Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Lamborghini konečně našlo Miuru z legendárního filmu Italian Job. A odhalilo její tajnou historii!

David Bureš David Bureš 9. 5. 2019 • 11:26
9
1
Zobrazit náhledy (9)
Lamborghini Miura P400 Lamborghini Miura P400 Lamborghini Miura P400 Lamborghini Miura P400

Krásná Miura z slavného filmu Italian Job byla desítky let považována za ztracenou. Nyní se ale už ví, že se nachází v Lichtenštejnsku.

Snímek Italian Job (ten původní, s Michaelem Cainem, z roku 1969) nemá smysl automobilovým fanouškům blíže představovat, film o zlodějíčcích využívajících vozy Mini je dobře známý. Stejně jako úvodní scéna, v níž hlavní roli hraje nádherné Lamborghini Miura. Léta byl konkrétní kousek používaný při natáčený považován za ztracený, konečně se ale našel a to přesně 50 let od premiéry snímku. Automobilka mu tak udělila certifikát pravosti.

Miura (ve verzi P400) v úvodní scéně Italian Jobu jede na Velký Svatobernardský průsmyk, s hercem Rossano Brazzim za volantem, přičemž jízdu po krásné silničce zakončuje havárie auta v tunelu. Kvůli tomu si někteří fanoušci mysleli, že krásný supersport byl během natáčení opravdu zničen, jenže pravda je jinde. Filmová společnost Paramount Pictures měla pro potřeby natáčení hned dva exempláře auta.

Když se na to přišlo, že oranžová Miura z Italian Job skutečně žije, mnozí fanoušci a sběratelé po ní usilovně pátrali, dlouho se ale nevědělo o tom, kde se vůz opravdu nachází. Odhaleno to bylo až nyní, když majitel jedné Miury, lichtenštejnský sběratel Fritz Kaiser, oslovil Lamborghini, aby v archivech zapátrali, jaké číslo šasi měl vůz užitý při natáčení Italian Jobu.

Automobil byl následně poslán do Sant‘ Agaty, do centra Lamborghini Polo Storico, které se o historická vozidla s rozzuřeným býkem ve znaku stará. Zde specialisté prohledali archivy a srovnali záznamy se zkoumaným autem. Výsledky pak doplnili o svědectví nadšenců a tehdejších zaměstnanců automobilky. Díky tomu byl konečně odhalen utajený příběh Miury z Loupeže po italsku. Kaiserova Miura s číslem šasi #3586 se totiž skutečně ukázala jako ten vůz ze slavné filmové scény.

Příběh auta začíná tak, že filmová společnost Paramount Pictures oslovila italskou automobilku Lamborghini, zda by mohla použít její Miuru pro potřeby natáčení nového snímku. Vybrali si přitom jeden zničený kousek s lakem Arancio Miura, který se ukázal jako vhodný pro natočení scény, v níž už je automobil zničený.

Ve stejné době automobilka poskytla ještě druhý, nezničený exemplář, ve shodném odstínu. Na místo natáčení jej přitom dovezl Enzo Moruzzi, který auta často dovážel důležitým klientům.

„Na montážní lince byla jedna skoro hotová oranžová Miura P400, ve správné barvě, s volantem na levé straně a bílým koženým interiérem. Byla identická s tím poškozeným vozem, a tak jsme ji vybrali pro natáčení. Znepokojoval nás pouze fakt, že její bílé sedačky musely být po návratu do Sant‘ Agaty v perfektním stavu. A tak jsme je vyndali a nahradili černými sedadly,“ vzpomíná Moruzzi. Pouze hlavové opěrky připevněné k dělící přepážce mezi kabinou a motorovým prostorem se nestihlo vyměnit, a tak vozu zůstaly ty původní bílé, které jsou vidět i ve filmu.

Po natáčení se oranžová kráska vrátila do továrny, odkud zamířila k původnímu majiteli, nejmenovanému italskému zákazníkovi z Říma. Poté několikrát změnila majitele, až se dostala do rukou Fritze Kaisera, který ji zakoupil v roce 2018. Slavná Miura je tak dnes součástí jeho sbírky The Classic Car Trust a tím se její příběh prozatím uzavřel.

Související články

Témata
Avatar - Dinar
10. 5. 2019 09:36
Nesmrtelný film
i auto. :-) :yes:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku