Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Carnival Breeze
Carnival Conquest
Carnival Imagination
Carnival Legend
27
Fotogalerie

Lodě jediné společnosti znečišťují ovzduší 10x víc než všechna auta v Evropě, ukazuje studie

Evropská unie ve velkém zbrojí proti automobilům se spalovacími motory. Je ale opravdu tohle ta správná cesta k lepšímu životnímu prostředí?

Evropu v příštích letech čeká mohutná elektrifikace automobilového průmyslu, jejímž cílem je podle Evropské unie šetrnější přístup k životnímu prostředí. Nechme teď stranou dohady o tom, jestli jsou elektromobily skutečně tou správnou náhradou za spalovací motory, a zaměřme se na jiné porovnání.

Nejnovější studie totiž odhaluje, že výletní lodě jedné jediné společnosti znečistí životní prostředí více než všechna auta v Evropě. Řeč je o firmě Carnival Cruise, která má včetně svých dceřiných firem 47 výletních lodí. V roce 2017 uvolnilo všech 203 registrovaných výletních lodí do ovzduší 62.000 tun oxidů síry (SOx), které prokazatelně způsobují rakovinu plic a tzv. kyselé deště. A z tohoto počtu může společnost Carnival Cruise za více než polovinu. Jen pro srovnání: za stejné období vyprodukovalo všech 260 milionů registrovaných aut v Evropě jen 3200 tun oxidů síry.

Z dvacítky „nejhorších“ lodí patří sedm výše zmíněné firmě, přesto se její zástupci snaží veřejnost přesvědčit, že je všechno v pořádku: „Naše firma se zavázala k budoucnosti s nulovými emisemi, stejně jako celé odvětví námořní dopravy. Výletní lodě Carnival Cruise představují méně než 1 % veškeré lodní dopravy. Všichni se snažíme tento cíl splnit, ale bude to ještě nějaký čas trvat.“

Společnost zároveň v oficiálním prohlášení celou studii zpochybnila. „Máme obavu, že výsledky byly zveřejněny bez jakékoliv akademické kontroly či vědecky podložené metodiky,“ stojí ve vyjádření firmy.

Úplným svatouškem ale Carnival Cruise nebude. Studie totiž spatřila světlo světa jen pár dní poté, co společnost souhlasila s pokutou 20 milionů dolarů (více než 450 milionů korun) za znečišťování životního prostředí. Navíc musela přistoupit na zvýšenou kontrolu svých postupů, například v oblasti likvidace plastů. Ukázalo se totiž, že společnost se plastových předmětů ve velkém zbavovala tak, že je „uklízela“ rovnou do oceánu. Navíc se to snažila maskovat falšováním záznamů.