Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Francie vs. upravená elektrokola: Za posun maximálky hrozí pokuta 800 tisíc a rok vězení

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 16. 3. 2020 • 15:36
19
57
Zobrazit náhledy (19)
BMW Active Hybrid e-bike BMW Active Hybrid e-bike BMW Active Hybrid e-bike Vintage Electric Shelby Vintage Electric Shelby Vintage Electric Shelby Vintage Electric Shelby Vintage Electric Shelby Vintage Electric Shelby Vintage Electric Shelby Vintage Electric Shelby Vintage Electric Shelby Vintage Electric Shelby Vintage Electric Shelby

Ve Francii se rozhodli radikálně zakročit proti modifikacím elektrických kol. Za posunutí maximální rychlosti teď hrozí tučná pokuta i vězení.

Minulý týden vstoupil ve Francii v platnost nový zákon, jenž se týká majitelů, ale i prodejců a techniků elektrických kol. V něm stojí, že kdokoliv, kdo úpravou softwaru posune maximální rychlost elektrokola na více než 25 km/h, riskuje tři trestné body, pokutu 30.000 euro (v přepočtu asi 800.000 Kč) a může čelit trestu odnětí svobody až na jeden rok.

Nový zákon se nevztahuje jen na samotné majitele, ale i prodejce a výrobce. Pokud se prodávajícímu prokáže, že nabízel upravená kola, případně program pro jejich úpravu, tomu hrozí stejně tučná pokuta a vězení až na dva roky.

Je nepravděpodobné, že tyto tresty budou uvaleny v plném rozsahu, Francie ale věří, že toto opatření povede ke snížení nelegálních úprav. Tamní vláda chápe rychlejší elektrokola jako potenciální bezpečností riziko. Kola jsou často provozována v blízkosti chodců, ale i dalších účastníků silničního provozu, kde může zvýšená rychlost představovat nebezpečí.

K omezení takových modifikací se snaží přispět i samotní výrobci, inovovaný systém nedávno představila například společnost Bosch. Pokud jeho software zjistí, že se kolo někdo pokusil “vytunit”, objeví se chybová hláška a maximální rychlost se okamžitě posune na standardní úroveň. Když se taková chyba stane třikrát, celé kolo se vypne a znovu jej zprovozní až řádná diagnostika.

Doporučujeme

Témata
18. 3. 2020 06:04
Re: Řešení je ještě jednodušší
A čo dokazuje, že si si pár krát šliapol do pedálov po rovine? Ja bicyklujem pár tisíc km ročne, zatiaľ bez motora. Ale e-bike som skúšal v kopcovitom teréne a zaujalo ma to. A isť 10% stúpanie 20 km/h nie je zadarmo ani s najvyšším stupňom podpory. Poznám ľudí čo mali prebicyklované všetky lesy v okolí a potom prešli na e-bike. Lebo v limitovanom čase sa dostane ďalej. Moja prvá úvaha o e-biku bola práve pri dochádzaní, lebo do práce nemusím prísť spotený a domov si uberiem podporu a pustím to cez les, kde dám 600 výškových metrov. Ale skončilo to na rýchlostnom limite e-bikov(zatiaľ som po rovine bez motora rovnako rýchly aj keď nejdem na plno). A ďalšia potenciálna skupina sú pári, alebo skupiny s rôznou výkonnosťou, kde vhodne zvolený stupeň podpory zrovná výkonnosť a všetci si zašportujú, čo je pre tých slabších stále lepšie ako sedieť doma.
17. 3. 2020 23:52
Re: Řešení je ještě jednodušší
Jo, je to možné. Žádné oficialni papíry to nemá, takže je u sebe ani mít nemůžu. A je fakt super, že potřebujeme regulovat takovou blbost a ještě za to hrozit naprosto neprimerenymi pokutami.

Budou se řešit vytunena kola, když STK ani autorizovaný servis objektivně nepozná vytunene auto :-)
17. 3. 2020 21:15
Re: Řešení je ještě jednodušší
Elektrokolo umožní dobre trenovanemu jedinci jet na výlet se svoji drahou polovickou, bez toho aby se unudil k smrti. Můžeš s nim jet na dvakrát tak dlouhý výlet v kopcovitejsim terenu. Pro někoho, kdo nemá čas na dostatečný trénink, pomůže s handicapem ve fyzice. Každé zboží má svého kupce...
17. 3. 2020 19:30
Proč ??
Ahoj všem diskutujícím.. už pár let jezdím na kole, a tím myslím jezdím víc než jen do hospody a zpět, tím myslím více jak 3000 km za rok... teď jsem si pořídil horské elektrokolo a můžu vám říct že je to cyklistický " orgasmus". Samozřejmě jezdím normálně na " eco ", ale když přijde prudké stoupání třeba v lese na nezpevněné cestě, přepnu na mod standart a jsem na kopci. Ještě ani jednou jsem nepoužil čtvrtý mód turbo...a pro chytráky, samo to nejede nikdy, vždycky musíš šlapat...
Teď k tématu zvyšování rychlosti, typická lidská vychcanost!!! Taky mě to bylo nabízeno , s díky jsem odmítl a nikdy to na svém kole neudělám!!! I s připomocí do 25 km/h mám úsměv od ucha k uchu a každá projížďka je velkým zážitkem.
Kolu zdar!!!!
17. 3. 2020 14:56
Re: Řešení je ještě jednodušší
ok. každý má právo na svůj názor. Můj je odlišný ale respektuju i ten tvůj