Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Fiat Argo
Fiat Argo
Fiat Argo
Fiat Argo
94
Fotogalerie

Fiat Argo oficiálně představen. Co nabízí nástupce Punta?

Nový malý hatchback z dílny Fiatu přijíždí na trh s tříválcem 1.0 Firefly a dvěma čtyřválci, 1.3 E.torQ a 1.8 16v.

Fiat od začátku května láká na příchod napjatě očekávaného nástupce modelu Punto, který se v aktuální generaci prodává už do roku 2005. Po prvním teaseru a zveřejnění prvních fotografií byla novinka konečně oficiálně představena. Automobil nazvaný Fiat Argo je ale v tuto chvíli stále určen jen pro jihoamerické trhy a není jasné, zda dorazí i do Evropy.

Už z prvních zveřejněných snímků vyplynulo, že Argo designově naváže na u nás známé Tipo nebo Mobi, prodávané v Jižní Americe. Přestože používá obdobné stylistické prvky, zůstává se svými protaženými světlomety a výrazným nápisem Fiat na zádi svébytné. A navíc není retro jako většina u nás nabízených modelů této značky. Zatímco první fotografie ukazovaly vrcholnou verzi HGT, nyní máme k dispozici i fotky běžných variant tohoto auta, které je dlouhé 3,99 metru a jeho rozvor činí 2,52 m. A ty dokazují, že i v základu bude Argo působit svěže a originálně.

V době zahájení prodeje bude k dispozici speciální verze Opening Edition doplněná o detaily od divize Mopar. Toto Argo bude dostupné výhradně s modrou karoserií ozdobenou černými detaily jako střecha a kryty vnějších zpětných zrcátek nebo tmavými 16palcovými koly. Nechybí ani elegantní spoiler na zádi nebo speciální rádio.

Palubní deska je opticky rozdělena do tří vodorovných celků. Ovladače ventilace a další tlačítka doplňují nad nimi tři ventilační otvory, zatímco zcela navrchu středového panelu je samostatně stojící displej multimediálního systému Uconnect. A ten není žádný drobek, má úhlopříčku sedmi palců a je samozřejmě dotykový.

Právě obří barevná obrazovka třeba spolu s funkcemi Apple CarPlay a Android Auto, hlasovým ovládáním nebo USB vstupem pro pasažéry i na zadních sedadlech dokazuje, že také jihoamerický trh se už nespokojí jen tak s něčím a vyžaduje moderní auto. Argo proto nabízí rovněž bezklíčový vstup, zádržný systém Isofix nebo asistent rozjezdu do kopce.

Vedle slušné výbavy (na poměry jihoamerického trhu) se Argo chce pochlubit také obří kabinou, která podle Fiatu má být jednou z nejprostornějších v segmentu malých aut. Slušný je i zavazadelník o objemu 300 litrů, u něhož automobilka zdůrazňuje pravidelné tvary.

Video placeholder
Fiat Argo oficiálně představen. Co nabízí nástupce Punta? • Fiat

Co se týče motorů, k dispozici jsou tři. Základem je tříválec 1.0 FireFly s dvěma ventily na válec, který Fiat poprvé představil loni. V případě, že jede na etanol, v Brazílii velice populární palivo, nabízí výkon 57 kW a točivý moment 107 N.m. Druhým motorem je čtyřválec o objemu 1,3 litru, který je naladěn na 80 kW a 139 N.m. Obě jednotky pochází ze stejné rodiny, čtyřválec se od litru liší vlastně jen přidáním válce navíc.

Vrcholnou možností je pak čtyřválec 1.8 E.torQ vyhrazený verzím Precision a HGT. V případě využití etanolu motor disponuje 102 kW při 5750 otáček a 189 N.m v 3750 otáčkách, přičemž díky této síle Argo může zrychlit z 0-100 km/h za devět sekund a uhánět až rychlostí 192 km/h. Všechny motory jsou přitom doplněny o start-stop systém, což je v Evropě dnes sice samozřejmost, v Jižní Americe ale nikoliv.

Všechny jednotky jsou pak standardně spárovány s pětistupňovým manuálem. Třináctistovku pak lze pořídit i s pětistupňovým „robotem“ s obchodním označením GSR, zatímco pro osmnáctistovku je k dispozici šestistupňový automat. Ten je známý již z pick-upu Toro, Fiat ho ale v Jižní Americe u tak malého auta použije vůbec poprvé.

Fiat Argo se pro jihoamerické trhy bude vyrábět v brazilské továrny Betim, která byla kvůli produkci této novinky výrazně modernizovaná. Automobilka investovala hlavně do rozvoje digitalizace továrny, což přináší prvky tzv. Průmyslu 4.0, tedy užší spolupráce lidí a robotů.