Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jak se brzdí z rychlosti 1609 km/h (+video)

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 21. 5. 2014
21
8
Zobrazit náhledy (21)
Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth
Bloodhound SSC se sice připravuje na pokoření rychlostního rekordu, ale po dosažení maximální rychlosti musí nějak zpomalit a zastavit.

Projekt stroje Bloodhound SSC pro pokoření rychlostního rekordu na zemi, za nímž stojí Richard Noble a Andy Green, byl sice odhalen již v roce 2008 a o dva roky později měla premiéru maketa v životní velikosti, ale k rekordní jízdě prozatím nedošlo.

Podle posledních plánů týmu, stojícího za Bloodhoundem SSC, má k pokusu o rekord dojít koncem příštího roku na devatenáctikilometrové trati v jihoafrické poušti Hakskeenpan.

K dosažení plánované rychlosti 1000 mil za hodinu (1609 km/h) má Bloodhoundu SSC pomoci propracovaná aerodynamika ve spojení s proudovými a raketovými motory, disponujícími celkovým tahem 212 kH. Tato hodnota představuje ekvivalent 99 360 kW (135 000 k).

Vedle všech součásti stroje sloužících k dosažení co nejvyšší rychlosti stojí tak trochu v ústraní systémy, které mají na starosti jeho bezpečné zpomalení a zastavení. Proto vzniklo krátké video, odhalující testování brzdových kotoučů. Po neúspěchu s kotouči s kompozitních materiálů byla dána přednost ocelovým kotoučům od společnosti AP Racing. Ty mají vydržet výrazně vyšší teploty i tlak.

Při zahájení zpomalování Bloodhound SSC nejprve vypne proudové i raketové motory a samotný aerodynamický odpor sníží jeho rychlost z plánovaných 1000 mil za hodinu na 800 mil za hodinu (1287 km/h). V této rychlosti se do hry zapojí aerodynamické brzdící štíty a následně i brzdící padáky. Při brzdění bude řidič vystaven přetížení -3 G, což se rovná zpomalení o více než sto kilometrů v hodině za sekundu.

Jakmile rekordní vozidlo zpomalí na 200 mil za hodinu (322 km/h) přijdou na řadu konvenční kotoučové brzdy, které mají za úkol zastavit stroj, jehož hmotnost se má pohybovat okolo šesti tun.

Témata

Diskuse: Přidat názor

jakou to má uhlíkovou stopu?
Gouda
| 22. 5. 2014
Má to zápornou uhlíkovou stopu, protože dnešní britské děti, které díky tomu projektu půjdou studovat vědu a inženýrství, v budoucnu budou vyvíjet a navrhovat ekologičtější technologie a stroje.
kH
Gouda
| 22. 5. 2014
Henry, jednotka indukčnosti.
kH
robsi167
| 22. 5. 2014
aka jednotka je kH
kilo hodina?
Avatar - H/K_svwet
kedysi za davnych detskych cias
H/K_svwet
| 21. 5. 2014
dik za info ;-) .....

:yes:

pozeram ze moja slonia pamat na blbosti funguje >:D .... ludsky mozog je skutocne zvlastny a jedinecny.... teda ten moj urcite nie je normalny >:D ....

to meno Noble mi je tiez povedome..... ale v tomto pripade uz fakt neviem kde som sa s nim stretol ;-)
Avatar - maros
jakou to má uhlíkovou stopu?
maros
| 21. 5. 2014
.. a vůbec, kde je vyjádření Brusele 8-s

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku