Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Základ prvního konceptu Ford Mustang I je na prodej. S produkčním vozem neměl téměř nic společného

Ondřej Mára Ondřej Mára 6. 6. 2019 • 11:29
18
Zobrazit náhledy (18)
Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang

První generace Fordu Mustang byla světu představena v roce 1964 a okamžitě se z ní stal prodejní hit. První koncept s označením Mustang však vznikl již v roce 1962 a s produkčním modelem neměl prakticky nic společného.

Šedesátá léta byla v zámoří časem prosperity a tak i Ford zatoužil po ryze svém sportovním modelu, který měl podle představ techniků zaplnit „prázdné místo mezi motokárami a Corvette.“ Výsledkem jejich snažení se v roce 1962 stal Ford Mustang I, často označovaný jako Mustang Concept I, jehož tvary, snad jen s vyjímkou pár linek, neměly s první generací Mustangu prakticky nic společného.

Ford Mustang I vznikl nejprve jako nepojízdný koncept a následně i jako funkční prototyp, který dostal hliníkovou karoserii připevněnou k prostorovému rámu a 1.5 litrový motor V4. Produkční prototyp vážil cca 700 kilogramů, malý motor byl umístěn hned za kokpitem a sedačky byly pro zvýšení tuhosti napevno uchyceny v karoserii. Řidič si však mohl nastavit nejen sloupek řízení, ale i pozici pedálů.

A zatímco funkční prototyp je dodnes uložen v muzeu Henry Forda, první koncept byl buď zničen, nebo se jednoduše ztratil. Podle inzerátu na webu Craiglist se však dochovala forma, kterou technici využili k výrobě jeho tvarově přesné laminátové karoserie.

Prodejce uvádí, že formu pro výrobu karoserie Mustangu I zakoupil v Detroitu v šedesátých letech jeho otec, který si ji následně nechal zaslat domů. Železná forma sice nebude nejlehčí, dokázala však bez problému odolat zubu času a na fotografiích vypadá překvapivě zachovale. V garáži přitom musela ležet přes půl století.

video

Zda je forma pravá bohužel nevíme a nezbývá než počkat na názor odborníků. Sama automobilka však před lety zveřejnila dokument, který sleduje vznik konceptu Mustang I a na kterém je vidět velice podobná forma.

Prodejce za formu požaduje 16.000 dolarů (cca 365.000 Kč) a už teď je jasné, že mezi milovníky nejprodávanějšího sportovního modelu světa vyvolá velký zájem.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud