Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jak zvýšit dojezd elektromobilů? Připojením vozíčku s baterkou přece!

Martin Machala Martin Machala 13. 2. 2020 • 01:37
12
77
Zobrazit náhledy (12)
EP Tender EP Tender EP Tender EP Tender EP Tender EP Tender EP Tender

Nová doba přináší nové myšlenky. Nápad s vozíčkem jako prodlužovačem dojezdu patří k těm nejpozoruhodnějším.

Francouzský start-up EP Tender se nechce spokojit s přeci jenom omezenějším polem působnosti elektromobilů, daným jednoduše tím, že moc daleko nedojedou. Třeba dovolená by tak už mohla být komplikovanější.

A zde přichází nápad francouzských kulišáků na efektivní prodloužení dojezdu – za elektromobil jednoduše připojíte vozíček s baterkou! V současnosti EP Tender nabízí provedení s kapacitou 36,5 kWh, pracuje však i na verzi s 60 kWh. Abyste měli představu, na elektromobilitu a nová čísla s ní spojená si stále ještě zvykáme, nový Renault Zoe používá baterku s kapacitou 52 kWh, která by mu podle WLTP měla vystačit na 390 kilometrů.

Samozřejmostí je spolupráce s mobilní aplikací, díky níž si nabitý vozíček objednáte, zařízení vyhledáte a pak sledujete, jak vám elektřina proudí do vozu. Francouzi slibují kompatibilitu s veškerými myslitelnými elektroauty, což je určitě fajn, ale kolik z nich může táhnout vozíček? Myslel jsem, že absence koule patří k vyhlášeným negativům elektromobilů… Podle videa bych to ale viděl na připojení prostřednictvím jakéhosi speciálního mechanismu, kterým však bude bezesporu nutné vůz dodatečně vybavit.

Pokrok to však bezesporu je, vždyť start-up začínal s vozíčkem vybaveným spalovacím motorem s pětatřicetilitrovou nádrží na benzin, výkonem pohonné jednotky 22 kW a celkovou hmotností 265 kg. Elektromotorista postižený vybitou baterií tak může využít až 80 kWh. Ve Francii to celé už funguje - k nehybnému elektromobilu dorazí spalovací vozíček a podá pomocnou kilowatthodinu. Otázkou je, za jakou cenu. S elektrickým vozíčkem bude mít uživatel elektromobilu určitě klidnější spaní.

video

Související články

Témata
17. 2. 2020 14:06
Re: Príves s baterkami.
Já se bavím o tom, na jakou sílu (směrem dopředu) je tažné stavěno. A říkám, že na sílu dost velkou, protože to musí ubrzdit 750kg když na to řidič pořádně šlápne (myslím tím na brzdu). U drtivé většiny aut je zpomalení mnohem větší než zrychlení, takže pokud tažné přežije bez úhony brždění, přežije i ylačení vozíkem.
Avatar - wakantanka
17. 2. 2020 13:59
Re: Príves s baterkami.
Ale tu sa nebavíme o ťahní prívesu ako takého, tu je reč o tom, že v tom prívese okrem bateriek bude motor a bude tlačiť vozidlo ktoré ho inak ťahá. Toto je s obyčajným ťažným absolútny nezmysel.
Avatar - Dvořák Jiří
16. 2. 2020 09:59
Re: to není blbej nápad
A právě proto s v Německu tolik prodává Dacia.
14. 2. 2020 17:36
Re: Druhé auto do rodiny
To není odpověď na otázku prosč si jako druhé nekoupit ele auto.
14. 2. 2020 17:35
Re: Druhé auto do rodiny
Takže cena a bydlení na sídlišti. Ještě jiný důvod?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud