Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jak vybrat alkohol tester: Polovodičové, elektrochemické, kalibrace

Jan Faltýsek Jan Faltýsek 6. 11. 2022 • 14:34
26
Zobrazit náhledy (26)
Alkohol tester Alkohol tester Alkohol tester Alkohol tester Alkohol tester Alkohol tester Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto

Při vybírání alkohol testeru zvažte, jaký typ je pro vás nejlepší. Ty nejlevnější bývají jen vyhozené peníze. Jak se liší životnost, nároky na kalibraci, nebo výdrž baterie?

Video se připravuje ...

Na úvod říkáme, že nejlevnější alkohol testery v podobě např. přívěsku na klíče nedoporučujeme vůbec. Bývají velmi nespolehlivé.

Rozdělení podle druhu senzoru

  • Senzor polovodičový (levnější, alkohol detekuje, ale hodnota je nepřesná)
  • Senzor elektrochemický (dražší, přesnější, nedají se ovlivnit jinou látkou)

Elektrochemický senzor je někdy také označován Fuel Cell.

Cenové rozdíly

Lepší alkohol testery s polovodičem začínají zhruba na 1000 Kč, na elektrochemický si připravte alespoň 2000 Kč.

Cenově se obě kategorie částečně překrývají. Je lepší sáhnout po alkohol testeru s elektrochemickým senzorem.

Výdrž baterie – polovodičový vydrží méně

Polovodičové čidlo se během měření musí zahřát na cca 300 °C. Důsledkem jsou vysoké nároky na baterii. Slabá baterie následně snižuje spolehlivost alkohol testeru.

Alkohol testery s elektrochemickým senzorem fungují tak, že nasají přesný objem vzduchu, kontrolovaný tlakovým čidlem. Není tedy třeba zahřívání, což přispívá k nižším nárokům na baterii.

Kalibrace a životnost

Levnější polovodičové alkoholtestery mají předepsanou životnost, případně vyžadují kalibraci po zhruba 6 měsících, nebo po 50-400 měřeních.

Elektrochemické vyžadují kalibraci zhruba po 12 měsících, nebo po 300.000 měřeních. 

Přesnost: Záleží na použití

Polovodičový poslouží spíše pro měření typu alkohol ano/ne, respektive pro můžu řídit/nemůžu řídit. Na naměřenou hodnotu není příliš spoleh. Opakované měření může často ukázat odlišné hodnoty. Alespoň 10 minut před měřením polovodičovým testerem by se nemělo jíst, pít, ani kouřit.

Proto u přistroje s polovodičovým senzorem nezkoušejte počítat, za jak dlouho budete moci řídit. Tyto senzory také mívají určitou životnost.

Elektrochemický senzor je přesnější a dokonalejší, je proto spíše v dražších přístrojích. Má také dobrou selektivitu - nedá se ovlivnit jinými látkami.

Přesnost udává hodnota odchylky. Čím je nižší, tím je tester spolehlivější. Udává se v procentech. Jaká přesnost vám postačí?

±15 % = velmi nízká přesnost, nejlevnější polovodičové testery

±10 % = nízká přesnost, hodnoty jsou stále pouze orientační

±5 % = vysoká přesnost, nejběžnější odchylka, postačí pro domácí použití

0-5 % = špičková přesnost; pouze nejlepší elektrochemické testery

Pro osobní použití není u alkohol testeru primárně nejdůležitější jeho přesnost, protože kdykoliv máte v dechu alkohol, nesmíte v ČR řídit. Hlavní tedy je, aby alkohol tester ukázal, zdali v dechu nějaký alkohol je. I zákon bere zkoušku policejním přístrojem za orientační, průkazný je až laboratorní rozbor krve.

Doba potřebná k měření

Polovodičové alkohol testery vyžadují 20-180 vteřin před samotným měřením, aby se zahřál senzor. Elektrochemické (Fuel Cell) alkohol testery jsou o poznání rychlejší. Po zapnutí připraveny na dechovou zkoušku zhruba od 4-18 vteřin.

Další otázkou je rychlost samotného měření, ta se uvádí v sekundách a její rozmezí je opravdu široké – od 5 do 60 sekund.

Pokud chcete měření alkohol testerem opakovat, je třeba respektovat dobu regenerace. Po ní je připraven na další dechovou zkoušku. Regenerace obvykle trvá 15-30 sekund.

Témata