Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Kdy auta začnou číst myšlenky? Jaguar chce během jízdy znát vaši náladu a zamezit stresu

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 11. 7. 2019 • 00:50
29
Zobrazit náhledy (29)
Jaguar Future-Type Jaguar Future-Type Jaguar Future-Type Jaguar Future-Type Jaguar Future-Type Jaguar Future-Type Jaguar Future-Type Jaguar Future-Type Jaguar Future-Type Jaguar Future-Type Jaguar Future-Type Jaguar Future-Type Jaguar Future-Type Jaguar Future-Type Jaguar Future-Type Jaguar Future-Type Jaguar Future-Type Jaguar Future-Type Jaguar Future-Type Jaguar Future-Type Jaguar Future-Type Jaguar Future-Type Jaguar Future-Type Jaguar Future-Type

Společnost Jaguar Land Rover vyvíjí technologii, která přizpůsobí kabinu automobilu na základě vaší nálady. Není to vtip.

V autě už dnes máme celou řadu asistentů, hlasové ovládání a další prvky, které nám mají usnadňovat a zpříjemňovat cestu. Ví to i společnost Jaguar Land Rover, která nově vyvíjí vlastní technologii umělé inteligence, která dokáže rozpoznat vaši náladu a uzpůsobit tomu prostředí v interiéru. Hlavním cílem je to, aby se řidič cítil komfortně a nebyl ve stresu.

Základem celého systému je kamera snímající řidiče, dále software pro rozpoznávání obličeje, jakož i biometrické snímání hodnotící aktuální stav řidiče. V závislosti na náladě tento asistent uzpůsobí nastavení celé řady prvků – klimatizace, hudby či okolního osvětlení.

Systém tak například automaticky navolí uklidňující barvy osvětlení, pokud zjistí, že je řidič ve stresu, případně změní teplotu v autě na základě biometrických dat. Jaguar Land Rover říká, že systém se bude neustále přizpůsobovat tomu, jak se řidič zrovna tváří a postupně se bude učit „číst“ náladu a návyky řidiče.

Tím ale britská značka zdaleka nekončí a podobný prvek chce nabídnout i pro cestující ve druhé řadě. Tady bude umět utlumit světla a zvýšit teplotu vzadu, když u posádky zjistí příznaky ospalosti, aby se jí odpočívalo jako v bavlnce.

Na rozdíl od jiných asistenčních systémů budoucnosti nemá tento příliš daleko k realizaci. Nicméně předpokládáme, že půjde o volitelné položky. Ne všem motoristům se zřejmě bude líbit, že by je ve voze permanentně snímala kamera.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud