Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

IAA živě: Omlazený Smart EQ ukázal dvě tváře a jezdí už jen na baterky

Ondřej Mára Ondřej Mára 13. 9. 2019 • 21:47
52
Zobrazit náhledy (52)
smart EQ forfour smart EQ forfour smart EQ forfour smart EQ forfour smart EQ forfour smart EQ fortwo smart EQ fortwo smart EQ fortwo smart EQ fortwo smart EQ fortwo smart EQ fortwo smart EQ fortwo smart EQ fortwo smart EQ fortwo smart EQ fortwo smart EQ fortwo cabrio smart EQ fortwo cabrio smart EQ fortwo cabrio smart EQ fortwo cabrio smart EQ smart EQ forfour smart EQ forfour smart EQ forfour smart EQ forfour smart EQ forfour smart EQ forfour smart EQ forfour smart EQ forfour smart EQ forfour smart EQ fortwo cabrio smart EQ fortwo cabrio smart EQ fortwo cabrio smart EQ fortwo cabrio smart EQ fortwo cabrio smart EQ fortwo cabrio smart EQ fortwo cabrio smart EQ fortwo coupe smart EQ fortwo coupe smart EQ fortwo coupe smart EQ fortwo coupe smart EQ fortwo coupe smart EQ fortwo coupe smart EQ fortwo coupe smart EQ fortwo coupe smart EQ fortwo coupe smart EQ fortwo coupe smart EQ fortwo coupe

Automobilka Mercedes-Benz nabízela ve Frankfurtu skutečně působivou podívanou, v jejíž záři mohl člověk celkem snadno přehlédnout malý stánek s malými auty. Jak už asi tušíte, jednalo se o Smart.

Smart se ve Frankfurtu pochlubil dvojicí modernizovaných modelů ForTwo a ForFour, které nově jezdí už jen na baterky. Kromě toho se ale obě novinky dočkaly i několika designových a technologických změn, díky kterým by měly být zajímavějšími pro mladší kupující.

Začněme ale od designu, který mi trochu připomíná boha Januse z římské mytologie - známého dvěma tvářemi. Aby totiž automobilka vnesla více rozdílů mezi dvoudveřový a čtyřdveřový model, rozhodla se každému nadělit jinou masku a tím pádem i trochu jiný charakter.

Menší ForTwo dostalo masku ve tvaru V, zatímco větší ForFour masku ve tvaru A. Při bližším pohledu ale rychle zjistíte, že většina otvorů v masce je zaslepena a jedná se tak skutečně pouze o designový prvek. Ostatně co byste tu chtěli chladit. Zajímavé však je, jak se při změně barev karoserie a úhlů pohledu mění výraz masky. Nový Smart tak občas vypadá radostně a někdy také pěkně nasupeně.

Z exteriéru pak stojí za pozornost ještě nová světla, která jsou vpředu i vzadu osazena LED technologií.  Přední světla mohou být osazena dokonce i Full LED technologií, zatímco zadní jsou osazena stovkami malých LED diod. Jejich upravená grafika ale vozu vyloženě sluší a přidává mu na modernosti i dynamičnosti.

Změny v interiéru jsou pak zaměřeny především na mladší generaci. Vůz dostal nový infotainment s bohatou podporou konektivity a držák nápojů lze zakrýt roletkou, díky čemuž vznikne prostor na odložení i většího mobilního telefonu. Prostor v obou modelech je ale stále stejný, takže zatímco přední sedačky nabízí místa víc než dost, zadní sedačky ForFour jsou stále spíše jen pro děti.

Stejná je i pohonná jednotka, která se skládá z elektromotoru o výkonu 60 kW (82 k) a baterií o kapacitě 17,6 kWh. Dojezd by se tak měl stále pohybovat okolo 155 km, zatímco akcelerace z 0 na 100 km/h trvá okolo 11,6 sekundy u modelu ForTwo a 12,7 sekundy u ForFour. Maximální rychlost je omezena na 130 km/h, což je ovšem u městského auta stále víc než dost.

Pozitivní změnou je však možnost objednat vůz i s palubní nabíječkou o výkonu 22 kW, díky které lze vůz dobít na 80 procent během cca 40 minut.

Související články

Témata
Články odjinud