Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jaguar vyrobil poslední F-Type. Aktuálně se bude věnovat jen SUV

Lukáš Volšický
Diskuze (27)

Britský Jaguar definitivně ukončil výrobu sporťáku F-Type. Celkovou produkcí sice překonal svého předchůdce, ale momentálně bude značka vyrábět jen SUV.

Éra spalovacích sportovních jaguarů končí. Britská značka na své výrobní lince v továrně v Castle Bromwich vyrobila definitivně poslední kus moderního sportovního modelu F-Type, který uvedla do produkce už v roce 2013 jako duchovního nástupce legendárního modelu E-Type. Poslední kousek moderního pokračovatele byl navíc dokončen přesně 50 let po finálním e-typu a odkazuje na něj svou speciální konfigurací.

Vůbec posledním vyrobeným Jaguarem F-Type je roadster v zelené barvě Giola Green v kombinaci s černou stahovací střechou a luxusním koženým interiérem v odstínu Tan Windsor. Barevně tak odkazuje na poslední dokončený Jaguar E-Type Series III, který s vidlicovým dvanáctiválcem pod kapotou opustil výrobní linku v roce 1974.

Jaguar s ukončením produkce modelu F-Type uvedl, že od roku 2013 vyrobil celkem 87.731 kusů. Překonal tak svého předchůdce s 72.528 kusy a poslední vyrobený e-type i f-type budou parkovat v tovární sbírce Daimler Heritage Trust v Gaydonu spolu s posledními zástupci modelů XE, XF a XF Sportbrake.

Video se připravuje ...

A co bude s Jaguarem dál? Očekává se, že zbývající kusy modelu F-Type budou k dostání u autorizovaných prodejců ještě v prvních měsících následujícího roku a z Jaguaru se zatím stává značka „specializující“ se na SUV. Aktuálně ve výrobě zůstávají modely F-Pace, E-Pace a I-Pace a ještě v letošním roce by měla automobilka odhalit elektrický grand tourer na zcela nové platformě JEA.

Zatím známé informace uvádějí, že má nabídnout maximální dojezd až 690 kilometrů a na stejném technickém základu se následně mají představit i luxusní SUV a limuzína. Kreativní ředitel značky Gerry McGovern se v minulosti vyjádřil, že Jaguar chce představit světu novinky, už nichž zazní upřímné „wow!“.

Lukáš Volšický
Diskuze (27)

Doporučujeme

21. 6. 2024 06:23
Re: Vlastně teď nemá co nabidnout
To je jakoby Sprite žil z prodeje rtenek :-[] :-[]
Taky zruší nápoje a bude prodávat jen rtěnky?
Avatar - Barrichello
19. 6. 2024 12:51
Re: Ach jo..
no dost zanček skončilo, nejví v 60-70 letech ale i z té poslední doby to byl Bristol, Rover a TVR. Sice je koupily nějaké skupiny, ale reálně se tam nic nevyrábí a zřejmě ani vyrábět nebude.
Avatar - speedfred
19. 6. 2024 12:20
Re: Ach jo..
Mne ale príde že Britské značky majú XY životov pretože vždy sa niekto objaví s vrecom peňazí a oživý to. Čo ale vyrábajú to je už iná pesnička, napr také MG. :no:
19. 6. 2024 09:56
Re: Vlastně teď nemá co nabidnout
Tak asi budou zit z prodeje vonavek, ty jim docela jdou.
Avatar - iudex
19. 6. 2024 09:13
Re: Ach jo..
To je trh, prežijú len silní a schopní. Už som v živote šoféroval viac áut, ktoré ako značka neskôr zanikli, lebo neprežili finančnú krízu v 2008, Covid, alebo proste konkurenciu. Jaguar bude zjavne ďalší z nich. ;-\