Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jak vzniká model auta? Na jedno sedmimístné SUV je spotřebováno 5000 kg hlíny

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 13. 2. 2019 • 02:53
10
17
Zobrazit náhledy (10)
Seat Seat Seat Seat Seat
K vývoji designu automobilu už léta patří modely ze syntetické hlíny, na kterých mohou designéři zkoušet nejrůznější kreace. Co všechno vlastně taková práce obnáší?

I když je pokrok nezastavitelný a automobilky dnes mohou využít pokročilou virtuální realitu se 4K brýlemi, stále dávají přednost letitému modelování aut ze syntetické hlíny. Tímto způsobem vdechují život počítačovým malůvkám a ladí tak možné podoby sériového auta.

Jedním takovým „automobilovým sochařem“ je i Carlos Acros, jenž pracuje pro španělskou značku Seat. A tvoření modelů je podle něj nesmírně důležité. „Je to první krok, v němž můžeme posoudit skutečné rozměry vozidla. Fyzický model je nenahraditelný při posuzování dokonalosti tvarů a povrchů,“ říká modelář.

Acros se tvorbě takových děl věnuje téměř dvacet let a pochvaluje si, že jeho práce je každý den jiná. Kromě manuální zručnosti prý vyžaduje i naučení mysli převádět do reality to, co vnímá ve 2D. Během modelování tak nesleduje jen křivky auta, ale třeba i stíny či vzájemné působení linií.

Modelářskou hlínu je třeba zahřát na 60 °C, aby změkla a bylo možné s ní pracovat. Materiál je všestranně využitelný, avšak rychle chladne, takže modeláři nemají příliš času nazbyt. Posledním dílem Carlose je model Seatu Tarraco. Tedy nestavěl jej sám, celkem šlo o tým čtyř modelářů, kteří v průběhu dvou měsíců práce vypotřebovali 5000 kilogramů hlíny.

Tvůrce říká, že hliněný model by se mohl měnit do nekonečna, ale v jisté fázi musí přijít „zmrazení“ designu, což je finální podoba určená k sériové výrobě. Model v takové fázi vypadá jako skutečná auta, má kompletní lak, ale třeba i masku chladiče či světlomety. Dokonce i okna jsou ze skla, ale dveře otevřít nejdou. „Pod tím vším je moje hliněné dílo,“ dodává Carlos.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly
15. 2. 2019 10:09
Re: jezis promenil vodu ve vino
Hmm, nevím o jakém "navážení" a "obsírání" mluvíš. Diskutuju tady řadu let úplně stejně, jako mraky jiných diskutérů. Já jsem se tě jen slušně zeptal, proč se tady vyjadřuješ tak vulgárně. A dočkal jsem se od tebe zase jen sprostých urážek. Ale tady už to nikoho stejně nepřekvapí, Holden = sprostota a vulgarita. Je mi tě fakt líto, musíš být hodně frustrovaný člověk. :-!
Avatar - holden2
15. 2. 2019 07:38
Re: jezis promenil vodu ve vino
mne u tebe nefascinuje vubec nic. ty si takovy mistni ho*vno a obs*irac co se dokaze pouze navazet do ostatnich diskutujicich.
14. 2. 2019 21:48
Re: jezis promenil vodu ve vino
Vždy mě fascinuje, jak se dovedeš v diskusích příspěvcích, ve kterých pliveš po škodovkách, poslat do naprostého lidského suterénu! ;-) Nechodí ti nějaký zaměstnanec Škody Auto za tvojí ženou? Nebo sis někdy koupil škodovku a byla extrémně poruchová (tzv. Ádův syndrom)? >:D
Avatar - holden2
14. 2. 2019 19:15
Re: jezis promenil vodu ve vino
venuj se tematu vosle
14. 2. 2019 18:10
Re: jezis promenil vodu ve vino
A na té své hromadě diskusního smrdutého hnoje sedí Holden-Moucha! >:-[]

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku