Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

GM bude vyvíjet měsíční rover pro NASA, možná se inspiruje u Hummeru EV

Ondřej Mára
Diskuze (1)

Americká automobilka se stává součástí projektu, který by měl do roku 2024 opět dostat Američany na Měsíc.

Automobilka Generals Motor včera oznámila, že se ve spolupráci se společností Lockheed Martin, působící v leteckém a kosmickém průmyslu, chystá vyvíjet novou generaci lunárního vozítka, které by mělo v blízké budoucnosti pomoci astronautům v nových průzkumech Měsíce. Jeho název by přitom měl být Lunar Terran Vehicle – tedy LTV.

V rámci spolupráce by obě společnosti měly sdílet technologie, které podle nich budou pro dobývání Měsíce důležité. Společnost Lockheed Martin přitom může nabídnout více než 50 let zkušeností při vývoji techniky a technologií pro NASA. Automobilka GM se zase může pochlubit zkušenostmi z automobilového průmyslu a především technologií elektrického pohonu vozidel.

NASA přitom již v minulém roce oznámila, že hledá nové LTV, vybavené nejvyspělejšími technologiemi, které prodlouží čas a vzdálenost, na jakou se astronauti budou moci po Měsíci pohybovat. Důraz však bude kladen nejen na výdrž, ale také na autonomní a terénní schopnosti.

V rámci projektu Artemis, který má opět vrátit člověka na Měsíc, se totiž NASA chce vypravit do míst, kam se ještě astronauti nepodívali. A jedním z nich by měl být například i jižní pól Měsíce, kde lze očekávat tmu, větší chlad a náročnější terén, se kterým si vozítko bude muset poradit.

Je tak docela pravděpodobné, že si GM vypomůže některými technologiemi, které byly aplikovány u znovuzrozeného elektrického Hummeru EV. Ostatně na materiálech, které byly společně s představením vývoje nového stroje uvolněny, můžeme vidět koncept vozítka, který něčím Hummer může připomínat.

Video se připravuje ...

Za poznámku ale stojí, že pro GM nejde o první stavbu stroje pro průzkum Měsíce. Již začátkem sedmdesátých let se totiž GM ve spolupráci se společností Boeing podílelo na vývoji měsíčního vozítka pro misi Apollo 15, která odstartovala v roce 1971. Tehdejší stroj byl přitom osazen čtyřmi elektromotory o výkonu 0,25 koně, instalovanými v kolech, dvojicí 36V zinek-stříbrných baterií a jeho dojezd se pohyboval okolo 57 mil (cca 97,7 km).

Stroj byl navržen k cestování po Měsíci rychlostí necelých 13 km/h a jeho nosnost byla až 726 kilogramů. V sedmdesátých letech s ním však astronauti urazili jen cca 7,6 kilometru kolem místa přistání. LTV by měly čekat podstatně delší výlety, během kterých by měl pomáhat i s novými vědeckými experimenty.

Ondřej Mára
Diskuze (1)

Doporučujeme

27. 5. 2021 14:15
kolik že ujeli s LR ?
....Stroj byl navržen k cestování po Měsíci rychlostí necelých 13 km/h a jeho nosnost byla až 726 kilogramů. V sedmdesátých letech s ním však astronauti urazili jen cca 7,6 kilometru kolem místa přistání......

a ve skutečnosti to bylo:
Apollo 15 - 27,76 km
Apollo 16 - 26,55 km
Apollo 17 - 35,89 km

https://cs.wikipedia.org/…wiki/Lunar_Rover#…
https://en.wikipedia.org/…r_Roving_Vehicle