Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ford oslavuje 75 let od vylodění v Normandii, představí Mustang „Old Crow" v barvách stíhačky

Ondřej Mára Ondřej Mára 8. 6. 2019 • 17:56
7
1
Zobrazit náhledy (7)
Ford oslavuje 75 let od vylodění v Normandii, představí Mustang „Old Crow" v barvách stíhačky Ford oslavuje 75 let od vylodění v Normandii, představí Mustang „Old Crow" v barvách stíhačky

Automobilka s modrým oválem ve znaku se rozhodla oslavit 75 let od vylodění v Normandii výrobou speciálního Mustangu GT „Old Crow,“ který bude příští měsíc vydražen ve prospěch charitativních organizací.

Pokud máte zájem o historii, pak jistě víte, jak významným datem se stal 6. červen roku 1944. Vylodění spojenců v Normandii je dodnes jednou z největších vojenských operací historie a pro mnoho pamětníků dnem, který přispěl k rychlejšímu pádu nacistické nadvlády v Evropě.

Automobilka Ford se v den 75. výročí tohoto významného data rozhodla poodhalit první snímek speciálního Mustangu GT „Old Crow,“ který bude 25. července vydražen na akci EAA Airventure ve prospěch charitativních organizací. Inspirací pro vzhled unikátního Mustangu se stala stíhačka P-51 Mustang  „Old Crow,“ jejímž pilotem byl plukovník Bud Anderson.

Dnes sedmadevadesátiletý plukovník Anderson získal za svou kariéru přes 25 vyznamenání a s 16 vítězstvími ve vzdušných soubojích se stal trojnásobným leteckým esem. Během vylodění v Normandii se pak vyznamenal svým šestihodinovým nasazením, během kterého poskytoval podporu pozemním jednotkám.

Automobilka nám toho sice z nového vozu moc neukázala, přesto můžeme vidět matně zelenou kapotu s černou mřížkou odvětrání a bílým nápisem „Old Crow,“ stříbrný blatník a červeno-žlutou šachovnici, která zdobí příď. Společně s ukázkami vozu zveřejnil Ford i fotky původní stíhačky, ze kterých se dá usuzovat, že speciální Mustang ponese na dveřích označení B6 a možná dostane červeně lakované víko kufru.

„Old Crow“ Mustang GT však nebude zajímavý jen retro-designem. Na jeho úpravách se totiž podílela i společnost Roush, která mu ve spolupráci s Ford Performance nadělila výkon 522 kW (710 k). Ford v tiskové zprávě uvádí, že na voze byla provedena celá řada dalších úprav, bližší informace ale neposkytl.

„Letošní design je zvláštně vhodný pro připomenutí 75 let od Dne-D a představuje speciální oslavu pro hrdiny, jako je plukovník Anderson a nespočet dalších, kteří prokázali nebývalou statečnost a obětavost,“ uvedl k letošnímu speciálnímu Mustangu Craig Metros, designový ředitel Fordu.

Pro Ford jde již o 11 model, který vznikl za jednadvacetileté spolupráce s Experimental Aircraft Association’s AirVenture (EAA AirVenture). V aukcích těchto vozidel se na charitativní účely podařilo vybrat již 3.5 milionu dolarů (79.6 milionu), přičemž rekordmanem se stal Ford Mustang AV8R z roku 2008, za který zájemce zaplatil 500.000 dolarů (11.4 mil. Kč).

Související články

Témata
Avatar - fostek
8. 6. 2019 10:49
Proč radši Mitsubishi
neudělá nějaký výroční ZERO?
Mustang měl motor Packard, s Fordem nic společnýho.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku