Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Irizar ie tram je elektrický autobus inspirovaný tramvajemi

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 28. 1. 2018 • 17:37
4
Značka Irizar je spojována především s luxusním autokary pro dálkovou dopravu, ale vedle nich figurují v její nabídce i městské autobusy a elektrobusy. Jedním z nich je model s označením ie tram.

Španělská karosárna Irizar, sídlící v baskickém Ormaiztegi (Gipuzkoa) se vedle svých zájezdových autobusů, mezi nimiž představují špičku zástupci modelových řad i6 a i8, věnuje i vývoji a výrobě městských autobusů s hybridním nebo čistě elektrickým pohonným systémem.

Irizar ie tram patří k nejnovějším zástupcům své značky mezi elektrickými autobusy pro městský provoz, mezi nimiž vyčnívá svým designem. Ten je inspirován tramvajemi a má podle materiálů společnosti pomoci zvýšit atraktivitu městské dopravy.

Autobus s čistě elektrickým pohonným systémem je nabízen pouze ve třínápravovém kloubovém provedení s rozvorem mezi první a druhou nápravou 5980 mm a 6540 mm mezi druhou a třetí nápravou. Celková délka vozidla je 19.760 mm, šířka 2550 mm a výška 3400 mm. Dopravci mohou volit mezi karoseriemi se třemi až pěti dvoukřídlými dveřmi.

K pohonu slouží synchronní elektromotor o výkonu 235 kW a točivém momentu 2300 N.m od společnosti Alconza, patřící pod křídla Irizar Group. Potřebnou energii elektromotoru poskytují lithium-iontové baterie s kapacitou 90 až 150 kWh v závislosti na požadavcích dopravce.

Pro dobíjení baterií lze využít standardní nabíječku, s níž celý proces zabere kolem tří hodin. Irizar ie tram je dále vybaven systém pro průběžné nabíjení v koncových stanicích své linky, umožňujícím za použití pantografu na střeše autobusu dobíjení baterií v čase kolem pěti minut.

Irizar ie tram je mimo jiné vybaven oddělenými systémy klimatizace prostoru řidiče a cestujících. Maximální kapacita tohoto elektrického autobusu s netradičním designem je až 155 cestujících.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku