Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jensen Interceptor v moderní podobě? Tenhle návrat by se nám líbil

Jan Zajíc Jan Zajíc 22. 11. 2022 • 02:58
16
1
Zobrazit náhledy (16)
Jensen Interceptor Jensen Interceptor Jensen Interceptor Jensen Interceptor Jensen Interceptor Jensen Interceptor Jensen Interceptor Jensen Interceptor Jensen Interceptor Jensen Interceptor Jensen Interceptor

Jensen Interceptor možná není tak známý jako jiná luxusní "gétéčka" šedesátých a sedmdesátých let, auto je to ovšem zajímavé.

Jensen Interceptor, toho jména už druhý vůz (první se vyráběl v letech 1950 až 1957), zaujme elegantními tvary s dlouhou přední kapotou a štědře prosklenou kabinou, které navrhlo italské studio Carrozzeria Touring. Vůz cílil na majetnou klientelu a vyráběl se ručně.

Video se připravuje ...

Zajímavá je ale také technika, ta totiž pocházela ze Spojených států amerických, pohonné jednotky dodávala automobilka Chrysler. Nejprve se pod kapotou ukrýval osmiválec o objemu 6,3 litru, později dorazila i 7,2litrová V8. Zájemci mohli vybírat mezi 3stupňovou automatickou převodovkou a čtyřstupňovým manuálem. V roce 1974 se objevil kabriolet.

A zmínit musíme také Jensen FF s prakticky stejnou karoserií, ovšem na tehdejší dobu velice raritním pohonem všech kol. Zkratka FF znamená Ferguson Formula – stálá čtyřkolka totiž pocházela od firmy Ferguson Research, která ji v monopostu P99 zkoušela i ve formuli 1. Do té doby byl pohon 4x4 vyhrazen pouze autům určeným do terénu, byť třeba s osobními karoseriemi. Nebo vojenským speciálům a užitkovým vozům. Jensen FF tak patří k průkopníkům.

Ale zpět k Interceptoru. Ten se vyráběl ve třech sériích v letech 1966 až 1976 a podle dostupných informací vzniklo 6408 exemplářů. V dalších letech pak ještě proběhly různé pokusy o návrat.

S myšlenkou na návrat přichází také digitální umělec a designér Lars Sältzer, který navrhl podobu vozu pro moderní dobu. Novému Interceptoru, který si představuje jako elektromobil, ponechal charakteristickou siluetu, zachoval i obrovské zadní okno, mnoho detailů však omladil a přizpůsobil současnosti.

GT tak dostalo například moderní světla, zapuštěné kliky, kamery místo zpětných zrcátek a kola s aerodynamickými disky.

Tak co říkáte? Líbil by se vám takový návrat?

Doporučujeme

Témata
Avatar - Barrichello
22. 11. 2022 12:02
Jensen byl super
a i ten render vypadá dobře, ale návrat asi nebude. Není nikdo kdo by značku oživil, btw jeden pokus už tady byl, v roce 2001 odstartovala výroba s modelem Jensen SV-8, ale vyrobilo se jen 20 ks a přišel krach, mimo továrnu pak smontovali dalších 18 ks.

Pak to celý prodali a další firma smontovala dalších 12 ks. A to už byl konec. Další už měli jen velké plány, ale kde nic, tu nic.