Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jízdní dojmy: Volkswagen Crafter 4x4

Ladislav Černý Ladislav Černý 26. 10. 2012 • 19:58
10
3
Zobrazit náhledy (10)
Slušná světlá výška a krátký rozvor pick-upu si poradily s velkými dírami U testovací tratě byl také k vidění speciál Crafteru, který brázdil Jižní Ameriku při letošní dakarské rallye Stoupání na písku okořeněném vyčnívajícími kořeny stromů si vyžádalo všechny uzávěrky Nahoru a dolů – to amarok zvládal bez vrzání ve skeletu Pohon na zadní kola je veden přes mezinápravový diferenciál
Volkswagen se zavedením Crafteru 4Motion dovršil nabídku všech užitkových modelů s pohonem všech kol.

Lehké užitkové automobily wolfsburské značky včetně pětitunové verze řady Crafter jsou v nabídce i s pohonem všech kol. Celé portfolio jsme zajeli

vyzkoušet do andaluských vysušených kopců obdařených skvělou testovací trasou.

Crafter

Ačkoliv menší užitkové modely značky Volkswagen používají vlastní koncepci pohonu všech kol se spojkou Haldex, na Crafter s celkovou hmotností až pěti tun nebylo možné toto řešení použít. Proto automobilka požádala firmu Achleitner, aby jí s verzí 4x4 pomohla.

Před vyjetím s Crafterem 4x4 jsme se od zástupce rakouského specialisty na pohon všech kol dozvěděli postup aktivace pomocníků do terénu. V prvé řadě se jedná o permanentní 4x4. Ještě před zapojování jakýchkoliv uzávěrek nastupuje redukční převodovka. To se nám velmi líbilo, protože to je základ pro vysokou výdrž uzávěrky mezinápravového diferenciálu, což někteří výrobci off-roadů podceňují. V případě užitkového automobilu s celkovou hmotností až pět tun by se toto konstrukční podcenění mechaniky pohonu rychle projevilo.

Ještě před rozjetím tedy došlo k zapojení redukce 1 : 2,5, stiskem dalšího tlačítka jsme uzavřeli mezinápravový diferenciál. Rovnoměrný přenos síly na obě nápravy plně stačil k překonání běžných terénních nerovností typu nahoru-dolů či bočních náklonů. Jakmile jsme se pustili do větších akcí a vyzkoušeli zkřižitelnost náprav, zůstal crafter se zadním kolem ve vzduchu stát. Na řadu tedy přišla uzávěrka zadního diferenciálu a zase jsme pokračovali vpřed. Uzavírat předek snad ani nebudeme potřebovat, napadlo nás během hrabání se z obrovské díry s náklonem skříňového vozidla téměř na limitu. Mýlili jsme se.

Příjezd ke stoupání, které nebylo možné kvůli prašnosti vyjít pěšky, nás natolik ohromil, že jsme měli v úmyslu zapnout poslední uzávěrku ještě před prvním pokusem o jeho zdolání. Ne, nevyměkneme, přikázali jsme našemu chvějícímu se srdci a vydali se do úpatí „střechy“. Jakmile se vozidlo přiblížilo těsně k plnému stoupání, stiskli jsme plynový pedál až na podlahu a drali se vzhůru jako kamzík. To však trvalo pouze několik okamžiků, protože po přibližně pěti metrech přední kola najela na vyčnívající kořeny stromů. Nastalo divoké hrabání všech kol a crafter stál na místě. Nezbylo tedy než s velkou opatrností vycouvat dolů a zmáčknout poslední tlačítko na panelu vlevo pod volantem. Zcela stejně jsme se rozjeli, ale na kořenech díky uzávěrce předního diferenciálu kolo s lepší adhezí pořád zabíralo. Jakoby mávnutím proutku jsme se ocitli na vrcholu přibližně patnáct metrů dlouhého příkrého svahu až srázu.

Transporter Rockton

Poslední generace Trasporteru obdržela k pohonu všech kol podvozek upravený od firmy Seikel. Na rozdíl od minulé generace byly změny implementovány přímo do výroby vozidla, takže klient na záruce ani servisu nepozná, že nejde o čistokrevnou záležitost Volkswagenu. Vůz obdržel zvýšenou světlou výšku o 30 mm a uzávěrky mezinápravového a zadního diferenciálu. Ke zdolávání kluzkého terénu, jakým je například sníh či namoklá tráva, jde o ideálního pomocníka, ale do drsných výmolů a pahorků to nebylo optimální řešení. Ne že by vozidlo nástrahy trati nezvládlo, ale kvůli absenci redukční převodovky dostávala spojka neúměrně zabrat. Proto jsme Rockton brzy vyměnili za Amarok.

4Motion s automatem

Pick-up, který byl již představen i s jednoduchou kabinou, jsme vyzkoušeli s další novinkou – osmistupňovou automatickou převodovkou spojenou

s 4Motion. Tato verze používá pouze nejsilnější verzi turbodieselu 2.0 TDI/132 kW, což bylo poznat na jízdní dynamice mimo terénní okruh. Výbornou akceleraci doprovázela slušná spotřeba necelých osm litrů a příznivé otáčky 2000 min-1 při rychlosti 120 km/h. V terénu pick-up bodoval redukčním převodem a uzávěrkami mezi nápravami a pro zadní osu. Tuhá karoserie držela jako ingot a během střídavého zvedání zadních kol desítky centimetrů nad terén se z ní neozval jediný pazvuk. U provedení amaroku s manuální převodovkou jsme sjezd strmých klesání nechali na Off-road režimu, který jemně udržoval pomalé tempo bez dotknutí se brzdového pedálu.

Témata
27. 10. 2012 10:10
Re: crafter
Čím rychleji jedeš, tím víc uzávěrka trpí. Ale jaký rozdíl udělá redukovaná jednička oproti neredukované, netuším.
26. 10. 2012 23:53
crafter
Mě by spíš zajímalo jaký vliv má redukční převodovka na "vysokou výdrž uzávěrky mezinápravového diferenciálu" myslím, že pokud jde o výdrž tak chrání především spojku...
Crafter 4x4 vypadá moc pěkně ale ten příplatek- dle ceníku VW téměř 800tisíc !!!
26. 10. 2012 11:43
Amarok
U testu Amaroku mi od autora článku schází vyjádření, jak se chovala verze s automatem bez redukce v terénu. Věta o tom, že v terénu bodoval pick-up uzávěrkou mezinápravového dif. evidentně verzi s automatem nepatří, ta ho totiž nemá...
Stejně tak Amaroku s přiřaditelným pohonem 4x4 schází možnost zařadit redukovaný převod dříve než uzávěrku mezinápravového dif., což je v některých jízdních režimech opravdu nelogické, jak se sám autor dozvěděl při testu Crafteru od zástupce f. Achleitner. Čekal bych proto, že tuhle nelogičnost u Amaroku zmíní.
Snad si inženýři VW s odborníky f. Achleitner taky promluví! A do budoucna se nechají inspirovat řešením, které používá například i Toyota Land Cruiser, kde je řazení redukovaného převodu na spínání uzávěrky centrálního diferenciálu nezávislé.

Rozdíl mezi řešením Toyoty a VW viz obrázky:
1)Land Cruiser
[odkaz]
2)Amarok
[odkaz]
Amarok vyžaduje postupně nejprve uzavřít centrální diferenciál a teprve potom umožní použít redukci.
3)Touareg
[odkaz]
Touareg sice taky nemá nezávislé řazení redukce a uzávěrky, ale má pořadí opačné, nejdřív redukce pak uzávěrka cent. dif.