Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Fiat ukončí spolupráci na velkých MPV se skupinou PSA

9. 10. 2009 • 22:45
27
12
Zobrazit náhledy (27)
Lancia Phedra Lancia Phedra Lancia Phedra Lancia Phedra Lancia Phedra Lancia Phedra Lancia Phedra Lancia Phedra Lancia Phedra Lancia Phedra Lancia Phedra Lancia Phedra Lancia Phedra Lancia Phedra Lancia Phedra Lancia Phedra Lancia Phedra Lancia Phedra Lancia Phedra Lancia Phedra Lancia Phedra Lancia Phedra
Fiat Ulysse a Lancia Phedra nedostanou nástupce, alespoň ne v takové podobě, jak je známe dnes. Fiat na konci příštího roku ukončí spolupráci na výrobě velkých MPV s francouzskou skupinou PSA Peugeot Citroën.

Při pohledu na základní fakta je rozhodnutí Fiatu logickým krokem. Zájem o Fiat Ulysse a Lancii Phedra od jejich uvedení na trh prakticky neustále klesá. V současné době jsou jejich prodeje mimo Itálii téměř nulové (Ulysse se ani v mnoha zemích včetně ČR nenabízí) a i na domácím trhu poptávka slábne. Za osm let se prodalo 58 tisíc Fiatů a 42 tisíc Lancií, čísla za samotný loňský rok jsou ale jen 1869, resp. 2582 kusů.

Aktuální trendy směřují zájem zákazníků k menším modelům, a tak zatímco obliba malých MPV roste, zájem o ta velkoprostorová je stále menší. Po spojení se skupinou Chrysler navíc dochází ke zbytečnému zdvojování – Chrysler, resp. Dodge má v tomto segmentu delší tradici, bohatší zkušenosti i silnější image. Italský tisk v této souvislosti zmiňuje možnost, že by nová generace italských MPV byla odvozena od Voyageru.

Ukončení spolupráce ze strany Fiatu neovlivní produkci sesterských modelů francouzských značek. Výroba Citroënu C8 i Peugeotu 807 bude pokračovat i nadále a oba modely naopak projdou modernizací, dočkají se například motorů Euro 5.

Francouzsko-italské partnerství v segmentu velkých rodinných MPV trvá již 15 let. V roce 1994 se představila čtveřice designově velmi podobných aut: Citroën Evasion, Fiat Ulysse, Lancia Zeta a Peugeot 806. Všechny měly společné benzinové a dieselové motory z dílen PSA, v závěru modelového cyklu se všechny čtyři vozy dočkaly také common-railových turbodieselů HDi (ačkoliv italské značky používaly označení JTD).

Druhá generace, u které došlo k přejmenování Lancie na Phedra a Citroën dostal číselné označení, přinesla na stávající podvozkové platformě zcela nový design a postupnou obměnu motorové palety. Výroba probíhá od počátku výhradně pod dohledem PSA v továrně Sevel Nord nedaleko francouzského Valenciennes, kde se vyrábí také technicky příbuzné užitkové vozy Citroën Jumpy, Fiat Scudo a Peugeot Expert.

Související články

Témata
Avatar - Barrichello
13. 10. 2009 09:47
Re: tak znovu
Milý Euro89, zkus si ověřit fakta chlapče!!!!!
Nový Chrysler Town and Country (aka Grand Voyager) získal v usa plný počet hvězdiček, patří mezi nejbezpečnější MPV v USA, současná generace má novou zadní nápravu a ta fakt není tuhá....

Příští generace Grand Voye bude fajn, počítám s ní tak na rok 2014 nebo 2015.
Takže to si Fiat poněkud počká, ta současná byla totiž uvedená nedávno (v evropě loni) :-)

Phedru si kup ten design je tek nádherný, až hrozí při delším podívání použití igelitáku :o))

Jo a náhradou za krátkej Voy, jestli vám to ušlo - je Dodge Journey chlapci!!
Avatar - pelikoš
11. 10. 2009 16:55
Re: Error
to proto,že to je pravá kůže a ne nějaká sintetická náhražka... :-!
10. 10. 2009 08:54
Re: Error
Ty sedačky jsou pohodlný křesla v obýváku, takže neřešit. Osobně bych jich 7 vzal i s tím autem a ještě poděkoval, ale volný mega na to nemám.
9. 10. 2009 12:11
Re: Error
To je jasné, že to nebude při používání vyžehlený, ale na prezentační foto, kde má vše vypadat perfektně dát něco takovýho?
9. 10. 2009 10:58
Re: Error
No kdyz si kolega pred dvema lety koupil Subaru tak provedeni sedacek bylo jeste o neco horsi! ;-) Je to kuze a ta se po chvili natahne jak potrebujes tedy spise vytvaruje podle prd..le! :-) Ja rikam porad, co nekdy dokazou francouzi, to by si ital v zivote nedovolil!!! >:D

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud