Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Kolektivní vyjednávání ve Škoda Auto: První návrh na růst mezd odbory odmítly

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 18. 3. 2010 • 11:52
21
První návrh Škody Auto v kolektivním vyjednávání počítá podle odborů s růstem tarifních mezd od května a listopadu vždy o jedno procento. Odbory s tím nesouhlasí, dál s vedením podniku jednají.

V případě neúspěchu vyjednávání hrozí největší české automobilce stávka, informoval dnes týdeník Škodovácký odborář. Další kolo jednání se konalo v úterý, jeho výsledek ani jedna ze stran nechtěla komentovat. Firma a odbory zasednou k jednacímu stolu také dnes.

Současná průměrná mzda dělníků v podniku je 26.500,- Kč. Škoda Auto má asi 24.000 pracovníků, patří k největším zaměstnavatelům v Česku.

První návrh firmy se skládá ze tří částí. V době od 1. dubna do 1. května 2010 Škoda navrhla pro zaměstnance jednorázovou platbu 1000 korun. Dále od 1. května do 1. listopadu 2010 nárůst tarifu o jedno procento a další procento navíc poté od 1. listopadu 2010 do 30. června 2011.

Odbory tento návrh jednoznačně odmítly jako absolutně nepřijatelný. Představuje podle nich nižší číslo, než je vůbec očekávaná inflace. Odbory přitom požadují růst tarifu nad inflaci. "Firma nám v přepočtu nabídla jeden jogurt ze Žitavy na měsíc," řekl týdeníku předseda odborů Jaroslav Povšík.

Požadavek, se kterým na jednání přišli odboráři, však zatím zůstává v tajnosti. "Nechali jsme firmu, ať předloží, jak si váží zaměstnanců, to nám také firma ukázala. Už to nebudeme dělat jako dříve, kdy jsme představili veřejnosti maximální návrh a každý pokles byl prohrou," podotkl Povšík.

Odborářům se také nelíbí časové rozvržení návrhu firmy. Chtějí smlouvu na jeden rok, ne až do poloviny příštího roku. Znamenalo by to totiž, že by se za rok vyjednávalo o nové kolektivní smlouvě v době hromadné dovolené. "To si firma myslí, že by rozhodla o nás bez nás a pak by zaměstnancům po dovolené jen suše oznámila, kolik jim dá?," uvedl Povšík.

Od minulého čtvrtka, kdy firma s prvním návrhem přišla, se jednalo také v úterý, je tedy možné, že návrh doznal změn. "Nebudeme se k tomu vyjadřovat," řekl dnes ČTK mluvčí firmy Jaroslav Černý. Povšíka se ČTK zatím nepodařilo kontaktovat.

Je však zřejmé, že pokud by vyjednávání zkrachovalo, jsou zaměstnanci připraveni vstoupit do stávky. Podle Povšíka by k protestním akcím nedošlo dříve než v dubnu. "Ano a protestní kroky by se stupňovaly. Na druhou stranu musím říci, že zaměstnanci tentokrát nesmějí očekávat neskutečná čísla a jsem přesvědčen, že máme v hlavě takové číslo, které jsme nastavili na vyvážení a optimum k dané ekonomické a odbytové situaci," dodal Povšík.

Jedno z nejbouřlivějších vyjednávání zažila největší česká automobilka před třemi roky. Odboráři tenkrát k prosazení svých požadavků použili několikahodinovou stávku.

Související články

Témata
20. 3. 2010 17:55
Re: Hamtáci
Německé vedení se vždy chová podle toho jakého má partnera. Servilnímu vledopr..... to dá vždy sežrat. A tak to má být. A to, že je v ČR moc montoven a jsme moc zaměření na autoprůmysl, slyšíš na každém kroku. Navíc jsme nezavedli šrotovné a věř tomu, že zrovna v Německu si dobře pamatují.
20. 3. 2010 17:07
Re: Hamtáci
A na to si ako prišiel, že v Čechách malý VW vyrábať nechceli? Naopak, chceli ho, ale nedostali. Kto by nechcel ďalšiu výrobu, ktorá znamená peniaze, navyše keď má na to kapacity?
Nemecké vedenie má samozrejme iný meter na odbory doma a iný inde - podľa situácie. Sú to tvrdí biznismani a dajú len to, čo musia.
20. 3. 2010 17:02
Re: Odborům s láskou
Prečo kupuješ vozík, ohliadni sa po nejakej poriadnej značke a kúp si auto... ;-)
19. 3. 2010 16:02
Re: Hamtáci
Na Slovensku tuto investici chtěli, u nás ne. My už prý máme montoven dost. A z kolektivního vyjednávání nedělej strašáka. Nikde nejsou tak umírněné odbory jako tady. A věř tomu, že německé vedení je zvyklé s odbory jednat a nemá s tím žádný problém. Jsou si moc dobře vědomy, že udržet dlouhodobou prosperitu nejde bez spokojených zaměstnanců. Dobrý vztah mezi zaměstnanci a zaměstnavateli patří k německé firemní kultuře, která nám může být jen vzorem.
18. 3. 2010 23:03
Re: Neviem čo by chceli
ale to víš, že takové prachy mají. proč by neměli. vím jaké platy má kvalifikovaný dělník v tatře ( před krizí, ted je to na 80%) a pod 20 čistého se nešlo.
Články odjinud