Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jméno Countach pro úžasné Lamborghini prý vzniklo úplnou náhodou

Tomáš Dusil Tomáš Dusil 11. 12. 2018 • 01:17
31
3
Zobrazit náhledy (31)
Lamborghini Countach Lamborghini Countach Lamborghini Countach Lamborghini Countach Lamborghini Countach Lamborghini Countach Lamborghini Countach Lamborghini Countach Lamborghini Countach Lamborghini Countach Lamborghini Countach Lamborghini Countach Lamborghini Countach Lamborghini Countach Lamborghini Countach Lamborghini Countach Lamborghini Countach Lamborghini Countach Lamborghini Countach Lamborghini Countach Lamborghini Countach Lamborghini Countach Lamborghini Countach Lamborghini Countach Lamborghini Countach Lamborghini Countach

Slovo „countach“ použité coby pojmenování Lamborghini znamená „radost ze života“, psaly někdejší tuzemské články, pojednávající o tomto voze. Ale je tomu skutečně tak?

Pokud si budete číst anglicky psané dobové články o Lamborghini Countach, patrně narazíte na vysvětlení, že slovo „countach“ znamená „skvělý“, „ohromný“ či dokonce „úžasný“. Snad se tím měl ještě podpořit fakt, že Lamborghnini Countach platilo za jedno z nejúžasnějších aut své doby. Pod Jamese Maye, jednoho ze slavných moderátorů Top Gearu, pak slovo „Countach“ pochází z italského slangu.

Jenže je tohle slovo opravdu italské? Dle dostupných zdrojů má svůj původ v piemontštině. Jedná se o románský jazyk, kterým hovoří asi 700.000 lidí, převážně v kraji Piemont, rozkládajícím se v severozápadní Itálii, který sousedí s Francií a Švýcarskem. V piemonštině to znamená něco jako zázračný či ohromný.

Jak to ale souvisí s Lamborghini Countach? Když na něm v roce 1971 na poslední chvíli pracovali slavný designér Marcello Gandini a technik Bob Wallace, oba pod hlavičkou karosárny Bertone, někteří jejich kolegové údajně pocházeli právě z Piemontu. Jeden z nich, asi dva metry vysoký technik, odpovídající při přípravě vozu za montáž zámků dveří, pocházel z Piemontu. A navíc skoro nemluvil italsky, pouze piemonštinou. Poté, co na autě dělali celou noc, ve snaze stihnout jeho světovou výstavní premiéru v Ženevě, zvolal náhle onen vysoký Ital z Piemontu i v duchu lehce uvolněné pracovní morálky z legrace slovo „countach“. Povšiml si toho právě zmíněný Andy Wallace, což byl v uvedenou noc mistr nebo také parťák mechaniků, kteří auto dokončovali. Slovo se natolik zalíbilo, že jej nakonec použili pro jméno vozu. Jistě také proto, že velmi dobře znělo v angličtině. Premiéru si „žlutá placka“ na kolech odbyla na autosalonu v Ženevě v uvedeném roce. Teprve o čtyři roky později se však začalo auto vyrábět.

Jedním z důvodů, proč Lamborghini v souvislosti s Countachem opustilo tradiční jména odvozená od španělské koridy, mohla být změna majitele automobilové sekce této italské firmy. V době dokončování vozu Countach původní vlastník a zakladatel Ferruccio Lamborghini zrovna prodával automobilovou sekci své rodinné firmy Georgi-Henrimu Rossetimu a Renému Leimerovi.

Související články

Témata
Avatar - palix
11. 12. 2018 15:21
...
Práve James May kedysi testoval Countach ako legendu z plagátov. Záver bol asi v zmysle, že niekedy je lepšie mať dané auto na plagáte nad posteľou a snívať aké je dobré, ako si ho skúsiť naozaj (= radšej ho neskúsiť) :).
Ak pozriem na ergonómiu auta na fotkách (poloha pedálov, iná kulisa radenia ako štandardne...), to auto sa muselo šoférovať nie celkom pohodlne.
V každom prípade je Countach legendou.
Avatar - Pekelná Micinka
11. 12. 2018 13:48
LP
Škoda, že museli přidat to křídlo a doplnili to těmi plasty. Tenhle model byl takový lehkonohý, trochu podobně jako původní a novější XJS.
Avatar - lordlord
11. 12. 2018 12:37
.
jiná verze říká, že to slovo říkal jeden mechanik, když ho něco iritovalo

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud