Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Kola z lehké slitiny: Jak poznat neoriginální repliku? A proč je tak nezbezpečná?

Tomáš Dusil Tomáš Dusil 15. 12. 2016 • 19:14
4
25
Trh s litými koly je přepestrý. Někdy lze sehnat pěkné disky za až podezřele nízkou cenu. Přitom jim nic na první pohled není. Přesto mohou mít chybu.

Někteří koukají jen na design a samozřejmě na cenu. Přitom kola jsou spolu s pneumatikami tím, co vás drží na silnici. Skoro každý motorista řeší správné „obutí“ či vůle v podvozku, ale na kola se obecně trochu zapomíná. Je to právě velmi příznivá cena, která láká kupující levných disků. Takzvané repliky jsou přitom mnohdy od originálního vzoru k nerozeznání. Jen stojí třetinu jejich ceny.

Důležitá je homologace

Pokud už se rozhodnete koupit aftermarketová kola, případně neoriginální disky třeba z druhé ruky, zajímejte se o to, zda jsou vůbec homologovaná. To je velice důležité. Jen tak je zaručeno, že prošla všemi nezbytnými testy. Jak homologaci poznáte? Na ráfku hledejte vyražený symbol KBA případně písmeno E v kroužku, oboje doplněné o číslo schválení. Takto označená kola prošla schvalovacím procesem zpravidla německé organizace TÜV, zahrnujícím různé zkoušky.

Co se při testu ověřuje? Předně je to pevnost disku, což se zjišťuje zkouškou na ohyb, odvalování a také kolo projde simulovaným testem na náraz. V rámci homologačního procesu se zjišťuje, zda je předmětný disk vhodný na vybraná vozidla.

Součástí koupě nových kol by tak měl být i typový list. V něm je uveden protokol z homologační zkoušky a dále vozidlo, pro které jsou určeny.

Máte správný rozměr?

Koupě nehomologovaných litých kol může mít různé důsledky. Tím nejhorším je samozřejmě riziko destrukce disku, což může vyústit až v nehodu vozidla. I pokud k tomu nedojde, jistě budete mít problémy na STK či při policejní kontrole.

Při koupi kol (a to i těch s homologací) dbejte také na to, aby vyhlédnuté disky měly správný takzvaný zális (ET). To je vzdálenost roviny středu kola (náboje) vůči rovině okraje kola. Lidově řečeno kola s velkým zálisem mají nezvykle „vylezlé“ středy a tedy velkou vzdálenost mezi zmíněnými rovinami. Možná to vypadá efektně, ovšem je-li zális kola příliš velký, ovlivňuje to ovládání vozidla. Řízení jde obyčejně více ztuha a hlavně jsou ve zvýšené míře namáhány prvky zavěšení kol. Odpovídat specifikaci výrobce vozidla ohledně kol by měl také tvar ráfku a samozřejmě jeho šíře a průměr disku.

Mnozí tak mají na svých autech větší kola, než jaká předepisuje výrobce. Co je na konkrétním modelu dovoleno a jaké disky smíte mít, najdete ve Velkém technickém průkaze. Každý model auta má zpravidla dovoleno použít několik rozměrů disků.

Pro bezpečnou jízdu je třeba zvolit i správné šrouby kol. Pozor na to, že zatímco plechové disky mají obvykle šrouby s kužely, takzvanými konusy, kola z lehkých slitin mívají naopak dosedací plochu šroubů rovnou.

Související články

Témata
21. 10. 2021 13:57
Nové disky
Můžete se podívat do obchodu, kde mají kvalitní a pěkná kola. Já jsem tam měl vybrané 4 různé druhy a doslova jsem na to musel použít rozpočítávadlo, protože bych je chtěl nejraději všechny. Podívejte se na nabídku obchodu aluapneu, kde mají opravdu velký výběr a hlavně také super ceny. Je super, že tam mají i konfigurátor, kde si zadáte model svého auta a můžete se dívat, jak na konkrétním modelu vypadají konkrétní kola.
19. 10. 2021 23:40
Nové disky
No právě bych chtěl pěkné alu kola něco modernějšího. Barevnějšího to myslíte jak přesně?
17. 10. 2021 21:41
Nové disky
Musíte se podívat do techničáku co tam máte napsané za rozměr nebo případně a koupíte kola, tak je správně do techničáku nechat zapsat. Hledáte nějakou klasiku nebo spíš něco modernějšího a barevnějšího?
15. 10. 2021 22:50
Nové disky
Ahoj, chtěl bych trochu vylepšit vzhled na škodě superb, podle čeho vybrat nové disky, které mi budou na auto pasovat?
30. 5. 2020 23:37
kola
Mockrát díky za rady. Musím se přiznat, že právě o ALU kolech už nějakou dobu uvažuji. Abych ale pravdu řekl, tak zatím moc nevím jaká vybrat. Co jsem tak koukal různě po internetu, tak špatně nevypadají například ta, která mají na https://www.pneuok.cz/ Myslím si, že něco takového by bylo ideální.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud