Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Kia se pochlubila novým konceptem offroadu, tentokrát pro armádu

Ondřej Mára Ondřej Mára 24. 2. 2021 • 16:55
18
Zobrazit náhledy (18)
Kia LTV Kia LTV Kia LTV Kia LTV Kia LTV Kia LTV Kia LTV Kia LTV Kia LTV Kia LTV Kia LTV Kia LTV Kia LTV

Zatímco autosalony se pomalu stávají minulostí, Mezinárodní veletrh obranné techniky IDEX se koná podle plánu a přináší zajímavé novinky.

Většina z nás si spojuje automobilku Kia především s osobními a lehkými užitkovými vozy, v jejím portfoliu však nechybí ani specializovaná divize zaměřená na armádní techniku, která od roku 2016 zásobuje i jihokorejskou armádu.

Na veletrhu IDEX, který se v těchto dnech koná ve Spojených arabských emirátech, pak Kia představuje nový koncept s označením Light Tactical Cargo Truck. Jak už je nejspíš z označení jasné, rozhodně se nejedná o armádní úpravu některého z civilních vozů. Tahle novinka vznikala čistě pro armádní využití.

Vystavený pick-up s čtyřdveřovou kabinou nabízí prostor pro čtyřčlennou posádku, až 10 dalších vojáků i s vybavením se však může vejít na korbu. Koncept však může být upraven i na pojízdnou dílnu, komunikační středisko nebo přepravní vůz s nosností až 3 tuny nákladu.

Základem nového vozu je speciální a patřičně vyztužený žebřinový rám, který je kombinován s nezávislým zavěšením na obou nápravách. Ostatně Kia na veletrhu vystavila i kompletně odhalené šasi nového vozu, které by mohlo být využito i pro stavbu zakázkových vozů přímo na míru zákazníkům.

Šasi je totiž modulární a může být nabízeno se standardním či prodlouženým rozvorem a s nebo bez pancéřování. Díky tomu může být využito jako základ pro nespočet typů vozidel, včetně zbraňových platforem, průzkumných vozidel, štábních vozidel, podpůrných vozidel, atd.

Dostatek výkonu přitom zajišťuje dieselový motor o výkonu 168 kW (splňující emisní normu Euro 5), který přes osmistupňovou automatickou převodovku pohání všechna čtyři kola. Ve výbavě pak nechybí ani klimatizace, samosvorný diferenciál nebo systém ochrany před elektromagnetickým rušením.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku