Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Exkluzivně jsme vyzkoušeli tříkolku Can-Am Ryker: Cesta je prach a štěrk…

Jiří Baborský Jiří Baborský 7. 4. 2019 • 00:58
89
1
Zobrazit náhledy (89)
Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Pákou na levé straně motoru řadíte zpátečku – rukou, nebo nohou, co je milejší Can-Am Ryker Can-Am Ryker Bez použití nářadí si můžete libovolně posouvat řídítka a stupačky. Během pár vteřin tak změníte ležérní městskou pozici na agresivní pro dovádění na šotolině. Geniálně jednoduché. Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Bez použití nářadí si můžete libovolně posouvat řídítka a stupačky. Během pár vteřin tak změníte ležérní městskou pozici na agresivní pro dovádění na šotolině. Geniálně jednoduché. Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Can-Am Ryker Rally Edition Can-Am Ryker Rally Edition Can-Am Ryker Rally Edition Can-Am Ryker Rally Edition Can-Am Ryker Rally Edition Can-Am Ryker Rally Edition Can-Am Ryker Rally Edition Can-Am Ryker Rally Edition Can-Am Ryker Rally Edition Can-Am Ryker Can-Am Ryker Rally Edition Can-Am Ryker Rally Edition Can-Am Ryker Rally Edition Can-Am Ryker Rally Edition Can-Am Ryker Rally Edition Can-Am Ryker Rally Edition Can-Am Ryker Rally Edition Can-Am Ryker Rally Edition Can-Am Ryker Rally Edition Can-Am Ryker

Can-Am rozšiřuje nabídku tříkolek o městský, případně outdoorový ryker. Cílí hlavně na mládež, dívky a začátečníky ve třech stopách.  Jako jediní Češi jsme novinku otestovali.

Kanadské tříkolky Can-Am Spyder se vyrábějí už deset let, přes to na silnici působí jako zjevení, které ne každý zná. My jsme za ty roky vyzkoušeli všechny poddruhy specifického křížence: ostrý spyder RS, cestovně-sportovní ST, luxusní RT i požitkářský powercruiser F3.

Pro spydery je typický robustní styl, plnotučný tříválec 1,3 litru, sekvenční řazení a cena neklesající pod půl milionu. Pro méně náročnou klientelu je tu nový ryker. I on zaujímá exotický pavoučí postoj, ale díky skromnějšímu pojetí sráží cenovku do říše běžných motorek a svěžím vzhledem by rád oslovil mladší klientelu, což ostatně potvrzuje i na míru ušitý konfigurátor v podobě aplikace pro chytré telefony. V ní si můžete zkoušet nejrůznější kombinace barevných kapot, kol, plexištítů, sedel, dvojsedel, kufrů… celkem dojdete k hodnotě 75.000 kombinací!

video

Štěrková premiéra

Ryker vychází z technického základu spyderu, se kterým sdílí třeba rozvor. Proti modelu F3 je ale o 290 mm kratší a o 12 mm širší. Celkově působí novinka kompaktnějším dojmem a ve standardní konfiguraci vypadá asi jako velký balvan na třech kolech, ze kterého trčí sedlo. V příslušenství pak najdete jakýsi podsedlový nástavec, který slouží jako nosič, držák kufru (jinak máte jen sedmilitrovou schránku pod přední kapotou) nebo platforma pro sedlo spolujezdce. Že není kdovíjak pohodlné, patří k žánru. Na křižování Evropy ve dvou jsou tu spydery. Ryker míří do města a okolí, chce budit rozruch a bavit vás. Nemá ambice být praktický. Je to požitkářský stroj pro víkendové vyjížďky. A pozor! Poprvé mohou vést i mimo asfalt.

Aby nám Can-Am ilustroval svůj záměr, vytáhl nás do okolí portugalského letoviska Faro, kde jsme dokonale pochopili filozofii rykeru.  

Jen to nejnutnější

Štrúdl dvanácti dunících tříkolek vyplňuje celý bulvár. Každá má jinou barvu a lidé nevědí, kterou fotit dřív. Kdo se hodlá jen brouzdat na pohodu městem, tomu bohatě stačí základní silniční šestistovka. Jestliže rádi vezmete za plyn, podmaní si vás ale spíš devítikilo. Má hutný zátah odspodu a po vlažnějším středu vás v 6500 min-1 čeká vlna brutální síly.

V obou případech jde o nový řadový agregát z vlastní líhně, do koncernu BRP totiž patří i rakouská motorárna Rotax. Protože chce ryker oslovit hlavně začínající jezdce včetně něžného pohlaví, razí heslo maximální jednoduchosti. Díky variátoru tedy odpadá řazení, na řídítkách byste marně hledali armádu tlačítek elektronických systémů. Tříkolka má propracovaný systém kontroly trakce a stability, vy si můžete nanejvýš vybrat jízdní režimy Eco, Sport, případně Rally.

Tím se dostáváme k jádru pudla. 

video

Tanec v prachu

Ryker Rally je verze, která nás chytla za srdce nejvíc. Nabízí se výhradně s větším motorem, má plně nastavitelný podvozek KYB s většími zdvihy i světlostí (+10 mm) a terénní pneumatiky. Tu zadní pak o palec menší a efektně odhalenou.

Náš průvodce dává blinkr a stáčí kolonu z horských serpentin do šotolinové cesty. „Aktivujte si mód Rally, čeká nás asi dvanáct kilometrů,“ znějí instrukce a nás svrbí dlaně. Už na asfaltu při výjezdu z křižovatky nebo kruhového objezdu dovolí elektronika efektní smyk zádě, co teprve tady!

Důležité je pochopit filozofii tříkolové věci. Nejde o rallyeové auto, které si před zatáčkou rozhodíte do driftu a pak jedete bokem. To by nás fyzika poslala rychle do kotrmelců. Rallyeový mód ale zostří plyn, dovolí prokluz zadního kola a vychýlení zádě v úhlu 30°. Ryker tedy efektně vrtí zádí při rozjezdu, hrabe, když na štěrku držíme „plnej“, a hezky se smýkne, když mu naložíme na výjezdu ze zatáčky. Chce to se chvíli poznávat, pochopit fungování elektroniky a nesnažit se ji přeprat, ale hledat společnou řeč. Jakmile dostanete specifické chování tříkolky do ruky, je s ní na šotolině hromada zábavy. Navíc výborný podvozek KYB dovoluje štípat to hlava nehlava i po dost rozbitém povrchu, kde se standardními silničními tlumiči Sachs musíte jet na čtvrt plynu.

Českým pragmatickým pohledem si jen říkáme, kolik takových krásných cestiček u nás máme. Ve vyjetých kolejích od traktoru mezi poli to bohužel nebude úplně ono.

Plusy

  • Výstřední stroj, který vždy a všude zaujme
  • Charismatický tříválec
  • Snadné ovládání
  • Stabilita tří kol
  • Stačí řidičák na auto
  • Rozumná cena

Minusy

  • Omezené využití
  • Kvůli šířce neprojede tam, kde motorka
Základní údaje Ryker 600 Ryker 900 Ryker 900 Rally Edition
Motor čtyřtaktní řadový dvouválec Rotax čtyřtaktní řadový tříválec Rotax
Chlazení kapalinou kapalinou
Výkon (kW/min-1) 35/7300 57,5/7100
Točivý moment (Nm/min-1) 47/6200 76/6300
Převodovka CVT
Sekundární převod kloubový hřídel
Brzdy P/Z (mm) kotoučové s ABS, ovládání nožní pákou 2 x 270/220
Tlumiče, zdvih pérování P/Z (mm) Sachs, 137/150 Sachs, 137/150 KYB HPG, 162/175
Pneumatiky P a Z 145/60 R16 a 205/45 R16 145/60 R16 a 205/45 R16 145/60 R16 a 205/55 R15
Délka x šířka x výška (mm) 2352 x 1509 x 1062
Rozvor (mm) 1709
Světlá výška (mm) 104 102 112
Výška sedla (mm) 599 597 615
Pohotovostní hmotnost (kg) 270 280 285
Objem nádrže (l) 20
Cena (Kč) 279 000 327 800 376 000

 

 

 

Související články

Témata
Avatar - romgator
8. 4. 2019 13:31
Zajímavé
Jsem fanda motorek. Éra tři nebo čtyřkolek mne nechávala chladným. Ale jsou to opravdu zábavné stroje. A líbilo by se mi, kdyby bylo více čtyřkolek výhradně pro silniční účely. Ne každý vyhledává off road řádění. Takové tři či čtyřkolové vozidlo by přitáhlo další řidiče nadšence. Přiznejme si, auta dostávají pořádný úder na solár. Takže opravdový požitek z jízdy budou plnit motocykly a tříkolky / čtyřkolky. A pak je nejspíš oddělá EU taky.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku