Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Historie crash-testů: Trabant 601 (video)

Aleš Dragoun
Diskuze (20)
Trabant. Symbol pádu berlínské zdi a vysmívaný dvoutakt zrovna velkou bezpečností neoplýval.

Pamětníci si určitě vzpomenou na porevoluční humbuk, kdy se legendární trabi rozjel proti zdi. Výsledek byl hrozivý: je životu nebezpečný i při velmi nízké rychlosti. Z videa to ale příliš nevyplývá, i když hlava připoutané figuríny byla vymrštěna směrem k volantu. Nezapomínejme také na to, že trabant měl palivovou nádrž vpředu nad motorem.

Vzhledem k tomu, že konstrukce východoněmeckého lidového vozítka s desetiletou dodací lhůtou pochází z konce padesátých let a typ 601 se začal vyrábět v polovině následující dekády, je bariérový test provedený na začátku let devadesátých poněkud matoucí. Ne, iluze si neděláme a nehody řidičů zbylých trabantů, které ještě brázdí naše silnice, bývají vesměs tragické. Ale jejich milovník vám řekne: duroplastová karoserie je poměrně pevná. Při přestavbě na kabriolet totiž stačí uříznout střechu. Další výztuhy nejsou potřeba.

Pryč jsou doby, kdy čeští dovozci ojetých aut dostávali ke koupeným kusům nějakého toho trabíka zdarma. Východní Němci se jich zbavovali ve velkém, ale to už je dvacet let. Dnes se Trabant 601 stává podobným kultem jako Citroën 2CV nebo Volkswagen Brouk. O původních kulatých P50 a mezitypu P60 nemluvě. Někdo citlivě renovuje, jiný více či méně upravuje nebo přestavuje. A ceny letí směrem vzhůru.

Aleš Dragoun
Diskuze (20)
15. 12. 2011 10:26
Re: dotaz
:yes:
Avatar - Aladeen
13. 12. 2011 20:02
HE
To bolo asi v 11km/h.... :-) ;-)
8. 12. 2011 18:32
Dotaz
Chcel by som vidieť ako by v takom Crashteste dopadla napriklad Škoda 1000MB, ktora mala tiež vpredu nadrž, no nemala tam ani motor ktory by aspon trocha pohltil náraz, a vyrabala sa tiež v približne rovnakom obdobi.
Avatar - KubikCv
8. 12. 2011 12:28
Re: Přeceňování bezpečnosti
asi tak...Warťas na tom byl v tý době asi nejlíp..velká deformační zóna vepředu + rámová konstrukce...měl jsem několik 4taktů a vím jakej poctivej kus železa ten rám je.Oproti Fávu který se prodávalo ve stejný době to byly nebe a dudy
8. 12. 2011 07:15
Re: rychlost
vidíš to je pravda. To mě nenapadlo.