Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jak dlouho se dá jezdit bez řidičáku? Klidně i čtyřicet let!

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 22. 10. 2013 • 22:39
6
Každý slušný motorista by neusedl za volant bez patřičného oprávnění. Jezdit se dá však i bez něj, a to hodně dlouho.

Mohl by o tom vyprávět nejmenovaný Brit, kterého ve čtvrtek 17. října 2013 zastavila hlídka nedaleko Birminghamu. Policisté byli šokováni, když jim motorista při rutinní kontrole sdělil, že nikdy nevlastnil řidičský průkaz. Přitom jezdí už čtyřicet let. Jeho automobil byl navíc zabaven, protože uniformovaní muži zjistili, že není ani pojištěn. Central Motorway Police Group (CMPG) na svém twitterovém účtu sdělila: „Vozidlo zadržené ve West Midlands nemělo žádné pojištění. Neuvěřitelné se zdá být i to, že jeho řidič není držitelem licence po téměř čtyřicet let. Nemůžete se však schovávat navždy!“.

Pokud policisté přistihnou ve Spojeném království kohokoli bez „vůdčího listu“, udělí mu pokutu 1.000 liber. V přepočtu 30,5 tisíce korun není žádná legrace ani pro Brity. Osoba za volantem navíc nemůže pokračovat v jízdě, dostane okamžitý zákaz a čelí trestnému stíhání. Celá záležitost jde tedy k soudu. Dle jeho rozhodnutí může oprávnění ztratit na několik let, pokud jej ovšem kdy vlastnil... V tomto konkrétním případě si jej nemůže ani udělat.

Zmíněný šofér měl zkrátka smůlu, i když pochybujeme, že za čtyři dekády za volantem neuměl automobil ovládat. Určitě byl lepší než spousta svátečních řidičů. Ale bez příslušné kartičky to zkrátka a dobře nejde. Nechceme tedy dávat nikomu návod, aby zkoušel bez řidičského průkazu jezdit u nás, to rozhodně ne! I když britský případ není zdaleka prvním v historii, jedná se hlavně o perličku.

S problémovými vozidly dělají v Británii krátký proces. Při nedávném zátahu chytila metropolitní policie v Newhamu ve východním Londýně oranžové Lamborghini Aventador. Supersport za zhruba 9,2 milionů korun s maximální rychlostí 350 km/h a sprintem z klidu na stovku během 2,9 s zastavili důstojníci proto, že neměl přední registrační značku. Že nejde na Aventador pořádně kam dát? To je evidentně nezajímalo, předpisy jsou předpisy. Řidič navíc nebyl registrovaným vlastníkem vozidla. Krasavec tak skončil v aukci a nový majitel za něj zaplatil 218 tisíc liber (6,7 milionu korun). Docela ušetřil...

Témata
23. 10. 2013 11:52
Re: Co je to za blbábol?
Moc mladý muž to asi nebude. 40 let ještě nejezdím ani já, a to jsem začal hned v 18.
A ve velkém městě taky nejspíš bydlet nebude, když ho chytili až teď.
Nicméně článek je takový dost bulvárně napsaný, bez podstatných údajů. Takže kdo ví, jestli se to vůbec stalo...
Nebo spíše co z toho se stalo a co už je umělecká licence autora a překladatelů.
22. 10. 2013 15:20
Re: Karticka...
No já nevím, policajti už mně, za ta léta co jezdím, stavěli hodněkrát, ale nikdy lékárničku nechtěli. Vlastně nikdy nic nechtěli, samozřejmě kromě dokladů a semtam fouknout do foukačky.
22. 10. 2013 12:57
Re: Karticka...
"...nehledě na to, že pokud jej nechytili za 40 let, tak toho asi moc nenajezdil..."

Povedal by som ze je to skor tym, ze v Anglicku policajti nezastavuju "preventivne" vodicov tak casto, ako u nas. Tam ho zastavia vacsinou az ked uz nieco vyvedie. Je dost mozne ze jazdil dobre, a preto si ho nevsimali.

Naproti tomu v nasich koncinach ked je pekne pocasie, vyroja sa tito "pomahaci a chranici" von. A potom zastavuju a skusaju ze ci vymaknu niekoho kto nema letak v lekarnicke, alebo mu expirovali obvazy.
22. 10. 2013 12:17
Karticka...
"Zmíněný šofér měl zkrátka smůlu, i když pochybujeme, že za čtyři dekády za volantem neuměl automobil ovládat. Určitě byl lepší než spousta svátečních řidičů. Ale bez příslušné kartičky to zkrátka a dobře nejde."

Tohle může platit pro jízdu na okruhu, ale ne na veřejných komunikacích. Ono totiž pořád ještě existuje dost pravidel, která slouží k tomu, abychom se na silnici navzájem nepozabíjeli. Opravdu pochybuju, že takovýto řidič po večerech louská zákon či vyhlášku.
Pak se stávají takové nehody, kdy vám vjede do cesty řidič protijedoucího vozidla, který má na své straně překážku, "protože tam byl první".

.. nehledě na to, že pokud jej nechytili za 40 let, tak toho asi moc nenajezdil... spíše to byl sváteční řidič.
22. 10. 2013 11:59
Co je to za blbábol?
Presne tak. Clanok hodny Blesku.

Ak jazdil 40 rokov bez vodicaku a poistenia tak len usetril. 1.000 GBP pokuta v GB je mensia nez poistenie vykonnejsieho hatchbacku na rok ak je poisteny napr. mlady muz zijuci vo vacsom meste.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud