Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Lamborghini: Manuální převodovky jsou minulost

Michal Fokt Michal Fokt 18. 1. 2016 • 17:36
50
22
Zobrazit náhledy (50)
Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini Lamborghini
V nabídce značky Lamborghini už není místo pro "fofrklacek", italská automobilka se teď zaměří výhradně na dvouspojkové převodovky.

Všimli jste si, jak potichu zemřely u Lamborghini převodovky s přímým řazením? Naposledy byly k mání u modelů Murcielago a Gallardo - Aventador už je v nabídce nemá a pokud jste čekali, že se objeví alespoň u "řidičštějšího" Huracánu, budete zklamáni. Lambo prostě už s manuály skončilo. Potvrdil to v Detroitu sám CEO automobilky Stephan Winkelmann.

Není to snad proto, že by značka chtěla naředit emoce, které z jejích aut doslova stříkají, zákazníci aut téhle třídy je jednoduše nechtějí. "Když jsem u Lamborghini začínal, bylo jich tak 10 %. Ke konci výroby modelů Gallardo a Murcielago jsem ve chvíli, kdy jsem viděl objednávku na stole, chtěl ji vidět, protože by mohlo jít o chybu", přiznává Winkelmann webu motorauthority a dodává: "nemáte šanci být rychlejší, než dvouspojka".

Lamborghini není v této situaci osamoceno. Ferrari už nějaký čas nenabízí s manuálem vůbec nic, McLaren s tím ani nezačínal a u Porsche se začíná mluvit o tom, že zájem je tak malý, že přestává dávat smysl zabývat se dalším vývojem manuálních převodovek. Asi to bude do značné míry o řidičích, šéf vývoje Lamba Maurizio Reggiani k tomu dodává, že "důvodem bude částečná ztráta řiditelnosti auta s příchodem motorů s velkým točivým momentem", současně však dodává, že se manuální převodovky, respektive jejich spojky, dostaly na svůj limit.

U Diabla stačilo ke stisku spojky 42 kg, u současných spojek pro výkonná auta je to až 70 kg... jednou z možností, kterou Lamborghini také jeden čas využívalo, je robotizovaná převodovka, kde řazení řídí elektronika. Šlo o lehké, levné a rychlé řazení, reakcemi blížící se monopostům F1, ale chování v nízkých rychlostech nepřijímají zákazníci právě s nadšením. Jako nejlepší možné řešení se tedy do budoucna jeví dvouspojkové převodovky a to i přes jejich jistý váhový handicap.

Související články

Témata
Avatar - Barrichello
19. 1. 2016 14:44
Re: automat
>:D >:D Tak to jo
19. 1. 2016 14:06
Re: škoda
Ferrari nabízelo manuál v 599. Jen se jich moc neprodalo, takže jsou dnes vzácné. Ale kusovka na zakázku to nebyla, bylo to normálně v nabídce (možná se za F1 i připlácelo, tedy manuál byl základ, už nevím).
19. 1. 2016 13:22
Re: automat
máma ;-)
Avatar - trapid
19. 1. 2016 10:04
Re: Spojka
Neřídil jsem žádný supersport, takže pouze teoretizuji.
Nejprve jsem do diskuze chtěl napsat něco ve smyslu, že dalším krokem bude nahrazení pořádných motorů bruselsky-korektnějším dvoulitrovým čtyřválcem vyladěným třeba na 600 koní se spotřebou 5 na sto.

Jenže pak mi došlo pár věcí. Ano, spojka by se asi dala naposilovat víc, jenže pak by se muselo naposilovat i samotné řazení, protože dimenzace převodovky musí taky odpovídat výkonu. Potom by se však vytratila ta přímost, která vždy doprovázela sporty. A pokud přímost zůstane, tak přece jen lehkost a přesnost řazení v Subaru BRZ nebo v Miatě (a v Atomu) je úplně jinde než řazení ve Vettě Z06.

Další aspekt jsou velké setrvačné hmoty silného pohonu - rychlejší puštění spojky po podřazení a utrhnou se zadní kola - znatelné při porovnání BMW 320d a 330d.

Myslím, že ruční řazení je u supersportů opravdu jen pro opravdové pány řidiče a ti už se dnes vytrácí. Určitě jimi nejsou typičtí zákazníci Lamba, Porsche či Ferrari :'-( .
Avatar - Barrichello
19. 1. 2016 09:56
Re: automat
A kdo ti brání?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku