Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Kia Mohave/ Borrego: korejské specifikace velkého SUV (+video)

Ondřej Láník
Diskuze (47)
Kia Motors začala na domácím trhu se začátkem roku 2008 prodávat nové velké SUV. Místo jména Borrego (pro americký trh) dostal v Koreji vůz označení Mohave.

Konec starým designérským časům! Velké luxusní modely Kie už nebudou vypadat jako Opirus. Konzervativní design nového Mohave je toho důkazem. Hlavním trhem bude ten americký, kde se Kia bude chtít utkat se zavedenými konkurenty americké a japonské provenience. V samotné Koreji se chystá prodat 20 tisíc vozů, mimo domácí trh pak 60 tisíc kusů ročně. Vývoj nového vozu trval 29 měsíců a stál 245 milionů dolarů.

Až sedmimístný automobil má vnější rozměry 4880 x 1915 x 1810 mm, rozvor měří 2895 mm a světlá výška 217 mm. Borrego/Mohave bude dodáváno ve verzi s pohonem všech nebo jen zadních kol.

Motorová paleta se skládá ze šestiválcových a osmiválcových agregátů. Evropě nejbližší bude v Koreji prozatím jediná nabízená motorizace, turbodiesel 3.0 CRDi V6 E-VGT o výkonu 184 kW při 3800 ot./min. Nejvyšší točivý moment vznětového šestiválce činí 540 Nm při 2000 ot./min. Motor je kombinován se šestistupňovou automatickou převodovkou. V případě, že je vůz vybaven pohonem všech kol, lze volit otočným ovladačem automatické rozdělování točivého momentu, resp. režim 4H nebo redukovaný 4L. K této třídě patří také vzduchové odpružení a asistent pro sjíždění kopců - oba tyto prvky výbavy jsou u Kie k dispozici.

Pro světové trhy se počítá také s dodávkou zážehových motorů 3,3 V6 a 4,6 V8.

Kia Borrego bude mít světovou premiéru na North American International Auto Show v Detroitu, za několik dní.

{videoplayer link="http://www.youtube.com/v/8xeYefXv8d8&rel=1" style="auto"}

Ondřej Láník
Diskuze (47)
Avatar - Falco
6. 1. 2008 01:29
Re: Oslí kůže
:yes:
5. 1. 2008 18:52
Re: Oslí kůže
Jo...ten novej tajemnej model...ten co se vymyka jakekoli kategorizaci...tak to ma bejt trikolka :-) Ovsem pro US trh bude mit jeste dalsi dve pomocny kolecka (cili hybridni trikolka)...kvuliva jejich spotrebitelskym zalobam. No a v Asii k tomu budou davat dva korejce. :-)
5. 1. 2008 18:24
Oslí kůže
Jak řekl šéf Kia Motors Eisun Chung v novoročním vystoupení, Kia se rozhodla pro diferenciaci designu značky v roce 2003. Tedy pro vývoj specifického designového jazyka pro různé regionální trhy, aby se tak vyhovělo místním preferencím a podpořil prodej. Hlavní roli "dirigenta" dostal po svém nástupu Peter Schreyer. Můžeme čekat další odchylování designu pro USA, Evropu a Asii. I když Kia chápe Mohave jako další zlom ve vývoji svého designu, neměli bychom tenhle US model hodnotit i s chlupy evropskýma očima - pokud se v USA osvědčí, bude pro případné nasazení v Evropě určitě upraven. Eisun Chung mluvil kromě Mohave ještě o jednom zlomovém modelu, který bude odhalen v roce 2008, "vymyká se jakékoli kategorizaci a je to jedinečná Kia". No tak se nechme překvapit, co se za těmihle velkými slovy skrývá.
Já osobně se v r.2008 nejvíc těším na produkční verzi Kie Soul, 4 metry dlouhého kvazi-SUV, v základu s předním náhonem. Soul je sice anoncovaný pro US trh, ale svými rozměry a pojetím má otevřenou cestu i do Evropy, kde by se velice šikovně mohl uplatnit po boku Fordu Fusion, Roomsteru Scout a podobných vozítek jako malé rodinné auto "s přidanou hodnotou".
Když vezmeme v úvahu ohlášený cíl skupiny Hyundai-Kia zvýšit letos prodeje tuším o nějakých divokých 20% a postoupit z 6. na 5. místo mezi světovými výrobci aut, můžeme očekávat po celý rok opravdu masivní ofenzívu. Český trh při tom sice bude hrát jen vedlejší roli, ale i u nás se nejspíš budou dít věci.
5. 1. 2008 13:21
Bored?...Go!
Tak nad timhle jsem malem vydavil vyborny obed :-O :no:
Jasnej utok na landcruiser. To vzduchovy odpruzeni v realu (kia made)...no to bude bud velka sranda nebo pujde o zivot... :-)