Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jezdili jsme vysokozdvižným vozíkem: Řídí se bez volantu!

Tomáš Hadač Tomáš Hadač 16. 3. 2023 • 14:58
11
2
Zobrazit náhledy (11)
Dieselový motor s výkonem 45 kW je uložený pod sedadlem operátora Školení oficiálně zabere zhruba den a půl. Náš rychlokurz s panem Řehákem trval přibližně dvě hodiny. Když vozík stojí, vidlice musí být z bezpečnostních důvodů vždy na zemi! Ještěrka se pohybuje maximálním tempem až 22 km za hodinu. Bílé pneumatiky jsou praktické, neboť na rozdíl od černých nešpiní podlahu. Vysokozdvižný vozík Linde H35 Vysokozdvižný vozík Linde H35

Oficiálně jde o čelní vysokozdvižný vozík. I když mu většina přezdívá ještěrka. Vyzkoušeli jsme si na vlastní kůži úplnou novinku, která má hned několik specifik.

Vybral jsem vám úplnou letošní novinku, navíc žádnou elektriku, ale „spalovák“ – říká nám Martin Řehák, manažer tréninku pro manipulační techniku. Konkrétně jde o dieselový čelní vysokozdvižný vozík Linde H35. „Když se podíváte dovnitř, napadne vás jako motoristu na první dobrou něco?“ pokračuje Martin Řehák. Chybí volant. Bingo! Pojezd se totiž ovládá speciálním kolečkem u opěrky sedadla, které klasický věnec nahrazuje. Výhody? O parník lepší zorné pole a jednodušší manipulace. Dole nacházíme dva, respektive tři pedály. Pravý slouží k přesunům dopředu, levý k pohybu vzad. „Pak tu máme ještě prostřední, který se vesměs nepoužívá. Jedná se o nouzovou ostrou brzdu,“ popisuje náš dnešní kouč Martin Řehák.

Tam a zase zpět

Jestli je něco pro vysokozdvižné vozíky alias ještěrky charakteristické, je to Řehákovými slovy „jízda dopředu a dozadu na pětníku doslova do zblbnutí“. Proto po chvíli chápeme, jak šikovné a komfortní je dvoupedálové řízení. Naše školení startuje tak, že nás pan Řehák postavil na volné prostranství a nechává dokola jezdit tam a zpět, abychom si vše osahali, respektive odupali. „Představte si, že byste seděl v autě v automatu a neustále přepínal mezi písmeny R a D. Tady máte prostě položené nohy,“ vysvětluje Martin Řehák ze společnosti Linde Material Handling a my mu dáváme za pravdu.

Video se připravuje ...

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Doporučujeme

Témata
Avatar - lordlord
16. 3. 2023 18:34
kup
není z toho pořádně vidět vpřed
16. 3. 2023 16:40
Vysokozdvižky
Že by na ACZ našli ideálne vozidlá na testovanie a písanie článkov? Super materiál na prémiové články. :-[]