Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Kupte si manuální M, dokud není pozdě, říká BMW

Marek Bednář
Diskuze (17)

Modely BMW M s manuální převodovkou nebudou na světě dlouho, alespoň dle slov Franka Webera z představenstva automobilky. V lednu o ně však byl velký zájem.

Klesající počty zákazníků, kteří si vozy divize M kupují s manuálními převodovkami, dost možná brzy přiměje automobilku BMW tuto volbu vůbec nenabízet. Vyplývá to ze slov Franka Webera, člena představenstva BMW, pro italský magazín Quattroruote.

„Jsou zábavné, ale buďme upřímní, jejich počty jsou nižší a nižší. A tak už nedává smysl je vyvíjet. Pokud chcete BMW M s manuálem, musíte si ho koupit teď,“ cituje ho magazín.

Video se připravuje ...

BMW v současnosti v celosvětovém měřítku nabízí modely M2, M3 a M4 s manuální převodovkou jako volitelnou výbavou; ve standardu je samočinné řazení. Ovšem, na některých trzích je možné mít s manuálem jen některé z těchto tří aut. V českém konfigurátoru manuál chybí jen u kombíku M3 Touring.

Automobilka v minulosti uváděla, že to je právě zájem zákazníků, který drží manuální převodovky při životě. Za leden je v případě M3 a M4 zhruba 20 % prodaných aut s manuální převodovkou, u M2 je to více než polovina. Zájem o manuální řazení přiměl automobilku přidat tuto možnost i pro Z4 M40i a manuální převodovku dostala i sesterská Toyota Supra.

Weber se také zmínil o tom, že BMW M3 Touring slaví ve světě velký úspěch – prodává se třikrát lépe oproti předpokladům. I proto automobilka plánuje návrat kombi-verze u větší M5, která byla v nabídce po boku sedanu v generacích E34 a E61.

Marek Bednář
Diskuze (17)

Doporučujeme

20. 2. 2024 09:45
Re: Ľudia nechcú manuál (?)
Nekupovali a davaju to uz dlhodobu pomerne jasne najavo svojimi preferenciami. Pisal som to tu niekolkokrat, ked som pomerne zlozito sa dopracoval ku predajnym cislam niekolkych modelov a tam, kde na vyber manual a automat bol, tak 90% predajov boli automaty - rozumej, ludia si ho dobrovolne vybrali. Preferencia automatu by bola este vypuklejsia ak by vyrobcovia zrovnali cenu automatu a manualu pri zvysnych modelov, kde je stale na vyber.
Paradoxne, ked chces zene kupit nakupnu tasku s automatom, tak mas spravidla problem, lebo priplatok za automat tvori 25-30% ceny auta. Ked pozries bazar, tak 8 z 10 ponuk malych aut je manual. Z rovnakeho dovodu - lebo cena automatu bola vysoka. Tam, kde manual dominuje, tak je to len z dovodu ceny, nie z dovodu preferencii.
Avatar - white label
17. 2. 2024 17:40
Re: Ľudia nechcú manuál (?)
Tak to už si v tzv. naivní minoritě... ;-)
Avatar - speedfred
17. 2. 2024 07:41
Re: Ľudia nechcú manuál (?)
Tak potom ja som ešte menšia menšina, 3dv HB s manuálom. :-!
Avatar - white label
16. 2. 2024 23:11
Re: Ľudia nechcú manuál (?)
Ale si v tom ve výrazné menšině, podobně jako třeba já s Fredem, při preferenci 3dv. HH.
Avatar - iudex
16. 2. 2024 07:54
Re: Ľudia nechcú manuál (?)
Pretože to je pre výrobcov výhodnejšie, z viacerých dôvodov. Primárne emisných, 8° automat dokáže jazdiť o nejaké to deci úspornejšie ako 6° manuál a každé deci sa emisne ráta. A tiež je pre výrobcu finančne výhodnejšie predávať drahšie a zložitejšie autá (za vyššie ceny) než lacnejšie.
Ľudia by manuál aj kupovali vo väčšej miere, keby bolo na výber. Ja mám napríklad momentálne manuál, lebo v mojom modeli bol na výber manuál aj automat. Aktuálne som objednal automat, lebo žiaľ daný model už manuál nemá. Takže nekupujem automat preto, lebo ho uprednostňujem, ale preto, že nemám inú možnosť.