Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Fiat bude vyrábět dvouválec o výkonu 81 kW

Václav Pavlečka Václav Pavlečka 22. 7. 2008 • 23:39
40
Za dva roky se stane italská automobilka první v Evropě, která nabídne místním zákazníkům auta poháněná dvouválcem o zdvihovém objemu 0,9 litru. Pomocí turbodmychadla z něj Fiat dostane maximální výkon až 81 kW.

Topolino – Fiat „s lehkým srdcem“

Zatímco na tříválcové motory si už evropští motoristé zvykli, nyní je čeká opětovné obohacení nabídky o ještě menší agregáty. Fiat vyvíjí 0,9litrový zážehový agregát, který bude už za dva roky nabízet v novém miniautě jménem Topolino. Italové hodlají využít popularitu modelu 500 na maximum, a tak využijí ke stavbě Topolino platformu právě z tohoto modelu.

Dvouválcový agregát má vývojářskou zkratku SGE, která znamená Small Gasoline Engine (tedy jednoduše „malý benzinový motor“). Mnozí řidiči jistě kroutí hlavou s představou „mrtvého“ motoru, SGE ale dovede překvapit. Jeho základní verze bude disponovat nejvyšším výkonem 47 kW, nejsilnější ovšem až 81 kW. Slušných parametrů bude dosahovat pohonná jednotka díky přeplňování turbodmychadlem.

Dvouválec se bude vyrábět v polské továrně v Bielsko-Biale, ovšem ostatní Topolina s jinými motory budou pocházet ze Srbska. Fiat totiž před časem převzal tamní továrnu Zastavy, kterou hodlá k produkci nové řady miniaut použít. Pravděpodobné je i nasazení SGE do dalších malých vozidel Fiatu, jako je model 500 a Panda či do budoucích modelů.

      

Témata
23. 7. 2008 19:28
Abarth
Su zvědavý, jestli ladič Abarth přijde s tovární úpravou na jednobuch :-)
22. 7. 2008 21:00
Optimál do mestských vozítok.
V Japonsku funguje už dlho kategória do 0,6 l. Dvojvalce s turbom, 50-60 koní. Vozítka majú cenové zvýhodnenie od štátu. Takže dobrý nápad. :yes:
Avatar - Pierro
22. 7. 2008 11:50
Re: X6
Měl bych oma po babičce moc pěknej exemplář. Kdybys měl zájem, přivezu ti jej... ;-)
Avatar - Pierro
22. 7. 2008 11:35
Re: X6
Pošlu ti pěkný potahy, chceš li - tygří a k tomu neméně efektní chlupatej volant... >:-[]
Sakra nějak se mi ty tanga zas dneska zařízly...
Avatar - Pierro
22. 7. 2008 11:30
Re: X6
ano, ano - studuj, uč se jazyky, makej na sobě, zraj ve skutečného diamantového kovboje se strništěm tři dny neholeného drzka... >:-[] A krom toho Bawa, nedostali jste jako svatební dárek i porcelánové jeleny???

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku