tak pujde dal
Trubkový rám? Zbláznil ses, jedině prostorový s karbonovým monokokem a deformovatelnými dorazy. >:-[] 8-s
5. 6. 2014 14:48
Re: Gé jako Golf
asistenta opuštění farveje a indikaci greenu, indikaci golfového míčku v mrtvém úhlu ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku