Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Lodě jediné společnosti znečišťují ovzduší 10x víc než všechna auta v Evropě, ukazuje studie

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 12. 6. 2019 • 08:31
27
83
Zobrazit náhledy (27)
Carnival Liberty Carnival Magic Carnival Miracle Carnival Paradise Carnival Pride Carnival Sensation Carnival Spirit Carnival Dream Carnival Splendor Carnival Sunrise Carnival Sunshine Carnival Triumph Carnival Valor Carnival Victory Carnival Vista Carnival Ecstasy Carnival Elation Carnival Fantasy Carnival Fascination Carnival Freedom Carnival Glory Carnival Horizon

Evropská unie ve velkém zbrojí proti automobilům se spalovacími motory. Je ale opravdu tohle ta správná cesta k lepšímu životnímu prostředí?

Evropu v příštích letech čeká mohutná elektrifikace automobilového průmyslu, jejímž cílem je podle Evropské unie šetrnější přístup k životnímu prostředí. Nechme teď stranou dohady o tom, jestli jsou elektromobily skutečně tou správnou náhradou za spalovací motory, a zaměřme se na jiné porovnání.

Nejnovější studie totiž odhaluje, že výletní lodě jedné jediné společnosti znečistí životní prostředí více než všechna auta v Evropě. Řeč je o firmě Carnival Cruise, která má včetně svých dceřiných firem 47 výletních lodí. V roce 2017 uvolnilo všech 203 registrovaných výletních lodí do ovzduší 62.000 tun oxidů síry (SOx), které prokazatelně způsobují rakovinu plic a tzv. kyselé deště. A z tohoto počtu může společnost Carnival Cruise za více než polovinu. Jen pro srovnání: za stejné období vyprodukovalo všech 260 milionů registrovaných aut v Evropě jen 3200 tun oxidů síry.

Z dvacítky „nejhorších“ lodí patří sedm výše zmíněné firmě, přesto se její zástupci snaží veřejnost přesvědčit, že je všechno v pořádku: „Naše firma se zavázala k budoucnosti s nulovými emisemi, stejně jako celé odvětví námořní dopravy. Výletní lodě Carnival Cruise představují méně než 1 % veškeré lodní dopravy. Všichni se snažíme tento cíl splnit, ale bude to ještě nějaký čas trvat.“

Společnost zároveň v oficiálním prohlášení celou studii zpochybnila. „Máme obavu, že výsledky byly zveřejněny bez jakékoliv akademické kontroly či vědecky podložené metodiky,“ stojí ve vyjádření firmy.

Úplným svatouškem ale Carnival Cruise nebude. Studie totiž spatřila světlo světa jen pár dní poté, co společnost souhlasila s pokutou 20 milionů dolarů (více než 450 milionů korun) za znečišťování životního prostředí. Navíc musela přistoupit na zvýšenou kontrolu svých postupů, například v oblasti likvidace plastů. Ukázalo se totiž, že společnost se plastových předmětů ve velkém zbavovala tak, že je „uklízela“ rovnou do oceánu. Navíc se to snažila maskovat falšováním záznamů.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly
17. 11. 2019 14:46
Supeeer
To hulí skoro jak moje TDI upravené na 200kw. Běžte do ***e vy zelení paka :D
17. 11. 2019 10:21
1 lod=100 000 000 aut?
Alespoň tak vychází jednoduchý přepočet. A nebo nás někdo jen tahá za nos. Náš před třiceti lety učili, že loď je jeden z nejčistších h způsobů dopravy.
18. 6. 2019 16:43
Re: Klasika
Nemá čím rozmýšlet :-D
Avatar - CICERO
14. 6. 2019 13:32
Re: Lodě, auta, letadla
čau kámo, jééé ty máš pěkný šťenisko! Jak mu říkáš? 1,9 TDi ..zůstaň!...Sedni ! Tááák je hodný... ;-)
Avatar - CICERO
14. 6. 2019 13:24
Re: Nemám rád EV šílenství, ale
No vidíš to my na to přijdeme... U nás čisto být může, jejich počty se musí snížit :D Ovšem zase tu je názor, že špína ´´posiluje´´ , tak já se ztotožňuji stím názorem, stím oním správným... (nevím... ) Já fakt nejsem nacionalistický odborník na motýly ze staromáku ;-) Ale snaží se... USA momentálně nedělá nic na víc (na vládní urovni) na urovni států,měst, je to asi trochu lepší ale jen co dovoli trh.. Čína to dělá jinak: Tam to je v rukou státu nařízene: Je to názor čínského vedení a ´´něco se děje´´ ´´města zelenají´´ ´´auta budou jezdit na el.´´ a realita? Taková jak říkáš...

A to je ten rozdíl jak je vnímá politicky svět a lidsky obcan státu třeba v evropě… Cina se snaží (hlavně slovy a dodržováním plánů) USA odstoupili od pařižske a nedelaji nic ocividne to ještě zhorsuji :-) JISTE Ve výsledku jsme pořád na stejném bodě, ale jde o to, jak tu situaci vnímá Bruselský politik a Český volič z vesnice na duchodaku… :-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku