Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Fiat pomůže vyvést americký Chrysler z těžké situace

19. 2. 2009 • 05:11
2
160
Chrysler zveřejnil svůj plán restrukturalizace a Fiat v něm hraje stěžejní roli. Chrylser počítá s devíti modely z Itálie, stejně jako s přístupem k turbodieselům, čtyřválcovým motorům Fire, T-Jet a MultiAir a podvozkovým platformám.

Je veřejným tajemstvím, že Chrysler bez aliance s další automobilkou může současnou krizi jen těžko přežít. Nejmenším modelem amerického koncernu je crossover Dodge Caliber a nabídku trojice značek Dodge, Chrysler a Jeep z podstatné části tvoří SUV a pickupy. Celá skupina tak potřebuje v reakci na rychlé změny na automobilovém trhu provést rozsáhlé změny, které jsou zároveň podmínkou podpory ze strany státu.

Připravované kroky popisuje Viability Plan, neboli plán přežití, který Chrysler předkládá americkému ministerstvu financí jako podklad pro rozhodnutí o vládní podpoře automobilce. Automobilka v něm slibuje mimo jiné výrazné snižování spotřeby a představení 24 nových modelů během příštích dvou let. Část z nich – konkrétně devět – převezme od skupiny Fiat.

Portfolio Fiatu může snadno a rychle zacelit slabá místa Chrysleru. Italové naopak usilují o proniknutí na americký trh, což jim nová aliance výrazně usnadní. Strategický plán přitom počítá pro USA jen se třemi aktuálními modely – Fiatem 500, Fiatem Grande Punto a Alfou Romeo MiTo. Dále se Američané dočkají ještě jednoho malého pětidveřového hatchbacku (zřejmě náhradu za Punto 2. generace) a dalších pěti budoucích modelů. Jedná se o Alfu Romeo Milano (pravděpodobně nástupce 147), Giulia (nástupce 159) a zatím bezejmenný crossover a dvojici modelů s tajemným názvem C-Evo sedan a D-Evo sedan. S většinou z nich se počítá kolem roku 2011.

Přístup Chrysleru k mnoha technologiím Fiatu umožní americké automobilce ve střednědobém horizontu vyvinout vlastní řadu modelů využívající podvozkové platformy a motory od Fiatu, což znamená výraznou úsporu nákladů. Italové do aliance přinesou prakticky všechny své aktuální i plánované pohonné jednotky: dvouválec SGI o objemu 0,9 l, současné řady čtyřválců Fire a T-Jet, přeplňovanou 1,8 s přímým vstřikováním a chystané motory Multiair. Chrysler také získá přístup k turbodieselům common-rail od Fiatu.

Výměnou Chrysler poskytne nový šestiválec Phoenix a větší benzinové čtyřválce v rozpětí 1,8 až 2,4 litru (atmosférické i přeplňované). Fiat dále získá přístup na americký trh skrze dealerskou a servisní síť Chrysleru a 35% podíl v americkém koncernu. Celková roční produkce vznikající aliance překročí hranici 4 milionů aut, což ji vynese na šesté místo za Ford.

Chystají se i novinky zcela v režii Američanů. V roce 2010 přijdou nové generace modelů Chrysler 300, Dodge Charger, Jeep Grand Cherokee a Dodge Durango se samonosnou karoserií. U všech modelů Chrysler předpokládá výrazné snížení spotřeby paliva, stejnou úlohu má nasazení hybridního pohonu do pickupu Dodge Ram. Na příští rok je naplánován také první elektromobil, do roku 2013 mají následovat další. Během nejbližších tří let bude polovina modelů vybavena technologií FlexFuel pro spalování benzínu a etanolu.

Zároveň v rámci restrukturalizace bude letos ukončena výroba tří modelových řad (jednou z nich je Chrysler PT Cruiser).

Témata
Avatar - sansk8
20. 2. 2009 16:09
Re: hmm
Sice je hezké, že se tak hezky doplňují a možná je natom i něco pravdy, ale porád je to tak, že amíci půjdou bez evropy do kytek... Toť můj názor..
Avatar - Barrichello
20. 2. 2009 15:10
Re: deja-vu?
Ale jo, však Chrysler použije fiatácký paltofromy - ovšem only pro malé vozy, to smaé motory - jen pro malé vozy a max. střední třídu.

+ diesly pro evropu - v usa mimo velké pikpay desly neletí a motory pro velké pikapy zas fiat nemá, takže chrysler určo zůstane u osvědčených motorů Cummins.
Avatar - Barrichello
20. 2. 2009 15:07
Re: AL ´ DENTE
Mercedes nejprestižnější a nejkvalitnější? bývávalo, tak před 30-ti lety,dneska už určitě ne. Dens sou na špici japonci.
Avatar - Ham.
20. 2. 2009 13:56
Re: Máma rezavá, táta ochlasta,
Kam se chystá VW je mi docela ukradené, myslím že má problémy i bez toho že by fůzoval v US.
Avatar - Ham.
20. 2. 2009 13:42
Re: Máma rezavá, táta ochlasta,
A co by Tě tak zajímalo?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud