Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jak vybrat alkohol tester: Polovodičové, elektrochemické, kalibrace

Jan Faltýsek
Diskuze (0)

Při vybírání alkohol testeru zvažte, jaký typ je pro vás nejlepší. Ty nejlevnější bývají jen vyhozené peníze. Jak se liší životnost, nároky na kalibraci, nebo výdrž baterie?

Výběrem alkohol testeru vás provede video:

Video se připravuje ...

Na úvod říkáme, že nejlevnější alkohol testery v podobě např. přívěsku na klíče nedoporučujeme vůbec. Bývají velmi nespolehlivé.

Rozdělení podle druhu senzoru

  • Senzor polovodičový (levnější, alkohol detekuje, ale hodnota je nepřesná)
  • Senzor elektrochemický (dražší, přesnější, nedají se ovlivnit jinou látkou)

Elektrochemický senzor je někdy také označován Fuel Cell.

Cenové rozdíly

Lepší alkohol testery s polovodičem začínají zhruba na 1000 Kč, na elektrochemický si připravte alespoň 2000 Kč.

Cenově se obě kategorie částečně překrývají. Je lepší sáhnout po alkohol testeru s elektrochemickým senzorem.

Výdrž baterie – polovodičový vydrží méně

Polovodičové čidlo se během měření musí zahřát na cca 300 °C. Důsledkem jsou vysoké nároky na baterii. Slabá baterie následně snižuje spolehlivost alkohol testeru.

Alkohol testery s elektrochemickým senzorem fungují tak, že nasají přesný objem vzduchu, kontrolovaný tlakovým čidlem. Není tedy třeba zahřívání, což přispívá k nižším nárokům na baterii.

Kalibrace a životnost

Levnější polovodičové alkoholtestery mají předepsanou životnost, případně vyžadují kalibraci po zhruba 6 měsících, nebo po 50-400 měřeních.

Elektrochemické vyžadují kalibraci zhruba po 12 měsících, nebo po 300.000 měřeních. 

Přesnost: Záleží na použití

Polovodičový poslouží spíše pro měření typu alkohol ano/ne, respektive pro můžu řídit/nemůžu řídit. Na naměřenou hodnotu není příliš spoleh. Opakované měření může často ukázat odlišné hodnoty. Alespoň 10 minut před měřením polovodičovým testerem by se nemělo jíst, pít, ani kouřit.

Proto u přistroje s polovodičovým senzorem nezkoušejte počítat, za jak dlouho budete moci řídit. Tyto senzory také mívají určitou životnost.

Elektrochemický senzor je přesnější a dokonalejší, je proto spíše v dražších přístrojích. Má také dobrou selektivitu - nedá se ovlivnit jinými látkami.

Přesnost udává hodnota odchylky. Čím je nižší, tím je tester spolehlivější. Udává se v procentech. Jaká přesnost vám postačí?

±15 % = velmi nízká přesnost, nejlevnější polovodičové testery

±10 % = nízká přesnost, hodnoty jsou stále pouze orientační

±5 % = vysoká přesnost, nejběžnější odchylka, postačí pro domácí použití

0-5 % = špičková přesnost; pouze nejlepší elektrochemické testery

Pro osobní použití není u alkohol testeru primárně nejdůležitější jeho přesnost, protože kdykoliv máte v dechu alkohol, nesmíte v ČR řídit. Hlavní tedy je, aby alkohol tester ukázal, zdali v dechu nějaký alkohol je. I zákon bere zkoušku policejním přístrojem za orientační, průkazný je až laboratorní rozbor krve.

Doba potřebná k měření

Polovodičové alkohol testery vyžadují 20-180 vteřin před samotným měřením, aby se zahřál senzor. Elektrochemické (Fuel Cell) alkohol testery jsou o poznání rychlejší. Po zapnutí připraveny na dechovou zkoušku zhruba od 4-18 vteřin.

Další otázkou je rychlost samotného měření, ta se uvádí v sekundách a její rozmezí je opravdu široké – od 5 do 60 sekund.

Pokud chcete měření alkohol testerem opakovat, je třeba respektovat dobu regenerace. Po ní je připraven na další dechovou zkoušku. Regenerace obvykle trvá 15-30 sekund.

Často kladené otázky:

Po jak dlouhé době dokáže dechová zkouška detekovat alkohol? Protože v těle zůstávají zbytky alkoholu, které nejsou plně metabolizovány, jsou dechové zkoušky schopny zjistit alkohol v těle člověka až 24 hodin po požití.

Jak spolehlivé jsou přenosné alkohol testery? Záleží na tom, jakým způsobem přístroj detekuje alkohol v dechu. Nejlépe hodnocené přístroje jsou při správném použití přesné na 0,001 %. Přesnost má však mnoho proměnných.

Jak lze ovlivnit dechová zkouška na alkohol? Hyperventilace (zrychlené nadměrné dýchání), intenzivní cvičení, žvýkačka nebo vypití většího množství vody skutečně snížuje hodnoty alkoholu v krvi u zkoumaných osob až o 10 %. Výsledek opačným směrem může zkreslit například také ústní voda nebo některé léky.

Ukáže dechová zkouška na alkohol 1 pivo? Záleží na přístroji, času měření, hmotnosti člověka, aktivitě, typu samotného piva a dalších faktorech. Napovědět může alkokalkulačka, ale obecně platí, že dechová zkouška může být pozitivní na alkohol až 12 hodin po požití jednoho alkoholického nápoje.

Po jaké době po požití alkoholu "nadýchám"? Alkohol v krvi se v dechu detekuje zhruba po 15 minutách po požití, ale tester může ještě dříve reagovat na zbytkový alkohol v ústech. Následně se může alkohol v krvi držet až 24 hodin. 

Jaké jsou typy policejních dechových zkoušek? Existují dva různé typy aktivních dechových zkoušek: předběžné dechové zkoušky a důkazní dechové zkoušky. Pokud je předběžná zkouška pozitivní, přistupuje se ke druhé jmenované.

Jan Faltýsek
Diskuze (0)

Doporučujeme